Kraków. Najlepsze uczelnie w drodze do doskonałości. Na co wydają dodatkowe miliony?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pozyskiwanie, ściąganie z zewnątrz i zatrudnianie najlepszych naukowców z wybranych dziedzin, którzy wokół siebie budowaliby zespoły naukowe - to jedno z działań, które mają prowadzić do tego, by UJ z uniwersytetu klasycznego przeobraził się w uczelnię badawczą. Uniwersytet Jagielloński należy do grona dziesięciu najlepszych polskich uczelni, które mają przechodzić taką metamorfozę i otrzymują w tym celu subwencję zwiększoną o 10 procent, co w przypadku UJ oznacza dodatkowe ok. 70 mln zł rocznie. W Auditorium Maximum UJ w Krakowie w środę i czwartek odbywa się konferencja sprawozdawcza dla uczelni uczestniczących w programie "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza".

FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje

Konferencja jest organizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Biorą w nim udział eksperci z zagranicy i przedstawiciele 10 polskich uczelni badawczych, wyłonionych w w 2019 r. w konkursie w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”. Powstanie takiej prestiżowej grupy uczelni przewidziano w ustawie „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” (tzw. Konstytucja dla Nauki lub Ustawa 2.0), a znalazł się w niej m.in. Uniwersytet Jagielloński.

Uczelnie badawcze w latach 2020-26 otrzymują subwencję zwiększoną o 10 proc. (w stosunku do subwencji, którą uczelnia otrzymywała w 2019 roku). To wsparcie ma służyć poprawie jakości prowadzonych w tych ośrodkach badań naukowych, co powinno przełożyć się m.in. na opracowywane tam kolejne innowacyjne wynalazki, ma też pomóc polskim uczelniom skutecznie konkurować z najlepszymi uczelniami w Europie i na świecie.

UJ przeznacza te dodatkowe środki m.in. na zatrudnianie nowej kadry. Dzięki nim też np. dla rozwoju działalności naukowej z zakresu nauk biologicznych powołano nowe pracownie i wyposaża w nowoczesną aparaturę. W Collegium Medicum UJ powołano repozytorium próbek biologicznych. W planach uczelni jest powołanie Centrum Humanistyki Cyfrowej.

Uniwersytet Jagielloński skupia się na wybranych priorytetowych obszarach badawczych. Ich wybór poprzedziła przeprowadzona analiza.

- Zidentyfikowaliśmy słabe i mocne punkty naszej działalności naukowej i wyodrębniliśmy siedem obszarów, które są dobrze rokującymi, jeżeli chodzi o rozwój badań. To obszary związane z badaniami materiałowymi, badaniami z zakresu nauk biologicznych, medycznych, obszar dziedzictwa kulturowego, przemian społecznych, świata cyfrowego i zagrożeń związanych z degradacją środowiska - wymienia prof. Piotr Kuśtrowski, prorektor UJ ds. badań naukowych, odpowiedzialny na UJ za realizację programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. Co do zagrożeń związanych z degradacją środowiska wyjaśnia: - Próbujemy identyfikować przyczyny, patrzymy na skutki, na przemiany społeczne, które się z tym wiążą, próbujemy opracować technologie, które mogłyby przeciwdziałać skutkom negatywnym.

Prorektor UJ podkreśla, że pandemia miała ogromny wpływ na realizację programu uczelni badawczej. Po pierwsze pojawiły się duże problemy organizacyjne ze względu na zamrożenie działalności uniwersytetu. - Jesteśmy na poziomie 75 proc. realizacji działań, które zakładaliśmy - podsumowuje prof. Piotr Kuśtrowski. Jak wskazuje, najbardziej ucierpiała współpraca międzynarodowa. - Mieliśmy ogromne ambicje, żeby ją zintensyfikować, ale w pandemii ten element niestety wygasł. Mam nadzieję, że jak najszybciej zniwelujemy tę powstałą lukę - dodaje.

Uczelniami badawczymi są: w Krakowie - Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza, a ponadto - Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Najlepsze uczelnie w drodze do doskonałości. Na co wydają dodatkowe miliony? - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie