Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum w miejscu obozu w Płaszowie, a obok nowy park miejski. Miasto zaprezentowało projekt

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Prezentacja Muzeum Krakowa przy współpracy ZIM
Trwa gorąca dyskusja wokół planowanego i tworzonego Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow. Część mieszkańców protestuje przeciwko przyjętym rozwiązaniom, m.in. wygradzaniu terenu, obawia się najazdu turystów oraz generalnie chce, by kilkudziesięciohektarowy teren nadal służył rekreacji (choć nie imprezom). Miasto ma inny scenariusz. W środę został on zaprezentowany na posiedzeniu Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska.

Posiedzenie było poświęcone planom zagospodarowania terenów byłego obozu w Płaszowie. Przedstawiciele Muzeum Krakowa oraz Zarządu Inwestycji Miejskich zaprezentowali założenia scenariusza Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow oraz aktualny (ponieważ był zmieniany i korygowany) projekt budowlany przyszłego upamiętnienia.

W naszej galerii pokazujemy kolejne slajdy prezentacji dotyczącej projektu, którą przygotowało Muzeum Krakowa przy współpracy z ZIM. Na poszczególnych rysunkach można znaleźć m.in. zaznaczone poszczególne strefy przyszłego obszaru upamiętnienia, dwa cmentarze żydowskie, miejsca straceń i grobów masowych, planowany budynek Memoriału (który pomieści wystawę) oraz otaczający go - poza wpisanym do rejestru zabytków obszarem KL Plaszow - nowy park miejski.

Autorzy prezentacji przypomnieli w niej, że obóz w Płaszowie istniał od października 1942 r. do stycznia 1945 roku. Więziono w nim ok. 30 tys. osób. W obozie zginęło ok. 5 tys. więźniów. W egzekucjach na jego terenie rozstrzelano ok. 2 tys. osób przywiezionych z więzienia przy Montelupich i innych. W szczytowej fazie "rozwoju" obóz zajmował obszar ok. 80 ha, natomiast przyszłe muzeum objęłoby niespełna 40 ha (teren obozu wpisany do rejestru zabytków).

Mieszkańcy obecni na środowym spotkaniu przedstawili swoje wątpliwości związane z powstaniem muzeum, zwracając uwagę m.in. na kwestię zachowania zieleni w obrębie terenu poobozowego oraz na formę wygrodzenia obszaru przyszłego upamiętnienia. Z kolei przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz ochrony przyrody zwrócili uwagę na potrzebę konsultowania założeń projektu wykonawczego muzeum z ekspertami zajmującymi się ochroną przyrody.

"Muzeum Krakowa i Zarząd Inwestycji Miejskich z uwagą przyjęły przedstawione sugestie, które zostaną uwzględnione w dalszych rozmowach prowadzących do wypracowania rozwiązań poruszanych kwestii" - informuje teraz krakowski magistrat.

Przypomnijmy, że w związku z ogromnymi emocjami i protestami, jakie budzi projekt nowego muzeum, ogłoszone zostały konsultacje społeczne. Do 20 grudnia 2019 roku krakowianie mogą przekazywać swoje opinie na jego temat, uwagi oraz wnioski za pomocą formularza konsultacyjnego, który jest dostępny na stronie internetowej: dialogspoleczny.krakow.pl.

Odbywają się też otwarte spotkania z mieszkańcami w Muzeum Podgórza (ul. Powstańców Wielkopolskich 1). Najbliższe odbędzie się po wakacjach, 16 września w godz. 17.30-19.30 i będzie dotyczyć układu komunikacyjnego wokół terenu przyszłego upamiętnienia.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski