Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nie wyjechałeś na wakacje, masz komunikacyjnego pecha. W pakiecie nocny horror na Alejach Trzech Wieszczów [MAPY UTRUDNIEŃ]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Duże korki tworzą się m.in. na drodze wyjazdowej do Warszawy - al. 29 Listopada.
Duże korki tworzą się m.in. na drodze wyjazdowej do Warszawy - al. 29 Listopada. Wojciech Matusik
Okres wakacji urzędnicy wykorzystują na remonty dróg i torowisk. Mieszkańcy żalą się, że ktoś zapomniał o tym, iż jednak wiele osób zostało w mieście i musi jakoś dojeżdżać do pracy, urzędów, miejsc rekreacji. Wybór samochodu jako środka podróży wiąże się ze staniem w gigantycznych korkach. Można się przesiąść na tramwaj albo autobus. I tu pojawiają się kolejne problemy. Nie dość, że wprowadzono letnie rozkłady jazdy i ograniczono liczbę kursów, to jeszcze kumulują się prace związane z naprawami torów. Przejdź do GALERII, by zobaczyć mapy z obecnymi i planowanymi utrudnieniami oraz objazdami.

"Prosimy o wyrozumiałość, bo trwające teraz i planowane w najbliższym czasie prace sprawią, że już niedługo po Krakowie będzie można się przemieszczać bardziej komfortowo i bezpiecznie" - zaznaczono w urzędowym komunikacie.

- Nie wyjechałeś na wakacje, twój problem. Z powodu remontów dróg musisz stać w korkach. A jak się zniechęcisz do jazdy autem z powodu traconego czasu oraz pieniędzy na drogie paliwo i pójdziesz na przystanek, to się okaże, że na tramwaj czy autobus długo poczekasz. Do tego z powodu rozkopanych torowisk tramwaje jeżdżą objazdami, wagony są przepełnione - komentuje jeden z mieszkańców.

Kierowcy i pasażerowie rozumieją, że trzeba remontować, ale przekonują, iż nie można prowadzić zbyt wielu inwestycji na raz.

Urzędnicy widzą to inaczej. - Staramy się właśnie tak planować remonty, by nie było ich zbyt wielu w jednym terminie - zaznacza Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Nocne poprawianie komfortu podróży

Od miesięcy rozkopana jest rozbudowywana al. 29 Listopada, a budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej sprawiła, że zawężona jest ul. Opolska (w jej ciągu powstaje tunel samochodowy). Mieszkańcy nie mogą się też doczekać się zakończenia remontu ul. Łokietka. Problemy są również na wschodzie Krakowa, gdzie są duże opóźnienia z rozbudową ul. Igołomskiej, a po drugiej stronie miasta latami trwa modernizacja ul. Królowej Jadwigi. Na południu sytuację mogłoby poprawić otwarcie Trasy Łagiewnickiej (od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej), ale w przypadku tej inwestycji też są opóźnienia - jest plan, by auta pojechały nią w sierpniu.

Do tego dochodzą bieżące remonty ulic. "Poprawiamy komfort podróży przez Aleje Trzech Wieszczów" - tak urzędnicy z zarządu dróg zapowiedzieli remont głównej arterii w mieście. Obecnie ekipy drogowców pojawią się na al. Słowackiego. Prace prowadzone są nocami (w godz. 19-6) na zamkniętych dla ruchu odcinkach jezdni (ok. 200-250 m – dla kierowców ograniczono liczba pasów ruch).

Na inwestycję narzekają okoliczni mieszkańcy. - Dlaczego remont prowadzony jest w nocy? Usłyszałam, że tak został zaplanowany, żeby kierowcy w ciągu dnia mogli swobodnie jeździć. Co w takim razie z nami, mieszkańcami? Na co dzień mamy pod oknami autostradę i teraz przez kilka dni będziemy mieć nocny horror - alarmuje pani Danuta. - Remontowany jest fragment al. Słowackiego od Radia Kraków do placu Inwalidów. Będzie zrywana nawierzchnia, która jest w dobrym stanie, w ubiegłym roku była gruntownie naprawiana. Kilkanaście metrów wyżej, przy Radiu Kraków, są potworne koleiny, ale tam naprawy nie ma - dodaje.

Michał Pyclik odpowiada: - Aleje to kluczowa arteria w Krakowie. Prowadzenie tam prac w dzień nie jest możliwe bez kompletnego zablokowania miasta. To są roboty odcinkowe, które możemy realizować w nocy i zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców tak robimy. Będą kolejne etapy prac na Alejach, także przy Radiu Kraków.

Długa lista nowych utrudnień

Kto spodziewa się poprawy warunków na krakowskich drogach w najbliższych dniach, ten musi się przygotować... na jeszcze większe utrudnienia. ZDMK zapowiada, że w dniach 20-27 lipca naprawiana będzie nawierzchnia na dwóch fragmentach al. Mickiewicza (od Królewskiej do Czarnowiejskiej oraz od Czarnowiejskiej do Ingardena).

Dwa dni wcześniej, od poniedziałku (18 lipca) zaplanowano natomiast prace na ulicach:

  • Pomorskiej - zostanie zamknięta na odcinku od ul. Królewskiej do pl. Axentowicza.
  • Łąkowej - należy liczyć się z utrudnieniami, a nawet kilkudniowym zamknięciem odcinka.
  • Józefitów - będzie zamknięta.
  • Spytka z Melsztyna – przewidywane są tam utrudnienia w parkowaniu i przewidziano ruch wahadłowy.
  • Półłanki - utrudnienia na odcinku od ul. Nad Drwiną do ul. Agatowej.
  • al. 29 Listopada i ul. Woronicza – w nocy z 18 na 19 lipca oraz z 19 na 20 lipca, od godz. 20 do 5 rano przewidziano tam zmiany w organizacji ruchu związane z rozbudową al. 29 Listopada.

To nie wszystko. Od 19 lipca zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu na ul. Morcinka. Prace drogowe będą odbywały się na odcinku przecięcia ul. Morcinka z budowaną S52. Wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Przygotowywane są też kolejne utrudnienia: z końcem miesiąca ekipy zaczną działać na Kamieńskiego oraz Rollego.

Od czwartku, 21 lipca, zaplanowano kolejny odcinek z ruchem wahadłowym na ul. Królowej Jadwigi (od Tondosa do Odyńca). W związku z tym ul. Tondosa, Odyńca i Pod Sikornikiem nie będą przejezdne (zostaną wyznaczone objazdy).

W poniedziałek, 25 lipca, ruszy natomiast ostatni etap modernizacji przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Półłanki. Przez około 4 tygodnie ten przejazd będzie zamknięty. Samochody pojadą objazdem, a autobusy komunikacji zbiorowej będą mieć zmienione trasy. Dla pieszych i rowerzystów wykonawcy mają przygotować bezpieczne korytarze, którymi będzie można przedostać się na drugą stronę linii kolejowej. Prace budowlane zakończą się w drugiej połowie sierpnia.

Umyją ulice i mogą odholować auta

Do tego w sierpniu ZDMK wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania będą prowadzić wspólną akcję "Zadbana ulica" (początkowo mówiono również o lipcu, ale przesunięto akcję na jeden miesiąc), w ramach której 50 ulic zostanie nie tylko dokładnie umyte, ale również mają być na nich uzupełnione ubytki w nawierzchni i odnowione zostanie malowanie oznakowania.

Na wybranych ulicach pojawi się nietypowe, tymczasowe oznakowanie – będzie informowało kierowców o tym, że w danym dniu/dniach i we wskazanych godzinach nie będą mogli zaparkować samochodu, a w przypadku pozostawienia auta zostanie ono odholowane.

Na początku prace w ramach akcji zaplanowano na ulicach: Batorego, Kremerowskiej (1 sierpnia), Bernardyńskiej,
Koletek (2 sierpnia), Radziwiłłowskiej, Librowszczyzny (3 sierpnia), Smoleńsk, Wenecja (4 sierpnia), Augustiańskiej, Sarego (5 sierpnia), Kieleckiej, Olszańskiej (6 sierpnia).

Rozkopane torowiska i zmienione kursy tramwajów

W związku z utrudnieniami na drogach można przesiąść się z samochodu na tramwaj albo autobus. Informacje dla pasażerów na najbliższe dni nie są jednak optymistyczne. W związku z realizacją drugiej części prac gwarancyjnych torowiska na ul. Basztowej i Długiej, od soboty (16 lipca) na około tydzień zostanie wyłączony ruch tramwajów i innych pojazdów na odcinku Stary Kleparz – Teatr Bagatela. Z tego względu wprowadzone będą zmiany w kursach tramwajów i autobusów.

Kursy tramwajów na liniach 2, 3, 5, 6, 12, 16, 17, 18, 44, 70 nadal będą zawieszone. Czasowo zmienione zostaną trasy tramwajów nr: 4, 14, 20, 24, 73, 75 oraz autobusów nr: 124/424, 152/352, 502. Zostanie uruchomiona nowa linia czasowa 78 kursująca na trasie: Czerwone Maki P+R – Grota-Roweckiego – Kapelanka – Monte Cassino – Dietla – Stradomska – Św. Gertrudy – Westerplatte – Basztowa – Długa – Kamienna – Dworzec Towarowy.

Trwa budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej.

Kraków. Postępuje budowa linii tramwajowej do Górki Narodowe...

Urząd zapowiada też remont torowiska na ul. Kocmyrzowskiej, który ma potrwać od ok. 25 lipca do 10 grudnia. W związku z pracami na odcinku od przystanku "Rondo Kocmyrzowskie" do przystanku "Wańkowicza" ruch tramwajowy ma zostać wstrzymany.

Przypomnijmy, że z powodu budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej, od 27 czerwca tramwaje nie dojeżdżają do Krowodrzy Górki (funkcjonuje zastępcza komunikacja autobusowa). W urzędzie przyznają, że plan jest taki, by od września tramwaje zaczęły dojeżdżać do przystanku przy ul. Bratysławskiej, a od listopada zostały wznowione kursy na pętlę "Krowodrza Górka".

KE opublikował najnowsze prognozy gospodarcze

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski