Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nie dajmy się rakowi! Pandemia pogorszyła sytuację chorych w Małopolsce, musimy to zmienić! Rusza społeczna akcja ONKOODPOWIEDZIALNI

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. ONKOodpowiedialni.pl
Przez pandemię dramatycznie pogorszył się dostęp do lekarzy i nowoczesnej diagnostyki, małopolskie placówki medyczne nie wykonały tysięcy ważnych zabiegów. Dotyczy to także, niestety, onkologii. Specjaliści alarmują, że wielu chorych zgłasza się przez to w późniejszych stadiach choroby niż dotąd, co obniża ich szanse na wyzdrowienie. Musimy natychmiast odwrócić ten niepokojący trend! W tym celu w Krakowie ruszyła właśnie akcja „Onkoodpowiedzialni” poświęcona edukacji onkologicznej, profilaktyce i promocji zdrowia. Organizator, NEO Hospital, w pierwszej odsłonie chce pomóc kobietom dotkniętym nowotworem ginekologicznym. Oferuje bezpłatne porady specjalistów, diagnostykę, a także darmowe leczenie części nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod małoinwazyjnych. W akcję powinni się zaangażować wszyscy, również – a może przede wszystkim – krakowscy i małopolscy pracodawcy. Nie tylko dla dobra pracowników, ale i we własnym najlepiej pojętym interesie.

Podstawowa kwestia to profilaktyka, bowiem wczesne wykrycie zmian nowotworowych wiąże się z dobrym rokowaniem. Podczas akcji „Onkoodpowiedzialni” lekarze z NEO Hospital będą udzielać bezpłatnych konsultacji on-line dla pacjentek z diagnozą raka szyjki macicy, bądź raka endometrium. Będzie można również skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych oraz dowiedzieć się więcej o korzyściach i istocie badań profilaktycznych, a także nowoczesnych technikach leczenia.

Co więcej - w krakowskim Szpitalu na Klinach, dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, pacjentki dotknięte rakiem endometrium oraz rakiem szyjki macicy, zakwalifikowane do programu, mogą całkowicie bezpłatnie skorzystać z najnowocześniejszych w świecie, małoinwazyjnych zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci.

- Wiele zależy od nas samych, od naszych odpowiedzialnych postaw wobec własnego zdrowia. Możemy kontrolować wiele czynników ryzyka. Między innymi zachowując aktywność fizyczną i dbając o odpowiednia dietę. A także wykonując systematycznie badania profilaktyczne. Należy również pamiętać, że choroby nowotworowe można skutecznie leczyć i współczesna medycyna daje nam coraz więcej możliwości i nowoczesnych technik leczenia. Poprzez naszą akcję chcemy stworzyć zaangażowanym firmom i ich pracownikom możliwość zadawania pytań i znalezienia skutecznych rozwiązań, w tym przede wszystkim w zakresie profilaktyki i nowoczesnych metod leczenia

– wyjaśnia Joanna Szyman, prezes spółki Neo Hospital prowadzącej szpital na Klinach w Krakowie.

Zwraca uwagę, że podczas wielu miesięcy pandemii doświadczyliśmy bolesnych ograniczeń w dostępie do opieki medycznej. Część ludzi zwyczajnie bało się odwiedzić lekarzy – mimo że zaobserwowali u siebie niepokojące objawy, odłożyli badania diagnostyczne i profilaktyczne, wizyty kontrolne czy planowe zabiegi „na później”. - W 2020 roku wystawiono o 19 665 mniej kart DILO niż w 2019 roku, co oznacza, że osoby, które zachorowały na nowotwór nie zostały zdiagnozowane i nie otrzymały odpowiedniej opieki na czas. Jednocześnie nie były wykonywane podstawowe badania profilaktyczne, takie jak cytologia – z programów profilaktycznych refundowanych z NFZ skorzystało w 2020 r. zaledwie 14 proc. uprawnionych – podkreśla Joanna Szyman.

Pandemiczne bariery i strach przed wizytą u lekarza wzmocniły raka. Ale możemy z nim wspólnie walczyć i wygrać

Ograniczenia wystąpiły również w obszarze diagnostyki. W ten sposób powstał tzw. dług zdrowotny, z którego skutkami będzie trzeba się teraz zmierzyć. Wraz z odejściem trzeciej fali pandemii zaczęła się fala dramatycznych apeli lekarzy i pacjentów dotycząca skutków, jakie wywołuje pandemia w zakresie leczenia chorób onkologicznych. Akcja „Onkoodpowiedzialni’, której inicjatorem jest NEO Hospital, jest bardzo praktyczną – i miejmy nadzieję, że skuteczną – odpowiedzią na te wezwania.

Szefowa Neo Hospital nie ukrywa, że liczy na wielkie zaangażowanie społecznie odpowiedzialnych pracodawców. W interesie każdej firmy czy instytucji leży przecież zwiększenie świadomości zdrowotnej pracowników, zwrócenie uwagi na profilaktykę onkologiczną oraz wskazywanie pracownikom dotkniętym chorobą onkologiczną najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z tą sytuacją. Partnerami akcji są między innymi: Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, Fundacja Onkologiczna Rakiety, Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości i Polska Federacja Szpitali. Bardzo mocno w akcję włączył się Business Centre Club, więc jest nadzieja, że pracodawcy zrzeszeni w tej zasłużonej i prężnej organizacji staną się wzorami onkoodpowiedzialności dla wszystkich pozostałych.

Neo Hospital wypełnia tu swą akcją olbrzymią lukę: przeciwnie niż to jest w krajach skandynawskich, czy choćby w Niemczech, zdrowie pracowników z rzadka było dotąd przedmiotem zainteresowania i troski pracodawców. A przecież od tegoż zdrowia i ogólnego dobrostanu załogi zależy jakość pracy i efektywność. Mówiąc najprościej: zdrowie pracowników to fantastyczna inwestycja, która zwraca się po stokroć nawet w kategoriach czysto ekonomicznych. A są przecież „jeszcze” – równie ważne na dzisiejszym rynku pracy – względy czysto ludzkie. Waga społecznej odpowiedzialności biznesu rośnie w ogromnym tempie. Pracodawcy działający na tym polu wypracowują sobie nie lada przewagę w oczach aktualnych i potencjalnych pracowników.

Onkoodpowiedzialni – pierwsza odsłona: razem przeciwko nowotworom ginekologicznym

Czerwcowa odsłona akcji poświęcona jest nowotworom ginekologicznym, rakowi endometrium i rakowi szyjki macicy. Powód jest brutalny: śmiertelność tego typu nowotworów jest w Polsce znacznie wyższa niż w zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej. Co gorsza, w Małopolsce wskaźniki te są gorsze od krajowej średniej. Co każe bić na alarm.

Z szacunków za rok 2020 wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczyła 2,1 tys. kobiet. I choć w ostatnich latach obserwujemy spadek zachorowalności i umieralności, to statystyki w zakresie przeżyć wyglądają ciągle bardzo słabo na tle innych krajów europejskich. W przypadku raka endometrium obserwuje się stale rosnącą tendencję zachorowalności i umieralności. W okresie 2005-2017 zachorowalność wzrosła o 44 proc., a umieralność zaś o ponad 120 proc. Szacuje się, że w 2020 r. diagnozę rak trzonu macicy usłyszało ponad 6,6 tys. Polek.

Jak wyjaśnia Joanna Szyman, w ramach akcji zaplanowane zostały liczne spotkania live z lekarzami, psychoonkologami, którzy podzielą się doświadczeniami oraz odpowiedzą na pytania, jak dbać o zdrowie, jak reagować, gdy pojawia się choroba onkologiczna, gdzie szukać pomocy, jaka jest rola opieki personalizowanej oraz jak na powrót do zdrowia wpływają nowe technologie. Podczas planowanych spotkań swoją perspektywą podzielą się także pacjentki, które same zachorowały na nowotwór.

Robotem w nowotwór: małoinwazyjne techniki nadzieją dla chorych na raka

Jedną z podstawowych technik leczenia nowotworów ginekologicznych na wczesnym etapie jest leczenie chirurgiczne. Współczesna medycyna oferuje liczne możliwości leczenia zabiegowego, w tym techniki małoinwazyjne, również z użyciem robota da Vinci.

W krakowskim Szpitalu na Klinach, dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, te nowoczesne zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek dotkniętych rakiem endometrium oraz rakiem szyjki macicy, zakwalifikowanych do programu, są dostępne całkowicie bezpłatnie.

- Naszym celem jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. Wśród spodziewanych istotnych korzyści programu są m.in. mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsza liczba powikłań śród- i pooperacyjnych. Możliwość zastosowania robota da Vinci w operacyjnym leczeniu jest też szczególnie ważna dla pacjentek ze znacznym stopniem otyłości, u których gojenie się ran pooperacyjnych po zastosowaniu chirurgii klasycznej jest szczególnie trudne - mówi dr n. med. Maciej Olszewski, specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej, certyfikowany operator robota da Vinci.

Jak skorzystać z programu bezpłatnych zabiegów da Vinci?

By skorzystać z programu, pacjentki mogą już teraz zgłaszać się osobiście, telefonicznie (+12 200 20 25) lub za pomocą formularza konsultacji on-line dostępnego na stronie internetowej szpitala https://www.szpitalnaklinach.pl/ i na stronie https://zabiegidavinci.pl/.

Więcej informacji o akcji „Onkoodpowiedzialni”:
Strona www dedykowana akcji: www.onkoodpowiedzialni.pl
Konto dedykowane akcji można też znaleźć na Facebooku .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski