Kraków. Na AGH wymyślili jak doprowadzić światło słoneczne...

Kraków. Na AGH wymyślili jak doprowadzić światło słoneczne do ciemnych mieszkań

MaBa

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Kraków. Na AGH wymyślili jak doprowadzić światło słoneczne do ciemnych mieszkań
Heliostat to urządzenie, dzięki któremu można skierować promienie słoneczne do zacienionych mieszkań, biur, a nawet jaskiń
Kraków. Na AGH wymyślili jak doprowadzić światło słoneczne do ciemnych mieszkań
Jak doświetlić naturalnym światłem ciemne biura czy mieszkania i tym samym zaoszczędzić na opłatach za prąd? Problem zacienionych pomieszczeń rozwiązuje konstrukcja naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Heliostat sferyczny, bo o nim mowa, doprowadzi światło słoneczne do ciemnych zaułków naszych domów.

Paweł Wajss z Wydziału Energetyki i Paliw opracował urządzanie, dzięki któremu biura, mieszkania czy dziedzińce będą mogły być doświetlone światłem naturalnym.
Heliostat sferyczny w środku obudowy, oprócz zwierciadła płaskiego, które jest odpowiedzialne za odbijanie światła słonecznego, ma również mechanizm do ustawiania urządzenia we właściwym kierunku i tym samym stałego rozświetlania ciemnej kuchni lub korytarza. Dzięki zamknięciu wszystkich elementów konstrukcyjnych w środku estetycznej kulistej obudowy, urządzanie może być stosowane w przestrzeni publicznej.

Odbiornikiem światła z Heliosfery mogą być również panele fotowoltaiczne, które dzięki wsparciu urządzenia mogą zwiększyć ilość generowanej przez panele energii, a tym samym swoją wydajność.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Owady, które zmieniają lato w horror

Źródło: vivi24Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »