Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowa uchwała mieszkaniowa. Więcej osób dostaje szansę na gminne lokum

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Joanna Urbaniec / Polska Press
Lista mieszkaniowa będzie powstawać nie - jak wcześniej - co dwa lata, tylko co rok. Procedury zostaną uproszczone. Grupa osób uprawnionych do starania się o mieszkanie komunale powiększy się, bo głównym kryterium będzie brak tytułu prawnego do lokalu (czyli własność, umowa najmu itp.) oraz niskie dochody. Takie zmiany wprowadza nowa uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie zasad wynajmowania mieszkań komunalnych oraz tymczasowych pomieszczeń.

Jest to jedna z najnowszych uchwał przyjętych przez krakowskich radnych. Jej spodziewane efekty to m.in. krótszy czas oczekiwania na decyzję na umieszczenie na liście mieszkaniowej, krótsze oczekiwanie osób najbardziej potrzebujących na otrzymanie mieszkania, ale też większe zainteresowanie udziałem w Programie Pomocy Lokatorom, który pozwala wynająć mieszkanie od gminy, jeśli się je wyremontuje.

- To efekt pracy zespołu zadaniowego, który od sierpnia przygotowywał tę uchwałę, jako pierwszą w Polsce - podkreśla Bogusław Kośmider, wiceprezydent Krakowa ds. obsługi mieszkańców. Współtwórcami uchwały o nowych zasadach są radni wszystkich klubów krakowskiej rady miasta: Alicja Szczepańska (Klub radnych Kraków dla mieszkańców), Bolesław Kosior (PiS), Wojciech Krzysztonek (Koalicja Obywatelska), Sławomir Pietrzyk (Przyjazny Kraków).

Powodem wprowadzenia zmian są wymogi ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Do 21 kwietnia 2021 r. każda rada gminy w Polsce musi podjąć nową uchwałę regulującą sprawy wynajmowania lokali.

Nowa uchwała zwiększy krąg osób uprawnionych do ubiegania się o wynajem lokalu gminnego. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego nie może istnieć inne kryterium do starania się o mieszkanie niż brak tytułu prawnego do lokalu i niskie dochody. Spodziewaną konsekwencją wprowadzonych zmian będzie znaczny wzrost liczby wniosków wpływających do Urzędu Miasta.

- Druga bardzo istotna zmiana, która jest zmianą stricte lokalną, czyli krakowską, to zmiana dotycząca wprowadzenia corocznych list mieszkaniowych. Dotychczas listy były tworzone raz na dwa lata, a chcemy, żeby teraz były przygotowywane co roku, a dzięki temu mieszkańcy szybciej i częściej będą mogli aplikować o pomoc mieszkaniową - mówił na sesji rady miasta Bogusław Kośmider, referując opracowane nowe zasady wynajmowania lokali. Jak ponadto tłumaczy wiceprezydent, zmiana umożliwi szybszą reakcję na najtrudniejsze sytuacje mieszkaniowe i życiowe (przede wszystkim zdrowotne) wnioskodawców i ich rodzin.

Dodatkowo po wprowadzeniu list corocznych miasto będzie mogło zrezygnować z listy pierwszeństwa. Pojęcie pierwszeństwa do zawarcia umowy najmu nie znika jednak całkowicie. Spośród osób uprawnionych wyodrębniono grupy, których sytuacja powinna być potraktowana szczególnie, które dostaną największą liczbę punktów - są to np. osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, ofiary przemocy w rodzinie i wychowankowie domów dziecka.

Nowa uchwała wprowadza również zmiany w przedłużaniu umów najmu tymczasowych pomieszczeń. Są one przyznawane na okres od 1 do 6 miesięcy osobom, które w wyroku eksmisyjnym nie otrzymały prawa do najmu socjalnego lokalu. Nowa uchwała ogranicza możliwość przedłużenia najmu na kolejny okres i uprawnia do tego jedynie osoby niepełnosprawne, starsze (powyżej 70 lat) lub małoletnie i członków ich rodzin.

Kraków, wprowadzając nowe zasady, rezygnuje z opiniowania wniosków o przedłużenie umów najmu przez rady dzielnic. Dotychczas było to obligatoryjne i wiązało się z przeprowadzenie wizji przez radnych dzielnicowych. Nowe rozwiązanie przyczyni się do szybszego rozpatrywania wniosków. Przedstawiciele rad dzielnic pozostaną natomiast aktywnymi uczestnikami tworzenia list mieszkaniowych.

Uchwała poszerza o nowe rejony miasta mapę lokali, które będą czekać na chętnych w kolejnych edycjach Programu Pomocy Lokatorom. Program ten umożliwia osobom spełniającym określone kryteria (m.in. niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, stosunkowo niewysokie dochody) wynajęcie mieszkania na czas nieoznaczony w zamian za wykonanie remontu na własny koszt. Dotąd program ograniczał się do lokali w centrum miasta. A teraz do wyremontowania i wynajęcia maja też być pustostany w innych rejonach, np. w Nowej Hucie.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski