Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Naukowcy z kraju i zagranicy podyskutują o sacrum w krajobrazie miast

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Klasztorny ogród Dominikanów w Krakowie
Klasztorny ogród Dominikanów w Krakowie Marzena Rogozik
„Sacrum w komponowanej przestrzeni” – pod takim hasłem Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej oraz Polska Akademia Nauk organizują międzynarodową konferencję naukową z zakresu sztuki ogrodowej i dendrologii historycznej. Odbędzie się ona w dniach 19–20 października przez.

W obradach wezmą udział specjaliści z Węgier, Holandii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Kazachstanu oraz kilku polskich ośrodków naukowych. Tematyka konferencji dotyczy zjawiska sacrum, odwołującego się do antropologii, teologii i eschatologii, a występującego zarówno w tkance terenów zabudowanych miast i wsi, jak i w strefach otwartych krajobrazów komponowanych. – Jako przykłady sacrum przywołać można zespoły klasztorne, cmentarne, miejsca kultu, kalwarie, aleje, jak również elementy jednostkowe w postaci miejsc tragedii, pamięci, kapliczek. Wszystkie one wpływają na pełniejszy odbiór krajobrazów. Sacrum, zakotwiczone w wierze, pamięci wydarzeń historycznych czy wykreowane kulturowo, wydobywane jest często przy realizacji współczesnych rozwiązań, które mogą uczytelniać tożsamość miejsca – wyjaśnia dr inż. arch. Katarzyna Hodor z Instytutu Architektury Krajobrazu PK.

Uczestnicy konferencji zaprezentują referaty poświęcone obecności sacrum m.in. w kompleksach szpitalnych, parkach miejskich i pałacowych, krajobrazie miast i regionów (np. Budapesztu, Wiednia, Warszawy, Krakowa, Lublany, Śląska, Toskanii), przestrzeniach obecnych i byłych cmentarzy (w kontekście godnego upamiętniania terenów pocmentarnych ), w projektach ogrodów przyklasztornych (np. oo. Bernardynów w Krakowie), a także w miejscach pomyślanych w teorii jako „miasta bez Boga” (na przykładzie Nowej Huty).

W konferencji, będącej okazją do wymiany doświadczeń studialnych, koncepcyjnych i realizacyjnych wezmą udział specjaliści z zakresu historii sztuki ogrodowej, dendrologii stosowanej oraz projektanci architektury krajobrazu z Węgier, Holandii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Kazachstanu oraz polskich ośrodków: Politechnik Krakowskiej, Wrocławskiej i Opolskiej, KUL-u, Uniwersytetu Rzeszowskiego, krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i SGGW.

Główna sesja konferencji odbywać cię będzie 20 października w godz. 9–18, w klasztorze oo. Franciszkanów w Krakowie (aula św. Jakuba, wejście od strony Plant). Udział w konferencji w charakterze słuchacza jest bezpłatny, organizatorzy zachęcają jedynie do wypełnienia formularza zgłoszeniowego, który jest dostępny na stronie www.pk.edu.pl (pod tym adresem można również znaleźć pełny program konferencji).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski