Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków muzealną siłą

Łukasz Gazur
Kapituła doceniła Muzeum Narodowe w Krakowie m.in. za Europeum
Kapituła doceniła Muzeum Narodowe w Krakowie m.in. za Europeum Andrzej Banaś
Muzea. Od dawna konkurs o nagrodę Sybilli, czyli Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku, nie był tak szczęśliwy dla krakowskich placówek.

Do Krakowa trafiła Grand Prix. Zostało nią uhonorowane Muzeum Narodowe w Krakowie. Jury Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku 2013, które obradowało pod przewodnictwem prof. Waldemara Bara-niewskiego, doceniło krakowską instytucję za "nowatorskie i nowoczesne podejście do myślenia o tym, jak pieniądze mogą przerodzić się w wartości".

Chodzi o inwestycje w oddziały muzealne, ich odnowienie, modernizację (za to także muzeum uzyskało pierwsze miejsce w kategorii "Inwestycje"). W zeszłym roku w pałacyku Emeryka Hutten-Czapskiego powstało Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, ponownie otwarto także Atmę, czyli Muzeum Karola Szymanowskiego, a także stworzono Europeum - Ośrodek Kultury Europejskiej.

- Cieszę się, że jury nagrody doceniło nas w 2013 roku - w 135. urodziny naszego muzeum, za zrealizowanie tych trzech projektów inwestycyjnych, ale też uhonorowało nas za wieloletni, rozpoczęty w 2007 roku, projekt poprawy infrastruktury całego naszego muzeum - tłumaczy Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Było to możliwe dzięki pojawieniu się funduszy europejskich oraz wielkiej pracy całego zespołu MNK - dodaje.

Uznanie w oczach jury znalazły także trzy projekty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Projekt "Udostępnienie i digitalizacja zbiorów 2D w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa" zdobył drugie miejsce w kategorii "Digita-lizacja i nowe technologie", natomiast "Konserwacja unikatowej części kolekcji kostiumów teatralnych ze zbiorów"- trzecie miejsce w kategorii "Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury".

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa uzyskało natomiast pierwszą nagrodę w kategorii "Publikacja" - za monografię autorstwa Marii Zientary "Krakowscy artyści i ich sztuka w latach 1939-1945". Zresztą ta kategoria okazała się dla Krakowa wyjątkowo szczęśliwa: drugie miejsce zajął Zamek Królewski na Wawelu za "Zegary i zegarki w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu" oraz "Broń drzewcowa w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu", a trzecie - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha za dwa tomy poświęcone twórczości Utamaro Kitagawy.

Warto dodać, że Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius zajęło trzecie miejsce w kategorii edukacja za projekt "Dotknąć obrazu. Malczewski-Szymborska-Antoniszczak".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski