Kraków. Nowe plany parkingowe miasta. Nadbudują park&ride na Ruczaju. Zobacz, gdzie mają powstać miejsca postojowe dla aut

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W planach miasta jest m.in. nadbudowa parkingu park&ride Czerowne Maki. Andrzej Wiśniewski
Kraków. Miasto nie może poradzić sobie z budową parkingów od ponad dekady. Teraz za tego typu inwestycje odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa, który przedstawił najbliższe plany dotyczące budowy nowych miejsc postojowych. W tym roku ma się rozpocząć budowa parkingów park&ride w Bronowicach i przy hali Hutnika w Nowej Hucie. Mają zostać także ogłoszone przetargi na projekty kolejnych sześciu parkingów par&ride, w tym nadbudowę już istniejącego obiektu na Ruczaju. W planie są także mniejsze parkingi osiedlowe.

Budowa parkingów to jedna z największych porażek władz Krakowa ostatnich lat. Urzędnicy deklarowali trzy lata temu, że do końca 2020 r. wybudują 14 nowych parkingów. Powstał tylko jeden z nich - park&ride w Małym Płaszowie. W magistracie tłumaczą się opóźnieniami w zdobyciu zgód budowlanych, brakiem pieniędzy na inwestycje, czy też tym, że nie było ofert na wykonanie prac. Radni komentowali, że są to tylko wymówki, a tak naprawdę nie ma po stronie prezydenta i urzędników mobilizacji do tworzenia nowych miejsc postojowych.

Przypomnijmy, że za budowę parkingów miała odpowiadać gminna spółka Miejska Infrastruktura powołana w połowie 2014 r., ale nie radziła sobie z parkingowymi inwestycjami i po pięciu latach została zlikwidowana. Teraz za budowę parkingów odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Ta miejska jednostka przedstawiła plany tegorocznych inwestycji parkingowych. Mieszkańcy, mając na uwadze dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie, z dużą rezerwą podchodzą do takich zapowiedzi.

Parking park&ride Bronowice

W tym roku ZDMK planuje rozpoczęcie budowy dwóch parkingów park&ride. Pierwszy z nich, na ok. 200 miejsc, ma powstać w ramach budowy węzła przesiadkowego w Bronowicach.

Została podpisana umowa dotycząca budowy węzła w Bronowicach, mamy koncepcje, teraz wykonawca przystąpi do prac projektowych, później prac budowlanych - planujemy, że rozpoczną się pod koniec roku

- informują w ZDMK.

W ramach inwestycji zaprojektowany zostanie dworzec autobusowy komunikacji miejskiej wyposażony w niezbędną dla obsługi podróżnych infrastrukturę, w szczególności: miejsca postojowe dla autobusów, przystanki, punkty sprzedaży biletów, poczekalnie, systemy informacyjne czy toalety.

Dworzec zlokalizowany będzie wewnątrz łącznicy węzła drogowego ul. Balickiej i Armii Krajowej. Zadaszenie dworca autobusowego ma stanowić pierwsza kondygnacja wielopoziomowego parkingu dla samochodów osobowych, na którym kierowcy pozostawiając swój pojazd i będą mogli przesiąść się na tramwaj, autobus albo pociąg (system park&ride). Inwestycję ma zrealizować firma Budimex, która złożyła w przetargu ofertę opiewającą na 51,6 mln zł.

Parking park&ride "Suche Stawy" przy hali Hutnika Kraków

W przypadku parkingu park&ride "Suche Stawy" Suche Stawy, ZDMK planuje ogłoszenie przetargu tak, by pierwsze prace ruszyły jeszcze w tym roku. Parking ma powstać w rejonie przystanku tramwajowego „Suche Stawy”, Hali Widowiskowo-Sportowej „Suche Stawy”, Stadionu Miejskiego Hutnik Kraków (Suche Stawy), Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Nowa Huta.

Ten parking na ok. 90 pojazdów jest planowany już od kilku lat. Pomysł dla tej inwestycji jest taki, by przeprowadzić remont zniszczonej nawierzchni istniejącego naziemnego parkingu przed halą Hutnika wykonanej z płyt betonowych. Odtworzone ma być też oświetlenie wraz instalacją zasilania w energię elektryczną.

W celu adaptacji parkingu dla potrzeb systemu „parkuj i jedź” zamontowane zostaną urządzenia wraz z oprogramowaniem systemu parkingowego. Wśród nich znajdą się terminale, szlabany, kasa automatyczna, monitoring i system informacji wizualnej - tablice informujące o stanie zapełnienia parkingu.

W planach kolejne parkingi park&ride w Krakowie

Ponadto planowane jest ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji zezwalających na budowę dla:

 • - rozbudowy (nadbudowy) parkingu P&R Czerwone Maki na Ruczaju;
 • - parkingu P&R „Mydlniki SKA” (SKA - szybka kolei aglomeracyjna), przy przystanku kolejowym (ul. Balicka-Gradowa);
 • - parkingu P&R „Bieżanów-Drożdżownia SKA” przy przystanku kolejowym Kraków Drożdżownia (rejon skrzyżowania ul. Rakuś – Zamłynie – Lipowskiego);
 • - parkingu P&R "Olszanica” przy przystanku kolejowym, ul. Powstania Styczniowego;
 • - parkingu P&R „Księcia Józefa” (ul. Wodociągowa);
 • - parkingu w rejonie przystanku kolejowego Kraków - Opatkowice SKA.

Dodatkowe miejsca postojowe dla samochodów

W ramach innych zadań inwestycyjnych ZDMK planuje również:

 • - budowę parkingu na os. Przy Arce 5 na powierzchni ok. 300 mkw (w 2021 r. ma zostać opracowana dokumentacja projektowa);
 • - budowę zatok parkingowych na os. 2 Pułku Lotniczego w rejonie bloku nr 46 na powierzchni ok. 260 mkw (w 2021 r. ma zostać opracowana dokumentacja projektowa);
 • - budowę miejsc parkingowych na os. Zielonym, bl. nr 15-16 (w 2021 r. ma zostać zakończone opracowywanie dokumentacji projektowej i planowane jest rozpoczęcie budowy miejsc postojowych na powierzchni ok. 115 mkw);
 • - budowę miejsc parkingowych na os. Spółdzielczym, bl. nr 8 (w 2021 r. ma zostać zakończone opracowywanie dokumentacji projektowej oraz rozpoczęta budowa miejsc postojowych na powierzchni ok. 400 mkw);
 • - przebudowę wraz z rozbudową parkingu przed ogródkiem jordanowskim przy ul. Kieleckiej 9 (w 2021 r. ma zakończyć się opracowywanie dokumentacji projektowej i inwestycja zostanie wykonana, miejsca postojowe powstaną na łącznej powierzchni ok. 290 mkw).

Parkingi osiedlowe

W ramach programu budowy miejsc postojowych w tym roku ZDMK zaplanowało prace dotyczące parkingów:

 • - na os. Hutniczym - została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej (termin - czerwiec 2021 r.),
 • - przy ul. Zuchów - została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej (termin - czerwiec 2021 r.).

Na ukończeniu parking park&ride Rząska-Mydlniki-Wapiennik

Blisko końca jest budowa węzła przesiadkowego Rząska–Mydlniki-Wapiennik wraz z parkingiem park&ride na 87 samochodów.
- Umowny termin zakończenia inwestycji to kwiecień 2021 roku. Do realizacji pozostało m.in. wyposażenie terminala, budynek techniczny, montaż słupów oświetleniowych, trafostacja, docelowe oznakowanie drogowe - informują w ZDMK.

Obecnie trwają też prace związane z budową miejsc postojowych przy ul. Czerwieńskiego.

FLESZ - Ford zamierza produkować wyłącznie auta elektryczne

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nowe plany parkingowe miasta. Nadbudują park&ride na Ruczaju. Zobacz, gdzie mają powstać miejsca postojowe dla aut - Gazeta Krakowska

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tymoteusz kaczy -kuper !

Akurat parkingi bedą w nieodległej przyszłości (tak, do 5 lat) bardzo potrzebne. Nie bronię "badziewiaków" od sołtysa majchronia, ale wraz z wprowadzeniem zakazu używania prywatnych pyrkaw na terenie krakohuty (a tak się stanie - dozwolone będą wtedy tylko ekologiczne pojazdy miejskie), gdzieś to złomowisko bedzie trzeba przechowywać (będziecie se nimi jeździć poza miastem). Dobrze natomiast, byłoby zamiast wybetonowanego szajsu, budować tymczasowe parkingi z prefabrykatów -później łatwe do rozebrania.

G
Gość

P R Bronowice, czyli jak 200 aut zaparkuje ludziom pod samymi oknami. Genialna koncepcja komunikacyjna, szczególnie z wjeżdżającym przez środek tego bajzlu tramwajem. Już teraz przejazd przez skrzyżowanie Weissa z Makowskiego i wyjazd w kierunku ronda bywa w godzinach szczytu koszmarem, bo rozbiegówka na Conrada przekracza zdolności percepcyjne magistratu. Co chcecie tutaj zrobić!? Światła, które zablokują ruch w połowie dzielnicy!? Czy może dla ulgi odpalicie skrzyżowanie obok Subaru, które wpuści 2-kierunkowy ruch praktycznie przez środek osiedla, bo komuś przypomniały się plany sprzed dwóch dekad, kiedy były tam jeszcze działki!? Pod estakadą na Radzikowskiego proszę zrobić ten parking. Na tramwaj na Azorach będzie można dojść stamtąd w 3-4 minuty. Wyjazd powrotny samochodem będzie z pewnością również łatwiejszy niż z tego projektowanego potworka...

Z
Zdruzgotany
19 lutego, 13:42, persian:

A czy ktoś podsumował realizację "starych planów"?. Jak to wypadło?Gratulacje dla Prez.J.Majchrowskiego za jakże piękne ozdoby betonowe /różne kształty/ i drewniane ustawione na ul.Podzamcze, pod Zabytkowym Wawelem? Jak to ładnie wygląda, jaka to kakafonia bezguścia!!!! Czy to pomysły Pana ludzi z grupy "mających pojęcie"?

Ten Mackie Majcher to prawdziwe nieszczęście dla miasta. Gdzie ci wyborcy mają oczy -- a przede wszystkim gdzie mają jakikolwiek w ogóle rozum?

p
persian

A czy ktoś podsumował realizację "starych planów"?. Jak to wypadło?Gratulacje dla Prez.J.Majchrowskiego za jakże piękne ozdoby betonowe /różne kształty/ i drewniane ustawione na ul.Podzamcze, pod Zabytkowym Wawelem? Jak to ładnie wygląda, jaka to kakafonia bezguścia!!!! Czy to pomysły Pana ludzi z grupy "mających pojęcie"?

M
Mateusz Granatowy

Szkoda tylko że darmowe będą przy pkp a robione przez Kraków, płatne, oszlabanowane itp.

Dodaj ogłoszenie