Kraków. Nowy kościół może powstać zamiast parku w miejscu, gdzie kiedyś stał słynny motel Krak [21.10.]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił się do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o wydzielenie działki w Bronowicach na cele budowy kościoła w rejonie ul. Wizjonerów o łącznej powierzchni ok. 2530 mkw. To teren, na którym kiedyś stał motel Krak i mieszkańcy wnioskowali o to, by powstał tam park.

"Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydzielenie działki na cele budowy kościoła w rejonie ulicy Wizjonerów o łącznej powierzchni około 2530 mkw." - napisał metropolita krakowski Marek Jędraszewski w piśmie do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. "Proszę o umożliwienie dojazdu do wydzielonej działki od ul. Wizjonerów poprzez ustanowienie służebności szerokości 4,5 m" - dodał metropolita w piśmie.

Pismo arcybiskupa Jędraszewskiego w sprawie budowy nowego kościoła w Bronowicach niedawno trafiło do miejskich radnych i wywołało wśród nich spore emocje.

"Arcybiskup Jędraszewski "uprzejmie prosi" Pana Prezydenta o przekazanie działki na cel budowy kościoła - działki, na której miał powstać nowy park w Bronowicach. Zastanawiające w tej sprawie jest jeszcze jedno, pismo nosi datę wpływu 3 września 2019, mamy 20 października 2019, jak do tej pory wszelkie sprzedaże, zamiany czy przekazania działek gminnych, opiniowały co najmniej dwie komisje Rady Miasta Krakowa w tym Komisja Budżetowa, a następnie decyzję podejmowała RMK. Powyższe pismo mimo upływu ponad miesiąca od daty wpływu do tej pory nie zostało skierowane ani do komisji ani do Rady Miasta" - zwraca uwagę Andrzej Hawranek (PO), przewodniczący Komisji Budżetowej RMK.

- Propozycja budowy kościoła w miejscu, w którym od lat mieszkańcy zabiegali o park jest dyskusyjna. Na najbliższym posiedzeniu Komisji Budżetowej zwrócę się do przedstawicieli urzędu o wyjaśnienia w tej sprawie - mówi radny Hawranek.

Radny Łukasz Maślona z klubu "Kraków dla Mieszkańców" skomentował: "Nie pozostaje nic innego, jak sprawdzić, czy władze miasta zamierzają przystać na tę propozycję i przygotować projekt uchwały w sprawie sprzedaży tego terenu z bonifikatą? Uważam, że należy zakończyć proceder przekazywania terenów miejskich z tak wysokimi bonifikatami. Ponadto należy dążyć do tego, aby, jeśli już, to przeprowadzać zamianę gruntów, wsłuchując się przed wszystkim w potrzeby mieszkańców. Pierwszą z propozycji, jaką mam na myśli to pozyskanie terenu parku Jalu Kurka. A przypomnę też, że już niedługo, jako gmina, powinniśmy stać się właścicielem kościoła przy ul. Kopernika w dawnej dzielnicy Wesoła... Cały czas mamy również nierozwiązaną kwestię niedostępnych ogrodów klasztornych...".

Pomysł wywołał też liczne komentarze mieszkańców. - W rejonie, gdzie planowano park powstaje od kilku lat bardzo duże osiedle "Mieszkaj w Mieście", budowane przez dewelopera Henninger Investment S.A. Deweloper na swojej stronie od lat hucznie zapowiada projektowany park miejski, co między innymi jest przyczyną wysokiej popularności tej inwestycji. Inwestor zapłacił już za projekt budowlany parku, odbyły się również konsultacje rady dzielnicy odnośnie tego jak miałby park wyglądać. Plany zostały przekazane do miasta jednak w budżecie nie ma obecnie pieniędzy na jego wykonanie - mówi Paweł Wala. - Kupiłem mieszkanie na powstającym osiedlu, licząc, że będę mieszkał w sąsiedztwie parku. Zrobiło tak zapewne wiele osób. Jeżeli wiedziałbym, że będzie kościół to bym się nie decydował. W tej okolicy brak jest parku, czego nie można powiedzieć o obiektach sakralnych. Kościołów w odległości 0,5-1,5 km od wypomnianych działek jest aż 6. Najbliższy park z kolei znajduje się prawie 2,5 km dalej - dodaje.

Osiedle "Mieszkaj w Mieście" powstaje w rejonie ul. Radzikowskiego i Armii Krajowej. Ma tam być ponad 2 tys. mieszkań. W sąsiedztwie zaprojektowano park miejski o powierzchni 3,15 ha, a wewnątrz rozległe patia, urozmaiconą zieleń urządzona, deptaki rekreacyjne. Projekt przewiduje też wspólną przestrzeń klubu osiedlowego.

Nowe obszary zielone zaplanowano na terenie, na którym przed laty stał motel Krak. Przypomnijmy, że w 1969 roku ówczesne władze przejęły część dużego obszaru w rejonie ul. Radzikowskiego na zasadzie wywłaszczenia. W 1971 r. powstał tam kemping. W 1972 r. wywłaszczono drugą część działki, gdzie w 1975 r. zakończono budowę motelu. W Krakowie o tym obiekcie było głośno z powodu „serialu” związanego z procesami między gminą a spółką Forte, która w 1996 r. wydzierżawiła bez przetargu nieruchomość od miasta na 40 lat.

Trzy lata później zarząd miasta wypowiedział spółce umowę z powodu spóźnienia w płaceniu należności. Prezes Forte Wacław Stechnij pozwał gminę, a sąd uznał, że wypowiedzenie umowy było bezpodstawne. Prezes Forte pozwał gminę o odszkodowanie za straty, które oszacował na 410 mln zł. Sąd nie uznał jego roszczeń. Gmina natomiast wygrała proces o niepłacony przez Forte czynsz. Sąd zdecydował o eksmisji spółki z tego terenu. Komornik odebrał jej motel Krak w 2008 roku. Motel Krak został wyburzony wiosną 2014 roku.

WIDEO: Krótki wywiad

Wideo

Komentarze 97

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
21 października, 15:47, Gość:

Super pomysł! To dobre miejsce na kościół!!! Popieram.

4 listopada, 20:57, Gość:

pod warunkiem że sam zamieszkasz w pobliżu

lubisz pospać w niedzielę ?

G
Gość
21 października, 15:47, Gość:

Super pomysł! To dobre miejsce na kościół!!! Popieram.

pod warunkiem że sam zamieszkasz w pobliżu

G
Gość

PARK!!

M
Mieszkaniec

W Krakowie każdy zielony teren jest na wagę złota! Mieszkańcy osiedla od samego początku byli informowani o tym, że w tym miejscu jest park! Kościół już jest w bliskiej okolicy więc NIE potrzebujemy kolejnego kościoła na osiedlu. Mieszkańcy mówią stanowcze NIE, więc prosimy o uszanowanie naszego zdania i potrzeb. Potrzebujemy parku!

G
Gość
21 października, 8:23, Prezent dla dewelopera:

Pomysł parku był na polecenie i za pieniądze dewelopera. Teren ma przeznaczenie w planie pod usługi czyli wartość 3 ha to minimum 30 milinów...

22 października, 21:00, Gość:

Teren stoi w charakterze nieużytku ponad 10 lat i nikt się nie wypowiadał, a teraz morze nienawiści i agresji wobec wierzących

Od lat wiadomo ,że planowany tam jest park, ale Jędraszewski uznał, że nie ma to znaczenia, no ON chce kościół budować. Bezczelność do kwadratu, więc nie ma się ,co dziwić, że ludzie się denerwują!

G
Gość
21 października, 12:05, Gość:

LUBELAK DO KRAKOWIAKÓW: W Lublinie jest takie osiedle im. Słowackiego, które zaprojektował architekt-wizjoner Oskar Hansen. W środku osiedla był kiedyś duży wolny plac (nie park, bo prawie bez drzew), ale duża łąka, taka przestrzeń dla "oddechu" pomiędzy blokami, której część zajmował Dom Kultury. Po 1990 roku DK zburzono, a na środku placu pr dknię to kościół. Kiedyś ludzie mieli miejsce wypoczynku, dla dzieci i młodzieży było miejsce rozwijania zainteresowań. Obecnie gotując zupę sąsiedzi słyszą w kółko aaameeeen. Młodzież spędza wolny czas w pobliskiej galerii handlowej. Wniosek: rękami i nogami brońcie się przed tym samym.

22 października, 20:47, Gość:

Skoro wolisz galerię handlowa jako miejsce rozwoju kultury to współczuję

Spróbuj przeczytać jeszcze raz, co napisał ten człowiek i zrozumieć, co miał na myśli.....pisząc taki komentarz ośmieszasz się, po prostu.

B
Bsienka

Dosc kosciolow ,ludzie chca i pragna zieleni.

G
Gość
21 października, 8:23, Prezent dla dewelopera:

Pomysł parku był na polecenie i za pieniądze dewelopera. Teren ma przeznaczenie w planie pod usługi czyli wartość 3 ha to minimum 30 milinów...

Teren stoi w charakterze nieużytku ponad 10 lat i nikt się nie wypowiadał, a teraz morze nienawiści i agresji wobec wierzących

G
Gość
21 października, 11:13, Gość:

A kto chodzi do kościoła banda mocherowych emerytów i ludzie z problemami psychicznymi

Współczuję autorowi tego wpisu-jego agresja i nienawiść jest porażająca. Miło jest pocierpieć dla Jezusa

G
Gość
20 października, 21:18, Gość:

jedraszewski - ludzie na Wizjonerów w doopie mają twój kościól i tę twoja prymitywna organizacje.Chcą parku i jak najdalej od twojego bagna przybłędo

20 października, 22:25, grzeg:

Chamskie słowa. Taki jesteś?

21 października, 12:05, Gość:

W stosunku do takich chamów jak jedraszewski , majacych w pogardzie innych ludzi - tak!

Publikowanie tak pełnych nienawiści i ordynarnych komentarzy jest niedopuszczalne. Prymitywizm ludzi jest zatrważjący

G
Gość
20 października, 21:18, Gość:

jedraszewski - ludzie na Wizjonerów w doopie mają twój kościól i tę twoja prymitywna organizacje.Chcą parku i jak najdalej od twojego bagna przybłędo

20 października, 22:25, grzeg:

Chamskie słowa. Taki jesteś?

21 października, 12:05, Gość:

W stosunku do takich chamów jak jedraszewski , majacych w pogardzie innych ludzi - tak!

Dlaczego takie obrażliwe komentarze sa publikowane, przecież używanie publiczne takich słow jest karalne.

G
Gość
21 października, 12:18, Gość:

Ma klecha rozmach. Przekażmy mu jeszcze Bentleya z kierowcą w pakiecie. Dlaczego ograniczać się do działki wartej miliony?

Człowiek kulturalny nie wyraża sie obrażliwie o innej osobie. Taką wypowiedzią sam się oceniasz

G
Gość
21 października, 12:05, Gość:

LUBELAK DO KRAKOWIAKÓW: W Lublinie jest takie osiedle im. Słowackiego, które zaprojektował architekt-wizjoner Oskar Hansen. W środku osiedla był kiedyś duży wolny plac (nie park, bo prawie bez drzew), ale duża łąka, taka przestrzeń dla "oddechu" pomiędzy blokami, której część zajmował Dom Kultury. Po 1990 roku DK zburzono, a na środku placu pr dknię to kościół. Kiedyś ludzie mieli miejsce wypoczynku, dla dzieci i młodzieży było miejsce rozwijania zainteresowań. Obecnie gotując zupę sąsiedzi słyszą w kółko aaameeeen. Młodzież spędza wolny czas w pobliskiej galerii handlowej. Wniosek: rękami i nogami brońcie się przed tym samym.

Skoro wolisz galerię handlowa jako miejsce rozwoju kultury to współczuję

m
marian..

No dopuśccie PO-SKomune do władzy to pozwolenia dadzą na budowę meczetów .Oj Krakowie gdzie te serce krulów ?

G
Gość
21 października, 08:46, Gość:

Nie dla Kościoła w tym miejscu i w każdym innym

21 października, 14:06, R63:

Ja mam w Krakowie grunt i jak będę miał taką fantazję to przekażę go Kościołowi , gnypie jeden !

nacpany ????

Dodaj ogłoszenie