MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowe zasady parkowania w centrum miasta, strefa urosła

Pog
Zmiany w strefie płatnego parkowania i nowe sektory
Zmiany w strefie płatnego parkowania i nowe sektory ZDMK
W poniedziałek poszerzyła się strefa płatnego parkowania (SPP), a na Kazimierzu już w niedzielę pojawiła się strefa ograniczonego ruchu (SOR).

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Z początkiem tego tygodnia mieszkańców czekają duże zmiany związane z poruszaniem się samochodem. Od poniedziałku zaczęła działać powiększona strefa płatnego parkowania (SPP) na Zabłociu i os. Podwawelskim. Z kolei na Kazimierzu pojawiła się strefa ograniczonego ruchu (SOR) w miejsce zlikwidowanej strefy czystego transportu.

Od poniedziałku, od godziny 10 rano, za postój będziemy musieli zapłacić na ulicach Zabłocia oraz osiedla Podwawelskiego. Dodatkowo strefa obejmie też rejon ul. Wita Stwosza, ul. Prandoty oraz al. 29 Listopada do wysokości torów kolejowych pod aleją. Za postój w całej SPP zapłacimy też w soboty.

Do niedzieli nowe obszary powinny być przygotowane do obsługi SPP. Chodzi o odpowiednie oznakowanie pionowe i poziome oraz parkomaty. Malowanie białych linii wyznaczających miejsca postojowe trwało także przez cały weekend.

Gdzie są parkomaty?

Osobną sprawą jest montaż parkomatów. Za to odpowiada jeszcze spółka Miejska Infrastruktura, która decyzją radnych została postawiona w stan likwidacji. W sumie w nowych sektorach SPP pojawiło się 50 parkomatów. Urzędnicy zapewniali, że te pojawią się do czwartku, ale mieszkańcy donoszą, że nowych parkomatów prawie w ogóle nie dostrzegają. Ich montaż trwał również w weekend.

Wszystkie parkomaty pochodzą z obecnych zasobów MI. - 25 mieliśmy w obrocie zapasowym. Pozostałe 25 wzięliśmy z tych podstref, gdzie uznaliśmy, że jest ich przegęszczenie - np. trzy na jednej ulicy lub w miejscach ze strefami ograniczonego ruchu - mówi Andrzej Wałkowicz, prezes spółki MI.

Parkomaty pojawiły się na następujących ulicach: Prandoty, Montelupich, Żelazna, Kątowa, Zabłocie, Dekerta, Wałowa, Kiełkowskiego, Turbasy, Ślusarska, Boczna, Szwedzka, Mitkowskiego, Twardowskiego, Bułhaka, Dworska, Słomiana, Mieszczańska, Wierzbowa, Komandosów, Barska, Na Ustroniu. Koszt poszerzenia SPP to ok. 1,2 mln zł, z czego ok. 526 tys. zł to koszty osobowe. Do końca roku zatrudnionych zostanie 37 osób. Głównie do kontrolowania SPP w soboty.

Mieszkańcy nowych obszarów SPP mogą wykupić abonamenty postojowe za 10 zł miesięcznie. Można je kupować od poniedziałku 16 września. Żeby obsłużyć wszystkich chętnych, biuro strefy (na stadionie przy ul. Reymonta 22) otwarte będzie w sobotę, 21 września, w godzinach 8-14.

Od 23 września opłaty będą pobierane od poniedziałku do soboty w godz. 10-20. Kara za nieuiszczenie opłaty wyniesie 150 zł. Na razie nie zmienią się stawki za parkowanie w strefie, to stanie się 15 grudnia.

SOR na Kazimierzu

Już w niedzieli weszły w życie zmiany w ruchu na Kazimierzu. SOR objął tam obszar wyznaczony ulicami: Dietla, św. Sebastiana, Brzozową, Miodową, Starowiślną, Dajwór, Podgórską, Gazową, Trynitarską i Krakowską. Obowiązuje w niej ograniczenie prędkości do 20 km/h, parkowanie możliwe jest jedynie w wyznaczonych miejscach, piesi mają pierwszeństwo na całej szerokości drogi.

Dodatkowo zmieniony został kierunek ruchu na ulicy Trynitarskiej pomiędzy ul. Gazową a ul. Mostową. Dojazd do Szpitala Zakonu Bonifratrów na ul. Trynitarskiej i Szkoły Podstawowej nr 11 na ul. Miodowej nie będzie ograniczony.

Do strefy ograniczonego ruchu nie będą mogły wjechać osoby do tego nieupoważnione. Do SOR wjadą pojazdy mieszkańców (z abonamentem postojowym K na sektor A13 oraz z abonamentem typu E), pojazdy wolnobieżne z silnikiem elektrycznym, rowery, taksówki, służby specjalne, miejskie i medyczne, dostawcy w godzinach 6-12 i 17-20 oraz samochody z zezwoleniem zarządu drogi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nowe zasady parkowania w centrum miasta, strefa urosła - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski