Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum Narodowe w Krakowie stawia na ekspozycje stałe i własne kolekcje. Plany muzeum na 2021 rok

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Jesienią tego roku krakowianie będą mogli zobaczyć działa Stanisława Wyspiańskiego w Europeum przy Placu Sikorskiego 6 w budynku dawnego Starego Spichlerza
Jesienią tego roku krakowianie będą mogli zobaczyć działa Stanisława Wyspiańskiego w Europeum przy Placu Sikorskiego 6 w budynku dawnego Starego Spichlerza Anna Kaczmarz / Polska Press
Głównym filarem działalności Muzeum Narodowego w Krakowie w 2021 roku będzie przebudowa stałych ekspozycji. W najbliższych planach MNK znalazło się pięć nowych wystaw stałych poświęconych, m.in. dizajnowi i architekturze oraz twórczości Stanisława Wyspiańskiego, a także liczne ekspozycje czasowe.

FLESZ - Pomoc dla firm od 1 lutego

Miniony rok dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski określił jako rok próby. Nie tylko ze względu na przejmowanie instytucji i kreowanie jej nowego programu, ale przede wszystkim ze względu na realia pandemiczne. Dyrektor MNK podkreślił, że dla muzeów funkcjonowanie w takim trybie, w jakim działały przez większość ubiegłego roku to sytuacja bez precedensu, z której MNK wyszło z tarczą.

Udało nam się ten rok nie tylko przetrwać, ale też zrealizować szereg przedsięwzięć wystawienniczych i edukacyjnych a także związanych z działalnością statutową muzeum. Nowe otwarcie muzeum będzie się koncentrowało wokół przebudowy stałych ekspozycji muzeum. Nasze muzeum ma wybitną kolekcję, która chcemy na nowo pokazać.

- podkreślił Andrzej Szczerski.

To właśnie wystawy stałe mają stanowić główny filar działalności MNK w najbliższym czasie.

Na kwiecień zaplanowane zostało otwarcie w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich Galerii Sztuki Starożytnej, w której zaprezentowane zostaną w zupełnie nowej aranżacji greckie i rzymskie zabytki z kolekcji Czartoryskich i Potockich.

Na jesieni w Gmachu Głównym pojawi się długo oczekiwana Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. Zwiedzający zobaczą znaną kolekcję w nowej odsłonie, uzupełnioną o nowe dzieła, m.in. rzemiosło artystyczne oraz element edukacyjny towarzyszący ekspozycji.

Po wakacjach na artystycznej mapie Krakowa pojawi się zupełnie nowe miejsce.

Kamienicę Szołayskich zamieniamy w Muzeum Dizajnu i Architektury zapowiadając to, co będzie się działo w budynku dawnego hotelu Cracovia po jego odnowieniu - zapowiada Andrzej Szczerski. - Skoncentrujemy się na dwóch obszarach, które w polskim muzealnictwie są wciąż traktowane nie tak, jak powinny być prezentowane ze względu na wagę dla kultury polskiej.

Na pierwszym piętrze Kamienicy Szołayskich powstanie galeria stała dizajnu zbudowana w oparciu o kolekcję MNK oraz współpracę ze współczesnymi polskimi dizajnerami, natomiast drugie piętro poświęcone zostanie architekturze. W Kamienicy Szołayskich eksponowane będą dzieła i projekty  XX i XXI wieku.

W listopadzie ma powstać w Krakowie także stała ekspozycja prac Stanisława Wyspiańskiego, w której zaprezentowanych zostanie blisko tysiąc dzieł artysty. Ze względów konserwatorskich ekspozycja będzie zmieniana raz na rok. Nie czekając na powstanie osobnego gmachu dla kolekcji Wyspiańskiego, jego prace zostaną zaprezentowane w budynku dawnego Europeum przy placu Sikorskiego, które w ostatnich latach było miejscem ekspozycji dzieł sztuki zachodnioeuropejskiej. Muzeum będzie łączyło funkcje wystawiennicze i edukacyjne.

-Otwarcie wystaw stałych było też okazją, by rozbudować kolekcję stałą MNK. Udało nam się pozyskać do wszystkich ekspozycji albo nowe działa sztuki albo wykupić depozyty, które były w zbiorach muzeum - podkreśla dyrektor MNK. - Nasze zbiory powiększyły się o wiele znaczących dział sztuki.

Cykl wystaw poświęconych historii nowoczesności – to drugi filar, na którym MNK chce oprzeć swoją działalność w najbliższych latach. W 2021 roku udostępnionych zostanie cykl czterech wystaw poświęconych temu, jak definiowano w kulturze polskiej pojęcie nowoczesności od sztuk pięknych po architekturę i dizajn . Po wakacjach w gmachu MNK będzie można zobaczyć „Polskie style narodowe 1890-1914”.

W 2021 roku w przestrzeni MNK zaprezentowane zostaną również monograficzne wystawy twórczości Aleksandra Kotsisa i Joachima Lelewela, dzieł japońskiego twórcy drzeworytów Katsushika Hokusaia oraz amerykańskiej rzeźbiarki polskiego pochodzenia Ursuli von Rydingsvärd.

Priorytetem inwestycyjnym MNK pozostaje dawny hotel Cracovia, w kolejce czeka także dostosowanie do nowoczesnych standardów Gmachu Głównego. Mniejsze prace modernizacyjne w najbliższym czasie czekają klasztorek Muzeum Książąt Czartoryskich, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Józefa Mehoffera oraz Bibliotekę Książąt Czartoryskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Muzeum Narodowe w Krakowie stawia na ekspozycje stałe i własne kolekcje. Plany muzeum na 2021 rok - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski