Kraków. Nawet w mieszkaniu powinniśmy zakładać maski...

Kraków. Nawet w mieszkaniu powinniśmy zakładać maski antysmogowe

Zdjęcie autora materiału
Arkadiusz Maciejowski

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Nawet w mieszkaniu powinniśmy zakładać maski antysmogowe

©K_kapica_afk

W krakowskich sypialniach notowane są tak wysokie stężenia pyłów, przy których we Francji zamykane byłyby szkoły.
Kraków. Nawet w mieszkaniu powinniśmy zakładać maski antysmogowe

©K_kapica_afk

Upada mit, że w mieszkaniu możemy schronić się przed smogiem! Z badań wykonanych przez przedstawicieli Krakowskiego Alarmu Smogowego i naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej wynika, że stężenia trujących pyłów wewnątrz budynków są co prawda średnio o połowę niższe niż na zewnątrz, ale i tak pozostają na bardzo wysokim, niebezpiecznym dla zdrowia poziomie.

- Kluczowe jest więc to, żeby mieszkańcy byli szybciej i skuteczniej informowani o tym, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, by w tym czasie przede wszystkim nie wietrzyli swoich domów - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, jedna z koordynatorek badań, które przeprowadzone zostały łącznie w 11 miejscach m.in. przy ul. Felicjanek w Krakowie.

Specjalne czujniki zostały zamontowane tam zarówno wewnątrz jednego z biur, jak i na balkonie. I okazało się, że w czasie trwania pomiaru stężenia wewnątrz biura były średnio niższe o 47 proc. niż na zewnątrz. - Co z jednej strony oznacza, że było lepiej. Ale z drugiej i to, że kiedy stężenia na zewnątrz przekraczają normy ogłaszania polskiego alarmu smogowego, to wewnątrz, gdzie staramy się schronić, wciąż jest bardzo źle - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Lepiej mieć szczelne okna

Dla przykładu 1 stycznia 2017 roku, gdy na zewnątrz czujniki wskazywały stężenie pyłów PM 10 na poziomie niemal 300 mikrogramów na m sześc. (przyjmowana w Polsce norma - 50), to w lokalu przy ul. Felicjanek stężenie wynosiło... 155 mikrogramów!

- W Paryżu przy takich stężeniach zamykane byłyby szkoły, tymczasem my oddychamy takim powietrzem, bawiąc się z dziećmi w mieszkaniu albo chociażby śpiąc w swojej sypialni - przekonuje Anna Dworakowska.

Jak tłumaczy dr inż. Jakub Bartyzel z AGH, wpływ na różnicę stężenia trujących pyłów wewnątrz budynku i na zewnątrz, ma wiele czynników.

- Przede wszystkim to jak szczelne mamy okna, w jakim stanie jest cały budynek. Dlatego do naszego badania wybraliśmy różne obiekty - mówi dr inż. Jakub Bartyzel z AGH. Np. w starym domu w Kościelisku, podczas badań okazało się, że wewnątrz poziom pyłów był tylko o 22 proc. niższy niż na zewnątrz.

Naukowcy przeprowadzali też eksperymenty, które wykazywały np., że po zamknięciu tzw. wywietrzników w oknach, do pokoju przedostawało się o około 10 proc. mniej pyłów.

- Z kolei w Zarzycach Wielkich prowadziliśmy pomiary w domu, w którym używany był kominek. Okazało się, że podczas jego rozpalania do pomieszczenia dostawało się tak wiele szkodliwych substancji, że poziom zanieczyszczeń był przez wiele godzin wyższy niż poza domem - mówi dr inż. Jakub Bartyzel.

Podobne badania od 2013 do 2016 roku przeprowadzała dr Monika Ścibor z UJ. Jak informowaliśmy trzy lata temu, wyniki były zatrważające.

Przy zamkniętych szczelnie oknach i działającym urządzeniu filtrującym w domu Bogdana Achimescu w Bronowicach dopuszczalna norma pyłu PM 2,5 była przekroczona aż czterokrotnie. - Dlatego nie zaskakują mnie wnioski z działań KAS i AGH. Ja łącznie przeprowadziłam badania w prawie 180 miejscach. I również wyniki wskazują, że na zewnątrz budynków średnio o 50 proc. jest wyższe stężenie pyłów PM10 - mówi dr Monika Ścibor.

_________________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________


„Inteligentne” wietrzenie

Anna Dworakowska zaznacza, że są różne sposoby, które mieszkańcy mogą stosować, by ograniczać poziom zanieczyszczeń w swoich mieszkaniach. To np. coraz skuteczniejsze - choć wciąż drogie - oczyszczacze powietrza. - Najprostszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to obserwowanie co się dzieje za oknem i śledzenie prognozy zanieczyszczeń powietrza. Jeżeli zaczyna np. padać deszcz, jest silniejszy wiatr, starajmy się wietrzyć mieszkanie, a nie wtedy, gdy smog jest największy - mówi Anna Dworakowska. - Zgadzam się też z wnioskiem, że bardzo ważny jest stan okien w budynku. Jeśli są stare, w złym stanie technicznym, do pomieszczeń dostaje się zdecydowanie więcej szkodliwych pyłów - dodaje dr Monika Ścibor.

Według przedstawicieli KAS kluczowe jest jednak to, by w Polsce w końcu obniżone zostały tzw. progi informowania oraz ogłaszania alarmu smogowego.

- Aby mówić ludziom głośno i wyraźnie, kiedy powinni chronić się przed smogiem - wskazuje.

I zaznacza, że jeszcze w 2012 roku poziom alarmowy w Polsce ogłaszano przy wartości PM10 wynoszącej 200 mikrogramów. Zmiana rozporządzenia ministra środowiska przeniosła ten poziom do 300. I dopiero po przekroczeniu tego stanu władze miasta mają obowiązek podjąć radykalne działania, takie jak zakaz wjazdu samochodów do centrum i ograniczenie pracy zakładów przemysłowych. - Ponawiamy apel o dostosowanie poziomów informowania i alarmowania dla pyłu PM10 do poziomów stosowanych w większości krajów europejskich - czyli 100 mikrogramów - mówi Anna Dworakowska.

Problem w tym, że podobne apele już od dawna płyną m.in. z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. A minister środowiska Jan Szyszko nie reaguje. - Informacja o wysokim zanieczyszczeniu powietrza powinna być też podawana w serwisach pogodowych w mediach publicznych - uważa Ewa Lutomska z KAS.

Zdaniem Anny Dworakowskiej ważne jest też usprawnienie sposobu przekazywania informacji o smogu.

- W Krakowie, w porównaniu z innymi miastami, nie jest z tym najgorzej, bo np. przy poziomie 100 mikrogramów pyłu PM 10 na metr sześcienny pojawiają się informację np. na tablicach elektronicznych ustawionych przy przystankach, ale mogłoby być lepiej - mówi Anna Dworakowska.

I podaje przykład chociażby Norwegii, gdzie informacja o zanieczyszczeniu powietrza są wysyłane SMS-owo. W Krakowie byłoby to bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie dla osób starszych, które nie korzystają np. z internetu albo aplikacji na smartfony. W krakowskim magistracie uważają jednak, że „wdrażanie kolejnego systemu ostrzegania ludności nie poprawi w sposób znaczący skuteczności informowania mieszkańców, a może powiększyć tzw. szum informacyjny”.

Czytaj więcej o smogu w Krakowie

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-newsKomentarze (30)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Smog, pytania i odpowiedzi

Doradca Instytutu OŚ

Zgłoś naruszenie treści

Witajcie!

W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką smogu i innych aspektów szeroko rozumianej...rozwiń całość

Witajcie!

W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką smogu i innych aspektów szeroko rozumianej ochrony środowiska.
Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach.

Marcin,
Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska

https://srodowiskozyciem.pl/zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sezon zimowy = codzienne artykuły o KAS i nagabywanie na odświeżacze powietrza

sfgb (gość)

Zgłoś naruszenie treści

zero konkretów o tym co krakowscy politycy i urzędnicy mają zamiar zrobić z tym powietrzem. Za stan powietrza zagrażający życiu powinien być trybunał, prokuratura, i więzienie dla czołowych...rozwiń całość

zero konkretów o tym co krakowscy politycy i urzędnicy mają zamiar zrobić z tym powietrzem. Za stan powietrza zagrażający życiu powinien być trybunał, prokuratura, i więzienie dla czołowych urzędników miejskich (nie muszę chyba nazwisk podawać). Nie rozumiem dlaczego śmierć setek ludzi rocznie przez działania lub brak działania urzędników nie jest karana jako masowe morderstwo.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Na jarzyniakach w całym Krakowie ...

KRAKUS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Co widzimy? Kąpiące się w smogu owoce i jarzyny wystawione do sprzedaży naiwniakom. Czy ktoś ma wątpliwości, że to trucizna?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co wy mi tutaj ...

czytelnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

W okolicach Łodzi PM-10 wynosi 1580 jednostek i jest OK???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kasa

Krk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Na tym śniegu zarabia tylko naczelny z KAS...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kas

Krk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

A teraz pan naczelny z Kas zarobi na oczyszczaczach powietrza bo dla niego to jest kasa....artykuł pisany pod dany towar....kto mądry to niech pogrzebie i pomyśli O PKD NACZELNegoI Z kas...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
co wiedza

Rudy z Budy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Wszyscy wiedza ze jest bardzo złe, wie tez Machlojski. I co robi Machlojski powiązany z Platforma Obywatelska, robi aby bylo jeszcze gorzej. Mysle ze jest opłacany przez Niemcow ktorym nie wyszlo...rozwiń całość

Wszyscy wiedza ze jest bardzo złe, wie tez Machlojski. I co robi Machlojski powiązany z Platforma Obywatelska, robi aby bylo jeszcze gorzej. Mysle ze jest opłacany przez Niemcow ktorym nie wyszlo do konca w Auschwitz wiec wynajęli Machlojskiego.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czyja wina?

Trolek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

A kto rządzi Krakowem kilka ostatnich kadencji? Kto odpowiedzialność ponosi za stan powietrza i ustawiczne betonowanie zieleni????

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Majchi gang i dwaj pozostali do pierdla

św.NH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Nowy hit króla smogu, maski do majtek, z tyłu i z przodu!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
czekam na wybory

elka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Prezydent do zmiany urzednicy do roboty!!!!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu