Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego badają wpływ promieniowania elektromagnetycznego na nasze zdrowie

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Materiały prasowe
Naukowcy z Zakładu Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowili sprawdzić, jak na nasze organizmy wpływa codzienne korzystanie ze smartfonów czy urządzeń gospodarstwa domowego, wytwarzających pola elektromagnetyczne. Do swoich badań potrzebują ochotników, którym w zamian oferują pakiet badań o wartości blisko 1,5 tys. zł.

Pola elektromagnetyczne wytwarzają nie tylko stacje nadawcze telefonii komórkowej i same telefony, ale też telewizory, lodówki, a nawet suszarki do włosów. Jednak pomimo powszechności tego zjawiska i prowadzonych na całym świecie badań, wciąż brakuje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) ma na nasz organizm. Naukowcy z Zakładu Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego chcą to zmienić.

- Pola elektromagnetyczne są wszechobecne i nie sposób ich uniknąć. Źródła pól są obecne w naszym środowisku naturalnym (np. jako jedna ze składowych promieniowania kosmicznego), ale ich natężenia są miliony razy mniejsze niż natężenia pól pochodzących ze źródeł sztucznych, wytworzonych przez naszą cywilizację. Rosnąca liczba urządzeń komunikacji bezprzewodowej czyni więc problem wpływu PEM na nasze organizmy szczególnie istotnym. Wiele zależy od częstotliwości fal, ich natężenia, czasu ekspozycji i odległości od źródła. Chcemy zbadać, czy pola o częstotliwościach wykorzystywanych w komunikacji bezprzewodowej mają wpływ na nasze zdrowie. Nasze badania koncentrują się zarówno na sprawdzeniu subiektywnej oceny wpływu pól elektromagnetycznych na organizm w oparciu o badania ankietowe, jak i na przeprowadzeniu szeregu testów klinicznych, których celem jest obiektywizacja oceny – mówi prof. dr hab. Eugeniusz Rokita z Zakładu Biofizyki Katedry Fizjologii Wydziału Lekarskiego CM UJ.

Pierwszym etapem badań zaplanowanych przez krakowskich naukowców będą anonimowe ankiety. Mają one na celu określenie skali zjawiska nadwrażliwości elektromagnetycznej i zebranie subiektywnych opinii na temat oddziaływania pól elektromagnetycznych na organizm. Ostatnim punktem ankiety jest dobrowolna zgoda na udział w badaniach klinicznych. Spośród osób, które jej udzielą, na podstawie oceny ich indywidualnych cech, takich jak narażenie na ekspozycję, wiek, płeć i stan zdrowia, wyłoniona zostanie grupa zakwalifikowana do drugiego etapu.

Ochotnicy, którzy zakwalifikują się do drugiego etapu, dostaną skierowania na badania krwi oraz na konsultację lekarską oceniająca ich stan zdrowia. Następnie w ramach testów klinicznych wykonywane zostaną badania słuchu, ocena funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego i układu krążenia oraz badania dermatologiczne i termograficzne. Badania zostaną przeprowadzone w Zakładzie Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. św. Łazarza 16 w Krakowie oraz w kilku innych jednostkach Collegium Medicum i Szpitala Uniwersyteckiego. Wyniki badań, za które normalnie trzeba zapłacić prawie 1 500 zł, zostaną udostępnione uczestnikom bezpłatnie.

Zainteresowane osoby mogą wypełnić ankietę za pośrednictwem internetu na stronie www.elektrowrazliwi.cm-uj.krakow.pl lub osobiście w Zakładzie Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Św. Łazarza 16, pokój 525.

Więcej informacji o projekcie można uzyskać telefonicznie: tel. 12 619-96-82 i na Facebooku: www.facebook.com/elektrowrazliwicmuj.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Po wyborach samorządowych 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski