Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowoczesny sprzęt ułatwi pracę konserwatorom dzieł sztuki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Nowoczesny sprzęt będzie służył zarówno konserwatorom, jak i historykom sztuki.
Nowoczesny sprzęt będzie służył zarówno konserwatorom, jak i historykom sztuki. Wojciech Matusik
Nowoczesny mikroskop trafił do Pracowni Konserwacji Malarstwa w Muzeum Książąt Czartoryskich. Sprzęt posłuży do precyzyjnego badania obiektów kolekcji Czartoryskich, ułatwi, m.in. odtworzenie historii i skomplikowanych losów muzealnych obiektów.

FLESZ - Będą ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

od 16 lat

- Pracownia Konserwacji Malarstwa przy Muzeum Książąt Czartoryskich opiekuje się jedną z najcenniejszych polskich kolekcji. Mając pod swoją kuratelą arcydzieła tej klasy, co „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Pejzaż z miłosiernym samarytaninem”, nie można nie posiadać nowoczesnego sprzętu badawczego, a urządzenia optyczne Restauro mają długą historię w służbie konserwatorskiej. Ten model mikroskopu jest stworzony specjalnie dla konserwatorów i oferuje zaawansowane funkcje przydatne zarówno przy pracy jak i obserwacji, czy dokumentowaniu stanu zachowania

- mówi Katarzyna Novljaković, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Książąt Czartoryskich.

Sprzęt, który trafił do Pracowni Konserwacji Malarstwa to jeden z najnowocześniejszych mikroskopów, pozwalający, m.in. na dokładne badanie chronologii występujących warstw technologicznych oraz historycznych nawarstwień. Dzięki wykorzystaniu technologii, muzealnicy będą w stanie odtworzyć skomplikowane dzieje wielu dzieł sztuki z kolekcji Czartoryskich. Nowy mikroskop posłuży, min. do badania obrazu Leonarda da Vinci.

Jak podkreśla Dominika Tarsińska-Petruk z Pracowni Konserwacji, zaletą mikroskopu jest jego mobilność umożliwiająca przeniesienie go bezpośrednio na ekspozycję.

- Ramiona wraz z rozsuwaną kolumną pionową umożliwiają pracę od ok. 55 cm do ponad 2 metrów od podłogi, a obrotowa głowica umożliwia dopasowanie obserwacji powierzchni w pionie, poziomie i pod wieloma kątami, co ułatwia badanie rzeźb - wyjaśnia Dominika Tarsińska-Petruk.

Nowoczesny sprzęt będzie służył zarówno konserwatorom, jak i historykom sztuki. Urządzenie będzie można wykorzystać zarówno do zbiorów malarstwa, jak i rzemiosła artystycznego, zbiorów graficznych czy iluminowanych starodruków. Pozwoli on również przybliżyć problemy z jakimi się spotykają muzealnicy szerszej publiczności.

Nowy nabytek Muzeum Czartoryskich jest cenny także dlatego, że nie zniekształca barw, co jest kluczowe przy pracach z polichromią malarską.

Mikroskop został zakupiony do Muzeum Czartoryskich w ramach projektu „Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”, kosztował 66 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nowoczesny sprzęt ułatwi pracę konserwatorom dzieł sztuki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski