Kraków. Muzeum, terapia i park. Nowe życie fortu 52 1/2 S...

Kraków. Muzeum, terapia i park. Nowe życie fortu 52 1/2 S Skotniki

Zdjęcie autora materiału
Małgorzata Mrowiec

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Fort i otoczenie przejdą metamorfozę za ok. 6,2 mln zł
1/15
przejdź do galerii

Fort i otoczenie przejdą metamorfozę za ok. 6,2 mln zł ©Anna Kaczmarz

Za trzy lata, dzięki funduszom unijnym i wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Fundacja Hipoterapia zaprosi do wyremontowanego fortu w Skotnikach.
Remont i przebudowa fortu 52 ½ S Skotniki (Sidzina) wraz z otoczeniem i zielenią forteczną - ten projekt czekał na pierwszym miejscu listy rezerwowej. A teraz udało się: Fundacja Hipoterapia - Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych ostatecznie dostanie unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-20 na realizację przedsięwzięcia. Potrzeba na to trzech lat i ok. 6,2 mln zł. Pieniądze unijne będą stanowiły 75 proc. tej kwoty, zaś resztę dołoży Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (już zarezerwował na to środki).

Fundacja działa od 29 lat. W 2014 r. wydzierżawiła od miasta na 30 lat fort 52 ½ S Sidzina w Skotnikach. Dotąd mniejszymi krokami rewitalizowała sam obiekt i teren wokół (m.in. wypielęgnowała drzewa jeszcze z czasu powstania fortu, udrożniła kanały odprowadzające deszczówkę z budynku koszarowego), przygotowała też projekty potrzebne do generalnego remontu. Te działania były możliwe dzięki pomocy finansowej SKOZK oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Sztuka i terapia

Teraz ruszy przedsięwzięcie, które ma dać nowe życie temu obiektowi Twierdzy Kraków. W ramach remontu trzeba się będzie uporać m.in. z kwestią wilgoci, a także zaadaptować budynek do nowych funkcji. W jego części ma powstać muzeum ukazujące przeszłość tego miejsca, a także osobę projektanta fortu, Emila Gołogórskiego.

- Chcemy też, żeby to był fort sztuki. Powstaną dwie duże sale wystawienniczo-teatralne. Będziemy prowadzili różne działania artystyczne dla osób zarówno zdrowych, jak i z niepełnosprawnością, terapię przez sztukę (np. teatr integracyjny) - dodaje Aleksandra Włodarczyk, prezes Fundacji Hipoterapia. Przewidziana jest również nowoczesna terapia - fundacja zapowiada np. sale z różnymi wariantami rzeczywistości wirtualnej.

Fort zostanie ogrodzony. Fundacja ma tu do dyspozycji 3 ha terenu, na którym dokona pełnej rewitalizacji zieleni zabytkowej i urządzi ogólnodostępny park. Ponadto część terenu będzie służyła hipoterapii. - Myślę, że znajdzie się miejsce dla czterech koni hucułów. Trzeba będzie stworzyć całoroczną, zadaszoną bazę. Z pieniędzy z unijnego projektu starczy na namiot, w późniejszym czasie pomyślimy o docelowym rozwiązaniu - mówi Aleksandra Włodarczyk.

Wykonawca prac w forcie jest już wybrany, to Firma Konserwatorska Piotr Białko. Roboty rozpoczną się po wakacjach.

Podnoszą z ruiny

Fort 52 1/2 S Skotniki to jeden z dwóch bliźniaczych fortów, powstałych w ostatnich latach XIX wieku. Znajdują się one w niedużej odległości od siebie, między nimi biegnie ul. Kozienicka. Fort-bliźniak nr 52 ½ N jest użytkowany przez Uniwersytet Pedagogiczny, funkcjonuje w nim Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń.

- A fort 52 ½ S Skotniki był przez lata nieużytkowany, zdewastowany, miał w środku śmieci, gruz, ogniska po bezdomnych. Fundacja objęła tę ruinę i ratuje fort, który stanie się dzięki jej projektowi użytkowanym obiektem i w dodatku z funkcją społeczną - chwali Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK. Komitet w latach 2015-17 wsparł działania fundacji dotyczące fortu kwotą prawie 700 tys. zł.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?