Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nie przykręcą kurka z alkoholem w święta. Co dalej, zdecyduje sąd

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Nadal można kupować alkohol nocą w ponad 60 sklepach w centrum Krakowa. Prohibicję zatrzymały niejasne przepisy. Teraz głos zabierze sąd.
Nadal można kupować alkohol nocą w ponad 60 sklepach w centrum Krakowa. Prohibicję zatrzymały niejasne przepisy. Teraz głos zabierze sąd. Fot. Sławomir Kowalski
W święta i podczas noworocznej zabawy będzie można kupić alkohol nocą w sklepach w centrum Krakowa. Rada miasta wprowadziła tam nocną prohibicję od 26 grudnia, ale nie będzie ona obowiązywać od tej daty. Czy w ogóle po godz. 22 alkoholowy kurek zostanie przykręcony, zadecyduje sąd.

- W wielu krajach Europy i świata są ograniczenia dostępności do alkoholu. Zakaz nocnej sprzedaży jest np. w całej Rosji. Liczymy, że niedługo tak będzie też w Krakowie - mówi Alina Kamińska, aktorka, mieszkanka centrum Krakowa, od niedawna radna dzielnicowa.

Przypomnijmy, że od marca, dzięki nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, rady gmin mogą wprowadzać w całym mieście lub w dzielnicach ograniczenia w nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. W Krakowie radni uchwalili, że w godzinach od 22 do 6 rano tak będzie na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.

Przeciwni są przedsiębiorcy, którzy w centrum prowadzą ponad 60 sklepów z nocną sprzedażą mocnych trunków. Jeden z nich zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten wstrzymał jej wykonanie. Rozprawa odbędzie się 10 stycznia. Nocna prohibicja na pewno nie wejdzie więc w życie 26 grudnia. I nie wiadomo, czy w ogóle w najbliższym czasie zasady handlu alkoholem ulegną zmianie.

W nowych przepisach nie określono jednoznacznie, czy ograniczenia w sprzedaży powinny być opiniowane tylko przez zainteresowaną dzielnicę, czy też przez wszystkie. A w tym przypadku wypowiedziała się tylko Dzielnica I. Poza tym jeżeli nawet WSA uzna, że głos pozostałych 17 dzielnic jest zbędny, to przedsiębiorca może się jeszcze odwołać do sądu wyższej instancji. Sprawa może więc się toczyć miesiącami. - Trudno określić, kiedy przepis może wejść w życie. Wszystko zależy od sądu - przyznają w magistracie.

A krakowscy radni narzekają, że stworzono nieprecyzyjne prawo.

W święta, sylwestra i przez pierwsze dni nowego roku nadal będzie można kupić nocą alkohol w sklepach na Starym Mieście w Krakowie. Kiedy nocna prohibicja zacznie obowiązywać, zależy od sądu.

Zakaz handlu alkoholem w sklepach w Dzielnicy I Stare Miasto w godzinach od 22 do 6 rano miał obowiązywać od 26 grudnia. Nowy przepis został jednak zaskarżony i dopóki sąd nie wyda werdyktu, to nie może zostać wprowadzony.

- Mamy nadzieję, że 10 stycznia sąd przyzna rację twórcom uchwały w sprawie tego zakazu - komentuje Alina Kamińska, mieszkanka centrum (od niedawna radna Dzielnicy I Stare Miasto).

Wraz z innymi osobami z centrum od lat walczy o ograniczenie sprzedaż alkoholu na tym obszarze. Jego mieszkańcy skarżą się na zakłócanie ciszy i porządku przez głównie młode osoby, które przed pójściem do dyskotek i nocnych klubów kupują alkohol w sklepach i piją go na ulicach.

- Zimą mamy hałas pod oknami, ale najgorzej jest w sezonie letnim. Liczymy na to, że do tego czasu wszystko się już wyjaśni - dodaje Alina Kamińska. Na terenie Dzielnicy I funkcjonuje ponad 60 sklepów, w których alkohol jest sprzedawany także po godz. 22.

Przeciwko ograniczeniu nocnego handlu są przedsiębiorcy. Przyznają, że skończy się to redukcją zatrudnienia w sklepach. Przed wprowadzeniem uchwały we wrześniu prosili też o to, by dać im rok na dostosowanie się do nowego ograniczenia, a nie trzy miesiące, co ich zdaniem jest zbyt krótkim terminem na zmianę struktury firmy.

Radni miejscy podjęli jednak uchwałę o nowych zasadach, jeden z przedsiębiorców zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten wstrzymał wykonanie prawa do czasu decyzji w tej sprawie.

Zdaniem zgłaszających wątpliwości do sądu, Rada Miasta wprowadziła zakaz nocnego handlu na podstawie wniosku Rady Dzielnicy I, nie uwzględniając jednak opinii radnych z pozostałych 17 dzielnic.

Jeden z przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stwierdza, iż do projektu uchwały o ograniczeniu sprzedaży alkoholu wymagana jest opinia „jednostki pomocniczej gminy”, czyli dzielnicy. Przepis nie wskazuje jednak, czy chodzi o wszystkie dzielnice, czy tylko tę, której ograniczenie dotyczy.

- Ustawodawca nie określił dokładnie, jak powinno być, dał luz decyzyjny sądowi i mamy stan zawieszenia. To nie jest dobre dla mieszkańców, ale i przedsiębiorców, którzy nie wiedzą, jaka będzie przyszłość nocnego handlu alkoholem w sklepach - komentuje Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I.

Kiedy nocna prohibicja będzie więc wprowadzona?

- To będzie zależeć od rozstrzygnięć sądu - wyjaśniają w urzędzie. Zaznaczają, że na razie nie mogą prognozować, od jakiej daty rozpoczęłaby się prohibicja, gdyby sąd oddalił skargę na uchwałę. Od tego przedsiębiorca może się odwołać.

Sąd rozpozna sprawę 10 stycznia, ale tego dnia może jeszcze nie być wyroku. Na rozstrzygnięcie czekają dzielnice: II Grzegórzki i V Krowodrza, które też zawnioskowały o nocną prohibicję w sklepach na ich terenach.

Alkohol w Krakowie

Limity dla placówek handlowych:

  • Kategoria A. Alkohole do 4,5 proc. oraz piwo: limit - 1500; wydane zezwolenia - 1309.
  • Kat. B. Alkohole pow. 4,5 proc. do 18 proc. oprócz piwa: limit - 1500; wydane zezwolenia - 1282.
  • Kat. C. Alkohole pow. 18 proc.: limit - 1500; wydane zezwolenia - 1177.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski