Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków na zdjęciach z lat 50. XX wieku. To wtedy powstawała Nowa Huta, Koniew został honorowym obywatelem miasta, zmieniono nazwy 422 ulic

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
To wtedy trwała budowa kombinatu metalurgicznego na terenie wsi Mogiła, czyli Huty im. Lenina. Również w tej dekadzie na krakowski Rynek Główny powrócił zrekonstruowany pomnik Adama Mickiewicza. A w tym samym roku honorowym obywatelem miasta został sowiecki marszałek Iwan Koniew. Wielu na pewno zaskoczy zimowy pejzaż uwieczniony na jednej z fotografii - z saneczkarzami pod samym Wawelem!

W latach 50. minionego wieku powstawała zabudowa Nowej Huty, idealnego socjalistycznego miasta. Wznoszona była - jak pokazuje jedno ze zdjęć - również z udziałem kobiecej brygady murarskiej. W Krakowie odbyły się centralne dożynki, w których uczestniczył Bolesław Bierut. Kombinat nowohucki dostał za patrona W. I. Lenina...

Ale warto też wiedzieć i pamiętać, że w połowie tamtych lat w Krakowie odbył się pierwszy w kraju mecz brydżowy. Że otwarto wówczas Piwnicę pod Baranami. Ołtarz Wita Stwosza wrócił do kościoła Mariackiego. I niezmiennie początkiem grudnia na Rynek pod "Adasia" krakowian przyciągał doroczny konkurs szopek.

Pomnik Mikołaja Kopernika, który znamy z Plant przy Collegium Witkowskiego UJ, wtedy stał w całkiem innym miejscu. Z kolei kościół pw. Jezusa Dobrego Pasterza na Prądniku - istniał, ale zupełnie inny niż dziś.

Jakie były wtedy gry i zabawy dzieci i młodzieży, wiemy m.in. dzięki relacjom mieszkańców Bronowic (Jerzego Ciempki, Mieczysława Stachury i Ryszarda Wojdyły), opublikowanym w Bronowickich Zeszytach Historyczno-Literackich. Wspominali oni np. grę planszową "piłka guzikowa". Boisko było narysowane na dykcie, bramki - wykonane z drutu i bandaża. W grze brały udział drużyny złożone z 11 guzików, a właściciel drużyny poruszał swoich piłkarzy używając do tego grzebyka lub linijki. Gracze na przemian poruszali swoich piłkarzy, tak by skierować piłkę do bramki przeciwnika.

Ze sportów zimowych mieszkańcy Bronowic wymieniali: narty, sanki, łyżwy oraz mini saneczki - tarapatki, które młodzież zwykle wykonywała sama. Składały się z drewnianego siedziska obitego tkaniną (pod którą umieszczano siano lub szmaty), starych łyżew oraz skórzanych pasków, zamienionych w uchwyty.

Zapraszamy do odwiedzenia Krakowa (i okolic) z lat 50. XX wieku - dzięki zdjęciom z kolekcji Muzeum Krakowa.
FLESZ - Kina na skraju bankructwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski