Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowa procedura stawiania pomników. Radni chcą limitów finansowych

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Wizualizacja Pomnika Niepodległości w Podgórzu
Wizualizacja Pomnika Niepodległości w Podgórzu Wizualizacja Pracownia MODUS
Wiceprezydent Andrzej Kulig zaprezentował radnym z komisji kultury założenia procedury decydowania o nowych pomnikach w mieście. Ta obowiązuje od 1 lutego. Objęła już pomnik turecki nad Wisłą, którego inicjatorzy jego budowę najwyraźniej odpuścili. Radni uważają, że procedura powinna natomiast zawierać limit finansowy na budowę pomnika ze strony inicjatora. Radni nie wydali także pozytywnej opinii dla budowy pomnika Niepodległości w Podgórzu, na placu Niepodległości.

Nowa procedura obowiązuje dla każdego pomnika, który miałby powstać na działce miejskiej. Wnioski w tej sprawie opiniować będzie szereg wydziałów i jednostek miejskich. W dalszej kolejności zakłada się też konsultacje społeczne. Inicjator musi przekazać projekt, wizualizację z gabarytami pomnika oraz źródła finansowania, w tym ile np. chce uzyskać środków od gminy.

- To ostatnie będę chciał zaostrzyć, tak aby wskazywać konkretnie wyciąg z konta – zaznacza wiceprezydent Krakowa do spraw kultury i promocji Andrzej Kulig.

Nowe zasady obowiązują od 1 lutego i objęły chociażby budowę pomnika tureckich żołnierzy walczących w Galicji podczas I wojny światowej. To inicjatywa strony tureckiej, która zaproponowała ustawienie w Krakowie rzeźby żołnierzy tureckich pojących konie w Wiśle. Pomysł wywołał liczne protesty.

- Przedstawiciele ambasady dostali od nas listę zastrzeżeń oraz uwag do projektu pomnika. Przeczytali i wyjechali. Od tego czasu się nie odzywali. Procedura chyba ich dobiła – dodaje Andrzej Kulig.

Sikający żółty Lenin, który staną w Nowej Hucie z okazji festiwalu Art Boom w 2014 roku. Prawdziwy pomnik wodza rewolucji zniknął z dzielnicy w 1989 roku. Powrót Lenina oburzył cześć radnych, którzy domagali się usunięcia monumentu. Ten i tak zniknął po festiwalu.

Krakowskie pomniki, które budziły i budzą kontrowersje [ZDJĘCIA]

Radni z komisji kultury zwracali uwagę, że procedura powinna wprowadzić limit finansowy dla budowy nowych pomników na gruntach gminnych, np. że inicjator musi zapewnić finansowanie w wysokości 85 proc. kosztów pomnika. - Byłby to wymóg, żeby w ogóle dany projekt pomnika procedować – mówiła Małgorzata Jantos, przewodnicząca komisji. Zwracała też uwagę, że konsultacje z mieszkańcami powinny się odbywać przed opiniowaniem danego pomnika przez urzędników.

- Pomnikomania przestaje być zabawna. Powinniśmy zaczynać od konsultacji społecznych. A projektanci pomnika powinni przychodzić z gotowym finansowaniem. Ale najpierw zawsze powinni się wypowiedzieć mieszkańcy. Oni są najważniejsi, nie my, czy grupy, które chcą postawienia pomnika – dodawała Teodozja Maliszewska (PO).

CZYTAJ TAKŻE:
Artysta odsłonił alternatywny pomnik smoleński. I jest skandal

- Wiele projektów wnoszą niezamożne środowiska, dlatego wkład miasta powinien być większy niż 15 proc. Co do zasady inicjator powinien przedstawić znaczny wkład własny. Ale tak się niestety nie dzieje w większości przypadków – tłumaczył wiceprezydent Kulig.

Wiceprezydent zapowiedział także, że w Parku Jordana powstaną ostatnie już popiersia. Zgodnie z projektem prezydenckiej uchwały, będzie to domknięcie i zamknięcie kwestii budowania pomników w Parku Jordana. Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, gen. Józef Haller i gen. Kazimierz Sosnkowski – to ostatnie popiersia, które pojawią się w parku Jordana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Na wtorkowej komisji kultury radni nie wydali pozytywnej opinii dla budowy pomnika upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości. Ma ona zostać w tym roku ustawiony w Podgórzu. Pomnik stanowi zaplanowany już w latach 90. element zagospodarowania placu Niepodległości. Czeka na niego zielony skwer. Jego koszt to ok. 400 tys. zł.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Nowa procedura stawiania pomników. Radni chcą limitów finansowych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski