Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Najpiękniejsze Drzewko Emausowe wybrane. Znamy laureatów!

Anna Piątkowska
Najpiękniejsze Drzewko Emausowe AD 2020 wykonała Anna Kowalska/fot. Dom Zwierzyniecki
Najpiękniejsze Drzewko Emausowe AD 2020 wykonała Anna Kowalska/fot. Dom Zwierzyniecki
Anna Kowalska, Radosław Pachel i trzyletni Gedeon Liśkiewicz to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu Muzeum Krakowa na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe.

FLESZ - Zobacz, jak rozprzestrzeniała się epidemia w Polsce

Choć sam konkurs, dobrze znany krakowianom, odbył się już po raz siódmy, to w tym roku, po raz pierwszy został zorganizowany w innej niż dotychczas formule, w internecie. Tym samym w konkursowe szranki mogli stanąć nie tylko mieszkańcy Krakowa.

- W konkursie na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku wzięło udział 25 prac. Ponieważ jury nie mogłoby się w obecnej sytuacji zebrać, a i ocena drzewek jedynie poprzez ich fotografie też jest bardzo utrudniona, dlatego w tym roku prace oceniali widzowie poprzez reakcje pod zdjęciami – informuje Maria Lempart, kierownik Domu Zwierzynieckiego.

Jury, którym w tym roku byli internauci przyznający lajki i serduszka, wyłonili najlepsze prace zgłoszone do konkursu. W ciągu tygodnia oddano łącznie 3245 głosów. Laureatami zostali twórcy trzech drzewek, które uzyskały najwięcej głosów: Anna Kowalska (I miejsce), Radosław Pachel (II miejsce) i Gedeon Liśkiewicz (III miejsce) wraz z mamą Julią i moralnym wsparciem rocznej siostry Sary.

Drzewko emausowe to wyjątkowy symbol związany z obrzędami mieszkańców podkrakowskich wsi. Nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było odnaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Wielkanocy. Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Tradycja wykonywania tej zabawki sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków, szukając schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało także wiosenne przebudzenie natury do życia.

Najstarsze znane drzewka z Emausu były drewniane i malowane, dzisiejsze możliwości związane z techniką wykonania pozostawiają ogromne pole do popisu dla wyobraźni.

- Tradycyjny, doroczny konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, który w tym roku miał się odbyć w Domu Zwierzynieckim już po raz siódmy, z przyczyn oczywistych nie mógł się odbyć w sposób zwyczajny. Jednak kiedy Muzeum Krakowa odwołało tegoroczny Przystanek Emaus oraz konkurs, zaczęliśmy dostawać prośby od przyjaciół Domu Zwierzynieckiego, żeby jednak nie rezygnować z tego zwyczaju. Stąd pomysł na konkurs online - wyjaśnia Maria Lempart.

Zwycięzcy otrzymają karty wolnego wstępu na muzealne wystawy oraz wydawnictwa muzealne, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i upominki. Wszystkie nagrody zostaną przekazane po ustaniu obostrzeń związanych z pandemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Najpiękniejsze Drzewko Emausowe wybrane. Znamy laureatów! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski