Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Namiot Spotkań wrócił na Kazimierz. Rozpoczyna się 30. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Na krakowskim Kazimierzu podczas 30. jubileuszowej edycji odbędzie się łącznie ponad 120 wydarzeń. Część z nich już w ten weekend.
Na krakowskim Kazimierzu podczas 30. jubileuszowej edycji odbędzie się łącznie ponad 120 wydarzeń. Część z nich już w ten weekend. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Po rocznej przerwie znów zabrzmi koncert otwarcia Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jeszcze dziś w piątek 25 czerwca o godz. 21 wystąpi pochodzący z Izraela duet synth-popowy Dark Matter, który oficjalnie rozpocznie jubileuszową 30. edycję wydarzenia. W jej programie na weekend oprócz koncertów znalazły się także spotkania literackie, spacery i wykłady.

FLESZ - W wodach śródlądowych ubywa tlenu. To niebezpieczne

od 16 lat

Podobnie, jak dwa lata temu, na przeciwko Chederu oraz Biura FKŻ postawimy nasz otwarty Namiot Spotkań. Nawiązujemy w ten sposób do biblijnej tradycji gościnności zapoczątkowanej przez Abrahama i Mojżesza

- mówi twórca festiwalu Janusz Makuch. To właśnie w Namiocie Spotkań przy ul. Józefa 36 odbędzie się zdecydowana większość festiwalowych wydarzeń, a prawie wszystkie będą dostępne na żywo na specjalnej stronie streamingowej 30. FKŻ. Łącznie na krakowskim Kazimierzu podczas 30. jubileuszowej edycji odbędzie się ponad 120 wydarzeń. Część z nich już w ten weekend.

W sobotę 26 czerwca czworo żydowskich muzyków z różnych części świata porozmawia ze sobą o wielu obliczach współczesnej, żydowskiej muzyki. Dyskusja panelowa, w której wezmą udział Frank London, Jeremiah Lockwood, Neta Elkayam oraz Raphael Roginski, rozpocznie się o godz. 15 w Namiocie FKŻ.

Niewiele później, o godz. 16.30, w tym samym miejscu będzie można wziąć udział w spotkaniu z Dorotą Masłowską, Aleksandrą Przegalińską i Szymonem Kloską, którzy z okazji 100-lecia urodzin Stanisława Lema zastanowią się, na ile prognozy futurysty formułowane pół wieku temu nadają się do opisu współczesnej rzeczywistości. W programie tego dnia znajdą się również dwa koncerty - o godz. 18 elektronicznego kwartetu Vysoké Čelo oraz o godz. 20.30 zespołu Łona i Webber & The Pimps, który wystąpi na dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej.

W niedzielę natomiast będzie można posłuchać muzyki klasycznej. Marimbazzi Duo zagra w samo południe w Namiocie FKŻ, ale transmitowany koncert będzie można usłyszeć także w innych częściach miasta - koło Alchemii, w ogródku Karmy przy ul. św. Wawrzyńca 9 oraz na Plantach, u wylotu ul. Jagiellońskiej. Godzinę później ceremonią i udziałem w koncercie "Zahor" na Placu Bohaterów Getta będzie można upamiętnić krakowskich Żydów.

W programie tego dnia znalazły się również m.in. słuchowisko "Muzyczni nomadzi" (Namiot, godz. 13.30), wykład prof. Ernesta Niemczyka "Żywioł ognia w architekturze - od prehistorycznych reliktów i pomników antycznych do świątyni Salomona" (godz. 15), spotkanie z Piotrem Smolarem wokół książki "Zły Żyd" (godz. 17). Trzeci festiwalowy dzień zakończy o godz. 21 koncert zespołu "Jealous".

Codziennie na ulicach Kazimierza można też zobaczyć projekty artystyczne przygotowane przez twórców z Jerozolimy, Berlina i Krakowa. Festiwal Kultury Żydowskiej potrwa do 4 lipca 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski