Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na razie biletowany taras widokowy, ale bez tańców na szczycie najwyższego budynku w mieście. Otwarcie już niebawem [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na przełomie września i października ma zostać oddany do użytku najwyższy w Krakowie budynek – 102,5-metrowy wieżowiec Unity Tower (dawny "szkieletor") przy rondzie Mogilskim oraz cztery mniejsze obiekty w sąsiedztwie. Jeden z mniejszych biurowców (położony najbliżej ul. Lubomirskiego) uzyskał już pozwolenie na użytkowanie 31 lipca.

FLESZ - Pleksi i odstępy. Co jeszcze zastaniemy w biurze?

od 16 lat

- Chcemy, by kompleks został uruchomiony w całości. Przewidujemy, że nastąpi to na przełomie września i października – informuje Jakub Wazowicz z krakowskiej firmy GD&K, która jest współinwestorem przedsięwzięcia.

Wieżowiec Unity Tower powstał w ramach kompleksu budynków - Unity Centre. Głównej wieży towarzyszą niższe obiekty: dwa biurowce, hotel i apartamentowiec, które postawiono przed wieżowcem od strony ul. Lubomirskiego.

Symbolem kompleksu Unity Centre będzie główna wieża, czyli Unity Tower (dawniej popularny "szkieletor"). W budynku trwają prace wykończeniowe. Jednym z bardziej reprezentacyjnych miejsc ma być przestronne lobby o wysokości 12 metrów, przez które będzie się wchodzić do budynku.

Na dachu wieżowca powstał taras z widokiem na panoramę całego miasta. Niżej jest ostanie piętro z przeszklonymi ścianami, skąd też można podziwiać widoki na Kraków z czterech stron świata. Stamtąd można zejść na niższe piętro, gdzie jest balkon z widokiem na część miasta od strony ronda Mogilskiego. Zaplanowano dla nich osobne wejścia oraz windy (wjazd na 26. piętro zajmie 25 sekund).

Kraków. Szkieletor w różnych szatach. Zobacz, jak przez pół ...

Początkowo planowano, że pod szczytem wieżowca będzie się mieściła restauracja, kawiarnia z przestrzenią wystawienniczą oraz klub muzyczny. Pomysł był taki, by z ostatnich kondygnacji i tarasu mogli korzystać wszyscy krakowianie i turyści, ale też brano pod uwagę oddanie przestrzeni operatorowi, który mógłby tam organizować imprezy firmowe, taneczne oraz spotkania kulturalne.

Plany zrewidowała pandemia koronawirusa. Towarzyszą jej obostrzenia dotyczące organizacji imprez. - W związku z tym nie spieszymy się obecnie ze znalezieniem najemcy dla najwyższych dwóch kondygnacji. Bierzemy pod uwagę, że trzeba zaczekać z docelowym zagospodarowaniem tej przestrzeni. W czasie pandemii może być to punkt widokowy, z którego - po wcześniejszym wykupieniu biletu - można będzie podziwiać panoramę miasta – informuje Jakub Wazowicz. - Myślimy też o tym, by na najwyższej kondygnacji powstało minimuzeum wieżowca. To byłaby multimedialna instalacja prezentująca wieloletnie dzieje najwyższego budynku w Krakowie i historię jego budowy – dodaje.

Cały kompleks Unity Centre będzie miał 46 tys. mkw. powierzchni pod wynajem. Na biura przeznaczone zostanie 30-32 tys. mkw. W samej wieży powierzchnie mają być wyższej klasy. Liczba stałych użytkowników kompleksu wyniesie 3-4 tys. osób.

Jakub Wazowicz przyznaje, że trwa wynajem powierzchni biurowych w wieżowcu i sąsiednich budynkach. W firmie GD&K zauważają, że w tym zakresie pandemia nie spowodowała wielkich utrudnień. - Nie narzekamy na brak zainteresowania wynajmem powierzchni. W obecnych czasach pandemii wiele firm szuka nowego miejsca do zaaranżowania przestrzeni biurowych, tak by spełniały obecne wymogi – przyznaje Jakub Wazowicz.

Zaznacza, że Unity Centre oferuje powierzchnie biurową o najwyższym standardzie, a najemcy mogą według własnych potrzeb zagospodarowywać przestrzenie. - Można więc stworzyć sale do prowadzenia wideokonferencji, co ostatnio jest bardzo popularne, czy wyznaczyć stanowiska do pracy, tak by był zachowany odpowiedni dystans – mówi Jakub Wazowicz. - Powierzchniami w naszych budynkach zainteresowane są firmy z kraju, ale też z całego świata. Coraz więcej firm przenosi swoje siedziby do Europy, także do Krakowa np. z Indii czy Bangladeszu wraz z pracownikami, bowiem u nas są lepsze warunki pod względem dostępu do internetu i pracy zdalnej, co ma istotne znaczenie w czasie pandemii. Mamy więc też kontakt z takimi najemcami – dodaje.

Przed budynkami Unity Centre powstał plac nazywany Unity Square. Z każdego z obiektów kompleksu będzie można wyjść na ten wspólny plac, z którego będzie można przejść do ronda Mogilskiego ale też bezpośrednio na teren kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego. W parterowych kondygnacjach budynków wokół piazzy znajdują się powierzchnie pod wynajem. Mogą tam powstać restauracje z ogródkami na placu, ale też usługi. Jakub Wazowicz informuje, że trwają rozmowy z najemcami.

Na dwóch podziemnych kondygnacjach Unity Tower powstał parking na 400 miejsc. Natomiast elewacja wieżowca została upiększona ozdobnymi elementami w kolorze złotym. Zastosowano do tego unikalny materiał - blachę aluminiową „Nordic Royal”, posiadająca w swoim składzie domieszkę miedzi, żelaza, chromu, cynku oraz tytanu – w odpowiednich proporcjach. Produkt pochodzi z Finlandii i jest bardzo wysokiej jakości. Jest między innymi odporny na działanie promieniowania UV, także efekt „złotych odblasków” ma się utrzymywać przez wiele lat.

Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany "szkieletorem". Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r. Budynek w stanie surowym zamkniętym był gotowy w drugiej połowie kwietnia tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski