Kraków. Można zgłaszać projekty do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku do podziału przygotowano rekordową kwotę 35 mln zł

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
12 kwietnia rozpoczęło się składanie projektów w ramach tegorocznej, VIII edycji budżetu obywatelskiego (BO). Zakończenie przyjmowania wniosków wyznaczono na 14 maja. Andrzej Wiśniewski
12 kwietnia rozpoczęło się składanie projektów w ramach tegorocznej, VIII edycji budżetu obywatelskiego (BO). Zakończenie przyjmowania wniosków wyznaczono na 14 maja. W tym czasie każdy mieszkaniec Krakowa może przedstawić propozycje zmian w mieście. Tak, jak w poprzednich latach, projekty można składać tylko przez internet, za pomocą specjalnej platformy budzet.krakow.pl.

FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy

Nastąpiła zmiana wysokości środków przeznaczonych na realizację zadań. W tym roku do dyspozycji autorów projektów jest rekordowa suma – aż 35 mln zł, z czego kwota 7 mln zł zostanie przeznaczona na projekty ogólnomiejskie, reszta na dzielnicowe. Ponadto, w tegorocznej edycji zgłaszane propozycje zadań mogą być realizowane w cyklu jednorocznym lub dwuletnim

- informują w magistracie.

Kraków. Postępują prace na budowie linii tramwajowej do Górk...

Koszt realizacji jednego projektu ogólnomiejskiego nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,4 mln zł. W przypadku projektów dzielnicowych minimalna wartość zgłoszonego projektu to 2,5 tys. zł, natomiast kwoty maksymalne są różne w każdej z dzielnic.

Kto może złożyć projekt?
Projekt może złożyć osoba niezameldowana w Krakowie, wystarczy być mieszkańcem miasta. Mieszkańcy poniżej 18 roku życia mogą zarówno składać projekty, jak i brać udział w głosowaniu.

„Bank Pomysłów”

Dla tych, którzy nie mają czasu, aby opracować projekt lub nie mają pewności, czy poradzą sobie z tym tematem przygotowano "bank pomysłów". Wystarczy krótko opisać zadanie, wskazać jego kategorię i miejsce realizacji. Każdy pomysł może stać się inspiracją lub podpowiedzią dla innych. W zeszłym roku zgłoszono blisko 200 pomysłów.

Mapa BO

Przygotowana mapa BO pozwala sprawdzić, czy działka wybrana pod realizację projektu należy do miasta, bo tylko w takich miejscach można wykonywać zadania. Obecnie na kompozycji mapowej kolorem niebieskim odznaczono ok. 30 tys. działek, na których istnieje potencjalna możliwość realizacji zadań. Będzie to jeszcze każdorazowo weryfikowane podczas oceny merytoryczno-prawnej zgłoszonych projektów.

Cennik BO

Cennik BO zawiera szacunkowe koszty np. budowy 1 km ścieżki rowerowej, remontu placu zabaw czy założenia teatru plenerowego w parku. Kosztorys zadania nie jest warunkiem koniecznym przy składaniu projektu, a ostatecznej wyceny zadania dokonują jednostki odpowiedzialne za weryfikację merytoryczno-prawną zgłoszonych projektów. Warto jednak wstępnie oszacować koszty realizacji zadania, aby wiedzieć, czy mieszczą się one w limitach finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski.

Lista poparcia dla projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich

Do zgłoszenia wnioskodawca dołącza listę poparcia dla projektu, podpisaną przez co najmniej 15 mieszkańców dzielnicy – w przypadku projektów dzielnicowych lub 15 mieszkańców miasta – w przypadku projektów ogólnomiejskich.

Internetowa platforma budżetu obywatelskiego po złożeniu propozycji zadania automatycznie generuje listę poparcia dla danego projektu. Trzeba ją wydrukować i zebrać wymaganą liczbę podpisów. Listę należy dostarczyć w terminie 10 dni od dnia złożenia projektu. Projekty dzielnicowe można składać poza dzielnicą zamieszkania, ale na liście poparcia muszą się znaleźć podpisy mieszkańców danej dzielnicy.

Harmonogram BO 2021

Wnioski w budżecie obywatelskim można składać do 14 maja. 6 sierpnia okaże się, które projekty przeszły pozytywnie prawną weryfikację. 15 września ogłoszona zostanie lista projektów, które w terminie 1-10 października będą poddane głosowaniu. Zwycięzców poznamy 29 października.

Przypomnijmy, że budżet obywatelski to narzędzie, w którym mieszkańcy sami wskazują, jakie zadania trzeba zrealizować w ich okolicy, a następnie sami głosują na zadania, które ostatecznie zostaną zrealizowane. W tym roku odbywa się już ósma edycja krakowskiego BO.

Z roku na rok budżet obywatelski w Krakowie nabiera rozpędu. Pierwsza edycja BO to 4,5 mln zł i 68 zadań, które wybrano do realizacji. Ubiegłoroczna, siódma edycja to 32 mln zł i ostatecznie 195 zwycięskich projektów, z czego 10 ogólnomiejskich. Jak na razie zdecydowana większość z nich nie została zrealizowana. Większość zadań jest w fazie przygotowania lub wyłaniania niezbędnych wykonawców.

Jak wygląda realizacja zadań z lat poprzednich? Z BO 2019 wciąż nie zrealizowano 50 zadań, a z roku 2018 wciąż nie wykonano 17 zadań. W pojedynczych przypadkach odstąpiono od realizacji zadań lub są one niemożliwe do realizacji. Z roku 2017 nie zrobiono pięciu zadań, z 2016 ośmiu i trzech z 2015 r., w tym słynny tor samochodowo-motocyklowy. Wszystkie zadania zrealizowano tylko z pierwszej edycji.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Można zgłaszać projekty do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku do podziału przygotowano rekordową kwotę 35 mln zł - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie