Kraków otrzymał dwie nagrody za osiągnięcia w dziedzinie planowania regionalnego i miejscowego: Grand Prix za miejscowy plan zagospodarowania Wzgórza św. Bronisławy i nagrodę III stopnia Ministra Budownictwa za miejscowy plan zagospodarowania dla otoczenia Portu Lotniczego Kraków - Balice.
Miejscowy plan zagospodarowania dla otoczenia Portu Lotniczego Kraków - Balice obejmuje obszar otoczenia Portu Lotniczego w granicach Krakowa o powierzchni ok. 174 ha. Uchwalenie planu zapewnia warunki prawne i funkcjonalno-przestrzenne dla dalszego rozwoju - jak mówi "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego" - "kluczowego obszaru rozwoju gospodarczego", wymagającego skoordynowanej polityki przestrzennej dla lokalizacji inwestycji o istotnym, ponadlokalnym (metropolitalnym) znaczeniu. Przyznając nagrodę za ten plan, uwzględniono stan i kierunki uregulowań planistycznych dotyczących otoczenia Portu Lotniczego sporządzone w gminach sąsiednich (Zabierzów, Liszki). Nagroda III stopnia Ministra Budownictwa za 2006 r. jest wyrazem uznania za walory twórcze planu, szczególnie za koordynację rozwiązań przestrzennych z obsługą komunikacyjną, rygorystyczne ustalenia zapobiegające rozdrobnieniu cennych terenów i zmuszające inwestorów do uzyskania efektu ładu przestrzennego.
Na początku 2003 r. plany miejscowe obowiązywały na 1,5% pow. Krakowa (10 planów). W kwietniu 2003 r. Rada Miasta Krakowa uchwaliła jednogłośnie "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta". We wrześniu 2003 r. prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski przedstawił Radzie Miasta Krakowa program prac planistycznych na lata 2003-2006/7. Kraków był pierwszym miastem w Polsce, które opracowało taki program planistyczny - dokument, który wprowadzał zaprogramowany systemowy proces porządkowania dotychczasowej i ukierunkowania polityki planistycznej miasta na najbliższe lata. Program uzupełniła uchwała Rady Miasta Krakowa o kryteriach wyboru obszarów, na których sporządzane będą plany miejscowe. W wyniku realizacji programu prac planistycznych w chwili obecnej ponad 10% powierzchni miasta jest pokryte uchwalonymi planami. Do uchwalenia przygotowane są kolejne plany: do końca 2006 r. i w I połowie 2007 r. zostaną one skierowane do uchwalenia. Katalog planów uchwalonych, sporządzanych i podejmowanych nie jest zamknięty - założenia przyjętego wcześniej programu i jego aktualizacja wskazują i będą wskazywać kolejne obszary i potrzeby sporządzenia planów. Już teraz wiadomo, w jakich rejonach miasta i w jakich celach przygotowane zostaną dalsze dokumenty planistyczne. Realizowane będą plany dla obszarów wskazanych jako Parki Kulturowe (Zwierzyniecki Park Kulturowy oraz Park Kulturowy Stare Miasto), plany dla kolejnych obszarów Parków Rzecznych oraz plany dla aktywizacji inwestycyjnej i porządkowania przestrzeni w rejonach: Kraków - Wschód, Swoszowice (uzdrowisko)/Białe Morza, Tyniec, Mydlniki/Bronowice, Dębniki/Bulwary Wisły.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?