Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Najpiękniejsze drzewka emausowe zaprezentowane w Barbakanie

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Muzeum Krakowa już po raz siódmy zorganizowało konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe. Po zeszłorocznej wersji online konkursu, w tym roku najpiękniejsze drzewka można było zgłaszać tradycyjnie i online. Od soboty 10 kwietnia krakowianie mogą oglądać na dziedzińcu Barbakanu tegoroczne drzewka.

FLESZ - Polacy tyją na potęgę. To wszystko przez koronawirusa

Muzeum już po raz siódmy zorganizowało konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe. W tym roku jury oceniało ponad 20 prac, w kilku kategoriach. Najładniejsze z nich będzie można oglądać na dziedzińcu Barbakanu od 10 kwietnia do 3 maja, od środy do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 17.00.

Drzewko emausowe to wyjątkowy symbol związany z obrzędami mieszkańców podkrakowskich wsi. Nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było odnaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Wielkanocy. Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Tradycja wykonywania tej zabawki sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków, szukając schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało także wiosenne przebudzenie natury do życia.

Zabawka składała się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Miała ona bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi. Tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również wiosenne budzenie się przyrody do życia.

Choć w tym roku nie odbył się tradycyjny odpust na Salwatorze, jego symbol pojawił się przestrzeni miasta. Po raz pierwszy, krakowianie mogą oglądać emausowe drzewko, które stanęło w Rynku Głównym nieopodal Wieży Ratuszowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Najpiękniejsze drzewka emausowe zaprezentowane w Barbakanie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski