Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Naukowcy zaprezentowali i podpisali międzynarodową "Krakowską Deklarację o Jodzie"

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Fot. Jerzy Sawicz
Eksperci z całej Europy zaangażowani w projekt „EUthyroid” - skupiony wokół eliminacji niedoboru jodu i zapobiegania chorobom tarczycy - spotkali się na Uniwersytecie Jagiellońskim i zaprezentowali treść specjalnej „Krakowskiej Deklaracji o Jodzie”.

Dokument stworzony przez naukowców jest apelem do polityków, urzędników i specjalistów ds. zdrowia publicznego w całej Europie, by w swoich krajach wprowadzili działania mające na celu wyeliminowanie niedoboru jodu. Naukowcy podpisani pod deklaracją domagają się m.in. powszechnego obowiązku jodowania soli stosowanej do produkcji artykułów spożywczych, regularnego monitorowania spożycia tego mikroelementu i aktywnej profilaktyki zapobiegającej jego brakom.

Jak wskazują naukowcy, jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, które są ważnym regulatorem metabolizmu, wzrostu i rozwoju naszego organizmu. Zapotrzebowanie na ten mikroelement wzrasta szczególnie w czasie ciąży.

- Źródłem jodu jest przede wszystkim pożywienie. Owoce morza, ryby, nabiał, sery. W przypadku kobiet w ciąży odpowiedniego poziomu jodu nie da się jednak zapewnić wyłącznie dietą, dlatego powinny one korzystać z witamin, które mają rekomendację Instytutu Matki i Dziecka – mówi prof. dr hab. med. Alicja Hubalewska-Dydejczyk, kierownik Oddziału Klinicznego Endokrynologii krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego.

Niedobór jodu może prowadzić do powiększenia się gruczołu tarczycowego, a w konsekwencji nadczynności tarczycy. Jest również wyjątkowo niebezpieczny dla nienarodzonych jeszcze dzieci, wpływając na obniżenie ilorazu ich inteligencji czy zdolności do nauki. Tymczasem eksperci twierdzą, że obecnie w wielu krajach europejskich aż 50 proc. wszystkich noworodków narażonych jest na niedobór tego mikroelementu.

Braki jodu wśród kobiet w ciąży potwierdzają także badania prowadzone w Polsce. W naszym kraju niedobory tego mikroelementu znacznie udało się jednak ograniczyć. Pomogło w tym wprowadzenie profilaktyki polegającej na jodowaniu soli kuchennej do użytku domowego. - Ze względu na nowe zalecania wskazujące na konieczność ograniczania soli w diecie konieczne są jednak programy monitorujące sytuację – wskazuje prof. Hubalewska-Dydejczyk.

Pod „Krakowską Deklaracją o Jodzie” podpisało się już 61 osób i 20 różnych organizacji z całej Europy. Wśród nich znaleźli się prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum oraz prof. dr hab. med. Marek Ruchała, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski