Kraków. Nierówna walka o tereny zielone. Zamiast w centrum, na obrzeżach

Piotr OgórekBartosz DybałaZaktualizowano 
Wczoraj protestowali mieszkańcy, którzy chcą decydować o swoich gruntach. Wcześniej pikietowali zwolennicy zielonego planu<br>
Wczoraj protestowali mieszkańcy, którzy chcą decydować o swoich gruntach. Wcześniej pikietowali zwolennicy zielonego planu Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Zielony plan dla 215 obszarów budzi obawy części mieszkańców. A tam, gdzie wszyscy chcą zieleni, czyli na Zakrzówku, urzędnicy sobie do końca nie radzą.

Mimo wielu wątpliwości i fali protestów, projekt uchwały w sprawie wprowadzenia w życie zapisów wielkiego planu, chroniącego zieleń na ponad 3300 hektarach, trafił pod obrady Rady Miasta Krakowa. Wycofanie się z niego jeszcze w maju rozważał prezydent Jacek Majchrowski, ale ostatecznie nie uległ protestującym.

Władze miasta chcą tym planem ochronić tereny zielone głównie na obrzeżach miasta, gdzie krakowianie mają działki, na których planują budować domki jednorodzinne, a nie bloki, ewentualnie sprzedać teren. A nowe przepisy sprawią, że działki stracą na wartości. De facto, na niektórych budować nie można już teraz. Plan jest więc traktowany jako zagrywka władz miasta, która ma pokazać, że nie godzą się na tzw. betonowanie Krakowa. Szkopuł w tym, że nie potrafią zadbać o tereny naprawdę cenne przyrodniczo, bliżej centrum, takie jak np. Zakrzówek, gdzie spółka Kraków City Park chce budować bloki. O ochronę terenu przyszłego parku apelują do prezydenta Krakowa naukowcy m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a nawet z Gdańska.

Wielki plan dla terenów zielonych

Wczoraj przed magistratem pojawiło się kilkadziesiąt mieszkańców peryferyjnych osiedli Krakowa - m.in. Wolicy, Kantorowic czy Olszanicy. Domagali się, aby prezydent i radni wysłuchali ich postulatów i nie zabierali im możliwości budowy na swoich działkach. Podkreślali, że nie chcą zabudowy na wszystkich terenach, które obejmuje plan dla wybranych obszarów zielonych, ale tam, gdzie jest już istniejąca zabudowa lub przy drodze.

**CZYTAJ WIĘCEJ:

Radni chcą wyjaśnień w sprawie chaotycznej zabudowy Krakowa. Odbyła się nadzwyczajna sesja

**

- Jeżeli plan przejdzie w obecnej konfiguracji, nasze osiedla - Olszanica, Zakamycze, Dolina Rudawy, Chełm, zostaną zamrożone przed jakąkolwiek możliwą zabudową. Nie jesteśmy przeciwko zieleni. Chcemy uchronić nasze działki przed zabudową chaotyczną, deweloperską. Ale chcemy je przeznaczyć pod zabudowę jednorodzinną, o niskiej intensywności, dla naszych dzieci. A resztę pod tereny zielone - mówił Grzegorz Bała ze stowarzyszenia Mieszkańców Olszanica.

- Czuję się oszukany przez władze miasta, tak jakby mi coś skradziono. Nasze działki to nie są tereny piękne przyrodniczo - to pastwiska buraków, tereny orne. Obok mnie są działki miasta. Tam jest przepiękny las, potok. Ale te działki są oznaczone jako tereny budowlane, do sprzedaży. Miasto o siebie dba, natomiast nas skazuje na blokadę naszych terenów - tłumaczył kolejny mieszkaniec podczas protestu.

Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie wielkiego planu dla zieleni. Część radnych postulowała, że niektóre obszary powinno się wyłączyć z planu. - Od początku mówiłem, że ten plan trzeba było podzielić na trzy, cztery mniejsze - zaznacza Grzegorz Stawowy (PO), szef komisji planowania przestrzennego. Z kolei radni PiS planują poprawki do planu, które zmienią jego granice i de facto wykluczą z niego Kantorowice, Wolicę, Olszanicę i inne obszary, gdzie protestują mieszkańcy. Radni postulowali także, aby drugie czytanie planu odbyło się po przerwie wakacyjnej, pod koniec sierpnia, i żeby do tego czasu wydłużyć czas na składanie poprawek. Do zamknięcia tego numeru gazety rozmowa na temat planu trwała.

Zwolenniczką uchwalenia planu w obecnej postaci jest wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba oraz liczne organizacje ekologiczne. Wiceprezydent mówi mieszkańcom, że ich działki będzie można przeznaczyć pod zabudowę, jak w ciągu paru lat zmieni się studium zagospodarowania przestrzennego, a następnie zostaną dostosowane do niego plany miejscowe.

Naukowcy w obronie Zakrzówka

Tymczasem coraz większa jest groźba zabudowy cennych przyrodniczo terenów Zakrzówka. Mieszkańcy alarmują, że spółka Kraków City Park złożyła pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę przy ul. św. Jacka. Fakt złożenia takiego wniosku dwa tygodnie temu, na jeden budynek wielorodzinny, potwierdziła Elżbieta Koterba. - Ale sytuacja jest taka, że był rozpatrywany wniosek przez Wydział Kształtowania środowiska o wycinkę drzew i został odrzucony. To oznacza, że nie będzie wydane pozwolenie budowlane - zaznacza wiceprezydent. Deweloper będzie się jednak nadal starał o uzyskanie pozwoleń.

O ochronę przed zabudową cennych przyrodniczo terenów zaapelowali natomiast do prezydenta Krakowa naukowcy m.in. z Uniwersytetów Jagiellońskiego i Gdańskiego. Pod apelem podpisało się ponad 100 osób. „Apelujemy o natychmiastowe zatrzymanie trwającej i planowanej zabudowy pomiędzy ulicami Wyłom, św. Jacka i Pychowicką oraz zmianę obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego tak, aby cały obszar Zakrzówka przeznaczony był na tereny zieleni” - piszą naukowcy.

Uczeni zauważają, że ochrona przed zabudową takich terenów jak Zakrzówek jest bardzo ważna, bo Kraków jest bardzo ubogi w zieleń. Według danych GUS Kraków plasuje się pod tym względem na 49 miejscu pośród miast w Polsce. „I nadal traci tereny zielone. Tymczasem ich rola w miastach jest nie do przecenienia” - piszą naukowcy i wymieniają m.in. redukcję hałasu, łagodzenie upałów itp. Uczeni zwracają też uwagę, że Zakrzówek jest ostoją rzadkich gatunków chronionych, w tym węża gniewosza plamistego czy żaby śmieszki.

**CZYTAJ WIĘCEJ:

Kraków. Wielki plan dla zieleni. Mieszkańcy protestują i oskarżają miasto

**

Tymczasem gmina zapewnia, że stara się o wykup kolejnych terenów pod park na Zakrzówku. „Od 2016 r. do teraz miasto wykupiło 18 działek i udziały na 4 działkach w rejonie Zakrzówka, przeznaczając na ten cel 28 mln zł. A to nie koniec” - przekonują urzędnicy. Gmina chce łącznie pozyskać jeszcze ponad 3,5 hektara, położonych w rejonie ulic Wyłom i św. Jacka. „Co ważne, w Urzędzie Miasta Krakowa nie toczy się obecnie żadne postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę w rejonie tych ulic” - zapewniają urzędnicy. Okazuje się, że to drugie - wedle słów wiceprezydent Koterby, nie jest do końca prawdą.

- Ludzie chcą wykupić cały teren pomiędzy ul. Wyłom, a św. Jacka. Tam działki mają Kraków City Park, salwatorianie i osoby prywatne. Nikt nie policzył kosztów takiego wykupu. A poza tym, jak ktoś ma działkę, na której może budować zgodnie z planem, to może nie być skory do jej sprzedaży - zauważa Elżbieta Koterba.

Z kolei prace nad dokumentacją projektową zagospodarowania parku dobiegają końca. Zgodnie z planem, pozwolenie na budowę powinno zostać wydane na przełomie października i listopada, co pozwoli, by od przyszłego roku rozpocząć prace.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nierówna walka o tereny zielone. Zamiast w centrum, na obrzeżach - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
W
Właściciel

Nic dobrego nie przyniesienie mieszkańcom plan, w którym kompensuje się braki zieleni w centrum miasta prywatnymi terenami na jego obrzeżach i próby jego obronienia przy wykorzystaniu uśrednionych procentowych wartości dla całej aglomeracji.

Stop - betonizacji centrum, nie - dysponowaniu prywatną własnością.

M
Mieszkaniec Olszanicy

Panie (Pani?) Micz. Czytanie ze zrozumieniem!!!!! Tereny zielone są wydzielone w miejscach gdzie domy stoją już od pokoleń!!! Czy mój trawnik i mój krzew bzu mają być płucami dla Krakowa?? Nie mogę położyć chodnika od bramki do drzwi domu, tylko brodzić po błocie?? Bo to płuca Krakowa?? Czy widział Pan (Pani?) mapki?? Czy czytał Pan (Pani?) ze zrozumieniem?????

M
Mieszkanka Olszanicy

jak na kartoflisku to po co kraków włączył Olszanicę do miasta ( ok 1975)? Tak ludzie mieli tam pola rolne (nasi dziadkowie), tak jak Wola Justowska, nawet na błoniach krowy się pasły. Naturalna kolej rzeczy, że ludzie chcą się budować. Większość tych pól kartoflanych ma możliwości podłączenia do sieci. To jest pod wybory ludzie macie tereny zielone, nikt z nie powie to nie są miasta Krakowa tereny zielone tylko prywatne tereny zielone.

M
Mieszkanka Olszanicy

jest złożony bo dotyczy szaraczka. Nie dostałam odpowiedzi, że nie mogę wybudować się na swoim terenie, działce, która należy do od pokoleń. Miasto może sprzedać (rozumiem sprawa złożona) ja jako właściciel nie mogę sprzedać. Tak sprawa wygląda w Olszanicy działki są z pokolenia na pokolenie, przychodzi następne buduje domek. Dlaczego ktoś ma zarządzać moim majątkiem? To po co się sprzedaje miejskie tereny, działki?? Jeśli to ma być blokada przed deweloperami to dlaczego nie powstanie ustawa (nie wiem jak to nazwać nie moja branża). Na terenach tutaj takich takich powstają budynki o niskiej zabudowie na działce procentowo ile zabudowy reszta ogródek, trawka itp. Czemu nie powstanie taka ustawa uchwalenie studium.

M
Micz

Problem jest bardziej złożony, a w tym artykule i w komentarzach się go spłaszcza - zła Koterba, zły Majchrowski, kochają deweloperów i gnębią biednych Krakowian. Musimy szukać kompromisów i działać w ramach prawa. Prawo jest takie że nie da się zablokować inwestycji jeśli papiery spełniają wymogi, można próbować tak jak teraz p. Koterba w kwestii Zakrzówka - blokada w związku z wycinką drzew, ale jeśli papiery będą się zgadzać to urzędnikom nie wolno ich blokować i koniec. Co do działek, pewnie bym się wkurzył ale na tym polega planowanie niestety. Jedyna kwestia to to żeby później UMK je wykupiło - ale tu zaraz zacznie się larum że z "naszych" pieniędzy płaci się "prywaciarzom". Taki kraj

M
Mieszkanka Olszanicy

A ma Pan tam ziemie?? albo dał Pan działkę po teren zielony. Również czytaj ludzie chcą wybudować dla dzieci domy. Jestem w sytuacje gdzie mam plan się budować ale na moim teren powstanie teren zielony. To gdzie mam się budować?? 10-15 minut do centrum jest tylko w weekend. Zdaję sobie sprawę że to Panu łatwo pisać, bo nie mówimy o Pana działce. Działki miasta, gminne w Olszanicy zostały sprzedane developerowi.

K
Karo

Po co piszesz takie kłamstwa - przecież P. Koterba nie jest właścicielem żadnej firmy deweloperskiej. A przy budowie planów zawsze są protesty to normalne. Ale dobro ogółu jest ważniejsze od dobra jednostki - tak to działa w demokracji i pasuje się z tym pogodzić

M
Micz

Widzę że większość ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem - Chełm, Zakamycze, Olszanica to super atrakcyjne tereny dla deweloperów w perspektywie 5 - 10 lat. Tak więc skupowanie tych terenów jesli już się nie zaczęło to na pewno zaraz się rozpocznie. Dlatego powstaje ten plan, żeby chronić między innymi takie tereny. Z Olszanicy do centrum Krakowa jest autobusem 10 - 15 minut, a jeszcze jak powstanie trasa Balicka to wartość tych terenów dla deweloperów wzrośnie dwukrotnie. Ale nikt nie ma zamiaru poznać tematu tylko czyta takie tendencyjne artykuły jak ten i komentuje co mu slina na język przyniesie

J
Jerzy

To w takim razie należy jeszcze włączyć tereny do samego Chrzanowa

F
Fred/

Odbieranie mieszkańcom prawa do decydowania o własnych gruntach to ku.....wo. Jak chcą mieć tereny zielone to niech zaproponują wykup za dobrą cenę, ale Majchrowski kombinuje jak mieć i nic nie zapłacić. Wykurzyć to towarzystwo w jesieni.

K
Kate

A co będzie jak wcześniej mieszkaniec sprzeda działkę. albo sam stanie się deweloperem?

J
Jacek

Ale też nie żyjemy na dzikim zachodzie. Nie wszędzie da się wybudować.

j
jozef

A co innego robić na polu uprawnym?

j
juliusz

Tylko jeszcze trzeba zakombinowac jak tu na kartoflisku wybudować domki, gdzie nigdy nie można było budować....

G
Got!!

To jest ekipa krętaczy, która nie szanuje własnych mieszkańców, więc w jesieni powiemy im "spieprzaj dziadu"

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3