Kraków. Nowi biskupi pomocniczy w archidiecezji krakowskiej....

Kraków. Nowi biskupi pomocniczy w archidiecezji krakowskiej. To oni zastąpią abp Grzegorza Rysia

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ks. Franciszek Ślusarczyk
1/3
przejdź do galerii

Ks. Franciszek Ślusarczyk ©Fot: Adam Wojnar/Polska Press

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach oraz ks. prof. Janusz Mastalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej. Nominację ogłosił dziś, 3 grudnia w południe w krakowskiej kurii metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
Ks. Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach i tam spędził dzieciństwo oraz młodość. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Gdowie, a następnie w roku 1977 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W czasie formacji seminaryjnej został powołany do wojska i przez dwa lata służył w jednostce wojskowej w Brzegu koło Wrocławia.

Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego. Jego pierwszą placówką duszpasterską jako kapłana była parafia św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. Jednocześnie kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W czasie studiów odbył kurs języka francuskiego w Instytucie Katolickim w Paryżu w 1988 r. i w 1989 r. Od sierpnia 1988 r. pracował jako wikariusz w parafii św. Klemensa w Wieliczce. Rok później zamieszkał w parafii w Gaju i kontynuował studia doktoranckie.

Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a od 1997 r. do 2002 r. był wicerektorem tegoż Seminarium. W 1997 r. uzyskał doktorat po obronie pracy „Ideał chrześcijanina i sposób jego realizacji w kaznodziejskim przekazie arcybiskupa Józefa Bilczewskiego” napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Edwarda Stańka. Następnie pracował na Wydziale Teologicznym PAT najpierw jako asystent a później jako adiunkt w Katedrze Homiletyki.


Po zakończeniu posługi w Seminarium Duchownym od 2002 r. jest związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, którego jest kustoszem od 2014 r. Był członkiem Rady Kapłańskiej przez dwie kadencje w latach 2006–2016 oraz członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej.

W 2005 r. Papież Benedykt XVI mianował go Kapelanem Ojca Świętego. Decyzją Papieża Franciszka od 2016 r. jest Misjonarzem Miłosierdzia.

Ks. Janusz Mastalski urodził się 4 maja 1964 r. w Krakowie. Po szkole podstawowej, w roku 1979 rozpoczął edukację w X Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Maturę zdał w 1983 r., po czym wstąpił do Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, rozpoczynając studia na Papieskiej Akademii Teologicznej.

Pracę magisterską "Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne w latach 1881-1914 i udział w nich Polaków w świetle polskiej prasy katolickiej", napisaną pod kierunkiem ks. dr hab. Stefana Koperka obronił w 1989 r. Następnie po przyjęciu święceń 21 maja 1989 r. przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii Gdów, a później przez trzy lata w parafii św. Szczepana w Krakowie.

W 1994 r. został skierowany przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego na studia z zakresu pedagogiki oraz studia licencjackie. Ukończył w 1995 Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a następnie w 1996 obronił pracę licencjacką pisaną pod kierunkiem p. prof. dr hab. Mariana Śnieżyński "Metody nauczania katechetycznego – próba diagnozy".

Od 1995 r. został zatrudniony jako asystent w katedrze pedagogiki na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wykłada do tej pory następujące przedmioty: pedagogika ogólna, dydaktyka ogólna, teoria wychowania, pedeutologia, współczesne kierunki pedagogiczne. Prowadzi także ćwiczenia teorii wychowania.

W 1998 r. obronił doktorat pt. Realizacja procesu nauczania katechetycznego, której promotorem był prof. dr hab. Marian Śnieżyński. W 1999 r. został adiunktem w katedrze pedagogiki na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Pracę habilitacyjną pt. Zasady edukacyjne w katechezie obronił na Wydziale Teologicznym w 2003 r. Od 1 stycznia 2005 r. jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Ogólnej. Od 2004 roku współpracuje z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu.

Ponadto od 2003 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Katechetyków.

W latach 2006 – 2009 był delegatem Papieskiej Akademii Teologicznej w Uniwersyteckiej Komisji Programów Międzynarodowych działającej przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Od 2006 roku pracuje na stanowisku profesora PAT na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2008 r. został powołany przez Senat PAT na stanowisko koordynatora ds. organizacji nowego Wydziału Nauk Społecznych PAT z równoczesnym mianowaniem pierwszym dziekanem tej jednostki organizacyjnej. Od września 2009 r. był wybranym przez Radę Wydziału dziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W styczniu 2009 r. otrzymał tytuł profesora, a w 2012 r. – stanowisko profesora zwyczajnego UPJPII. We wrześniu 2012 r. został wybrany przez Radę Wydziału na drugą kadencję dziekanem Wydziału Nauk Społecznych UPJPII a od 2014 r. pełnił funkcję prorektora UPJPII ds. studenckich i dydaktyki. Od lipca 2017 pełni funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Warto wspomnieć, że Franciszek jest konsekwentny, jeśli chodzi o nominacje biskupie. Od początku swojego pontyfikatu nagradza biskupstwem młodszych wiekiem kapłanów. Zostają nimi duchowni przed albo niewiele po sześćdziesiątce. Tak jest i tym razem. Ks. Franciszek Ślusarczyk w lipcu tego roku skończył 60 lat. Ks. prof. Janusz Mastalski jest sześć lat młodszy.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Koniec papierowego L4. Twoje zwolnienie w internecieKomentarze (7)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
fgg

fff (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Może wreszcie pójdzie w niepamięć epoka biskupów w stylu Leszek Sławoj Flaszka, Stanisław Kapciowy czy Hoser :)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
z nadzieją

podhalanin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Każdy biskup codziennie podczas Mszy św. wypowiada słowa: "mnie niegodnego sługę swego" - oby nie zapomnieli tych słów, i nie pomyśleli staliśmy się nadludźmi itd itp

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bp Mastalski

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Starsi ;) animatorzy Ruchu Światło-Życie doskonale pamiętają ks. Mastalskiego. Na prowadzone przez niego oazy modlitwy w Bystrej Podhalańskiej zjeżdżały tłumy. Wspaniale dzielił się doświadczeniem...rozwiń całość

Starsi ;) animatorzy Ruchu Światło-Życie doskonale pamiętają ks. Mastalskiego. Na prowadzone przez niego oazy modlitwy w Bystrej Podhalańskiej zjeżdżały tłumy. Wspaniale dzielił się doświadczeniem pracy z dziećmi i młodzieżą (a czasami były to bardzo trudne doświadczenia), formował nas pod względem duchowym jak i merytorycznym. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Szarość

M. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Jakieś smutne te życiorysy. Zupełnie jakby pracowali w jakiejś korporacji od przesłodzonych napojów z bąbelkami albo w ubezpieczeniach.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Super

Robert (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Super, ksiądz Franciszek Ślusarczyk to skromny pokorny wspaniały człowiek. Dla mnie to wielki człowiek którego bardzo lubię i darzę ogromnym szacunkiem. Mam nadzieje, że nadal będzie pełnił posługę...rozwiń całość

Super, ksiądz Franciszek Ślusarczyk to skromny pokorny wspaniały człowiek. Dla mnie to wielki człowiek którego bardzo lubię i darzę ogromnym szacunkiem. Mam nadzieje, że nadal będzie pełnił posługę w naszym ukochanym Sanktuarium Łagiewnikach. Życzę dużo zdrowia księże Franciszku !
i proszę o modlitwę.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
alleluja

obserwe (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

mamy znowu nowych .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nowy/i biskup/i

michał (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

święcenia 5 stycznia w katedrze na wawelu
zastąpią nie tylko biskupa rysia ale i biskupa zająca

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu