Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum Armii Krajowej zaprasza na wystawę "Oblicza Aleksandry Mianowskiej". Ekspozycja dostępna będzie od 26 września do końca roku

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
fot. Zbiory Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Żołnierz AK, pielęgniarka, wykładowczyni, aktorka, działaczka społeczna, poetka, która niemal całe swoje dorosłe życie spędziła w Krakowie. O kim mowa? O Aleksandrze Mianowskiej ps. "Kama". Jej "oblicza" będziemy mogli szerzej poznać dzięki najnowszej ekspozycji Muzeum Armii Krajowej, której otwarcie dla zwiedzających nastąpi już w najbliższą niedzielę 26 września o godzinie 12.00.

FLESZ - Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

od 16 lat

Skąd pomysł, by to właśnie postać Aleksandry Mianowskiej zagościła na wystawie?

- Na wystawie stałej Muzeum Armii Krajowej prezentujemy cenne pamiątki związane z Aleksandrą Mianowską, m. in. fotografie dokumentujące jej działalność w Radzie Głównej Opiekuńczej oraz Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, który otrzymała za ratowanie Żydów podczas wojny. Przeglądając archiwalne zdjęcia natrafiliśmy na sporą kolekcję jej zdjęć z okresu II wojny światowej, w szczególności dotyczących jej pracy jako pielęgniarki-ochotniczki w szpitalu PCK. Wtedy zrodził się pomysł upamiętnienia jej przez wystawę. W toku prowadzonej kwerendy odnaleźliśmy w zbiorach Polskiej Akademii Umiejętności jej fotografie z okresu wcześniejszego oraz te powojenne. Nie mieliśmy wówczas wątpliwości, że chcemy i musimy je pokazać - tłumaczy w rozmowie z nami Izabela Cisek, jedna z kuratorek wystawy "Oblicza Aleksandry Mianowskiej".

Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu fotografii, z których spogląda na odwiedzających kobieta piękna, energiczna i mimo trudów wojennego życia uśmiechnięta.

- Aleksandra Mianowska lubiła się fotografować i pozować. Przed wojną zdobyła wszechstronne wykształcenie. W czasie wojny działała w konspiracji, m. in. w powołanej przez dowódcę AK organizacji Pomoc Żołnierzowi. Po wojnie pracowała w wydawnictwie, a po ukończeniu studiów na PWST jako aktorka i reżyserka teatralna. Do tego pisała monografie, artykuły wspomnieniowe, poezję. Niemal całe dorosłe życie spędziła w Krakowie - dodaje Izabela Cisek

Wystawa „Oblicza Aleksandry Mianowskiej” zostanie otwarta 26 września, w ramach obchodów przypadającego dzień później Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Tym samym załoga Muzeum AK chce oddać bohaterce należny hołd oraz dotrzeć z jej historią, nie tylko do Krakowian.

W dniu otwarcia wystawy, 26 września o godz. 12.00 Muzeum AK zaprasza chętnych do wzięcia udziału w oprowadzaniu kuratorskim. Ze względu na obostrzenia covidowe obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, której można dokonać pod adresem email: [email protected].

Kuratorami wystawy są: Izabela Cisek, Mateusz Gawlik, Piotr Makuła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski