Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na AGH powstaje browar. Można już kupić jego akcje [GALERIA]

Piotr Subik
Piotr Subik
Dokładnie w południe 6 czerwca ruszyła publiczna sprzedaż akcji browaru Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Inwestorzy mogą nabyć 500 tysięcy papierów o łącznej wartości 2,5 miliona złotych. Czas jest do 6 września 2019 r.

Minimalny pakiet, jaki można objąć to 100 akcji, za które zapłacić trzeba 500 zł. To symboliczne nawiązanie do obchodzonego w tym roku 100-lecia istnienia AGH. Sprzedaż udziałów zakończy się dokładnie za 90 dni, czyli 6 września 2019 r. Pod warunkiem, że nie zostaną wykupione wcześniej.

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pieniądze zgromadzone dzięki emisji akcji pozwolą jesienią na zapłacenie kolejnej transzy ze sprzęt do browaru. Przyjmując, że jego montaż potrwa trzy, cztery tygodnie, pierwszego piwa spodziewać się możemy na Sylwestra – mówi Damian Żurawski, wiceprezes zarządu spółki Browar Górniczo-Hutniczy, a zarazem wiceprezes Fundacji Studentów i Absolwentów AGH Academica.

Fundacja ta prowadzi m.in. klub „Studio” przy ul. Budryka, w którym warzone będzie piwo pod szyldem browaru AGH.

Sprzęt dla browaru przygotowuje już firma Kaspar Schulz z Bambergu w Niemczech. Zakupiona zostanie warzelnia (instalacja, w której zaciera się słody, gotuje brzeczkę i chmieli ją), zbiorniki do fermentacji piwa, linia do butelkowania, a także instalacja, która pozwoli na serwowanie trunku prosto z tanku w klubie „Studio”. Przyjęto, że głównym odbiorcą piwa będą goście klubów uczelnianych i mieszkańcy Miasteczka Studenckiego AGH.

Na pewno też piwem uwarzonym w klubie „Studio” uraczeni zostaną uczestnicy posiedzenia prezydium i zgromadzenia plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, którego gospodarzem AGH będzie 4-6 czerwca 2020 r.

Nad tym, aby tak się mogło stać, czuwa stojący na czele Rady Nadzorczej Browaru Górniczo-Hutniczego rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Obok niego zasiedli w niej także obecny prorektor ds. współpracy prof. Jerzy Lis i były prorektor ds. kształcenia Zbigniew Kąkol.

Jak mówi Damian Żurawski, prócz klasycznych piw, czyli m.in. pilznera, w browarze piwo warzone będą także piwa w stylu APA lub IPA, chmielone chmielami z USA.

Powstanie Browaru Górniczo-Hutniczego nawiązuje do bogatych korzeni kulturowych łączących piwowarstwo, górnictwo oraz AGH. Chodzi przede wszystkim o tradycyjny sposób świętowania Dnia Górnika oraz Dnia Hutnika, czyli tzw. karczmy piwne.

Browar Górniczo-Hutniczy, jako inicjatywa powstała w AGH, będzie miał również swój aspekt naukowy. Obecnie spółka nawiązuje współpracę z nie tylko z AGH, ale także z Uniwersytetem Rolniczym (ma swój browar w krakowskich Mydlnikach), Krakowską Szkołą Browarniczą oraz z innymi europejskimi uczelniami kształcącymi ekspertów browarnictwa. W planach są wspólne projekty badawcze, współpraca przy realizacji programu dydaktycznego oraz transfer wiedzy i technologii pomiędzy instytucjami.

WIDEO: Barometr Bartusia: Na niemieckim szamponie widnieje wielkie Made in Germany, i to w trzech miejscach. Na polskim - malutkie Made in EU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski