Kraków. O wakacyjnej przerwie w przedszkolu powinni...

Kraków. O wakacyjnej przerwie w przedszkolu powinni współdecydować rodzice

Zdjęcie autora materiału
Małgorzata Mrowiec

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Remonty, urlopy - to powody wakacyjnych przerw w przedszkolach. Dla rodziców znalezienie miejsca bywa wyzwaniem

Remonty, urlopy - to powody wakacyjnych przerw w przedszkolach. Dla rodziców znalezienie miejsca bywa wyzwaniem ©Dariusz Bloch

To pierwsze lato, kiedy obowiązuje zmieniony przepis dotyczący przerw w pracy przedszkoli. Są miasta, gdzie widać efekt
Remonty, urlopy - to powody wakacyjnych przerw w przedszkolach. Dla rodziców znalezienie miejsca bywa wyzwaniem

Remonty, urlopy - to powody wakacyjnych przerw w przedszkolach. Dla rodziców znalezienie miejsca bywa wyzwaniem ©Dariusz Bloch

Olga Płuciennik, mama 5-latka, prowadzi batalię o dobrze zorganizowany i uzgodniony z rodzicami dostęp do krakowskich przedszkoli podczas wakacji. W tej ostatniej kwestii przywołuje obowiązujący od początku tego roku szkolnego doprecyzowany przepis, a także dobry przykład Radomia.

- Miasto Radom zdecydowało, że nie będzie zamykać przedszkoli na wakacje, jeśli choć jeden rodzic ma wolę skorzystania z opieki - wskazuje Olga Płuciennik. Napisała pismo do krakowskiego magistratu, a teraz rozważa przygotowanie petycji o lepsze rozwiązania dla Krakowa. To pokłosie jej własnych doświadczeń.

Warowanie pod kancelarią

Historia jest z tego roku. Przedszkole syna pani Olgi przy ul. Mackiewicza będzie teraz zamknięte - z powodu remontu kuchni - przez bite dwa miesiące. Dlatego mieszkanka krakowskiego Prądnika Białego próbowała znaleźć dla dziecka inną placówkę w tym rejonie. Jak wymienia, z czterech przedszkoli odeszła z kwitkiem, a przy tym zobaczyła, jak wygląda walka o wakacyjne miejsce.

- Dlatego często ojciec bierze dwa tygodnie urlopu, matka kolejne dwa tygodnie, a na pozostałą część okresu bez dostępu do macierzystego przedszkola, zapisują dziecko do prywatnego, trzy razy droższego - opowiada pani Olga, która na ten temat odbyła wiele rozmów z innymi rodzicami.

„W wielu przedszkolach samorządowych liczyła się kolejność zgłoszeń, w związku z czym rodzice zmuszeni byli do osobistego warowania pod kancelarią przedszkolną, często od wczesnych godzin porannych. Przykładowo w Samorządowym Przedszkolu nr 62 pierwsza osoba w kolejce dyżurowała pod placówką od 2.00 w nocy, kolejne - od 4.30 i 5.00. Miejsc do dyspozycji było ok. pięć” - relacjonuje krakowianka w piśmie, które wysłała do Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. Nam dopowiada, że jej dziecko trafiało np. na 20 miejsce listy rezerwowej. Przeszkadzał jej też chaos w tej przedwakacyjnej rekrutacji, brak centralnych, elektronicznych zapisów.Krakowianka przypomina o rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 17 marca 2017 r. (obowiązuje od 1 września 2017 r.). Mówi ono, że „Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola - na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców”. Przepis wcześniej funkcjonował, ale tu został istotnie doprecyzowany - o dodany fragment o radach rodziców.

O ile utworzenie rady przedszkola (w jej skład wchodzą nauczyciele i rodzice) nie jest obowiązkowe, to rada rodziców w przedszkolu być musi. Rodzice mają więc dziś zapewniony głos.

Czy to są wspólne wnioski?

Olga Płuciennik, chcąc się upewnić, czy to w Krakowie „działa”, wystąpiła do Wydziału Edukacji o przesłanie jej kopii wniosków o wakacyjną przerwę, złożonych przez dyrektorów wszystkich przedszkoli samorządowych wspólnie z radami rodziców. Zaznaczmy, że w stolicy Małopolski w tym roku szkolnym z ponad 120 samorządowych przedszkoli korzystało ponad 17 tys. dzieci. A podczas wakacji nieczynnych przez całe dwa miesiące jest 20 placówek, do tego w lipcu 52, w sierpniu 53.

Wczoraj do pani Olgi dotarła odpowiedź. - Dostałam kilkanaście skanów wniosków o przerwę dwumiesięczną. I w jednym wniosku dyrektora jest napisane, że decyzja została podjęta przez radę rodziców, a w drugim wypadku jest załączony wniosek rady rodziców. A co z resztą, co z pozostałą około setką wniosków, których kopii w ogóle nie dostałam? - pyta krakowianka. Według niej prawo nie jest przestrzegane.

W Krakowie w stosunku do poprzednich wakacji praktycznie nic nie drgnęło. W lipcu i sierpniu 2017 r. przerwę miało po 56 przedszkoli, a 15 placówek nie działało przez 2 miesiące.

To inaczej niż w przywoływanym przez panią Olgę Radomiu, gdzie zaszła znacząca zmiana (patrz ramka). Janusz Kalinowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu podaje, że spośród 22 tamtejszych przedszkoli przez całe wakacje pracuje w tym roku 9; do nich dołącza w lipcu kolejnych 9, a w sierpniu 4. - W każdej placówce przerwa wakacyjna jest uzgodniona z rodzicami. Przed wakacjami dyrektorki wszystkich placówek zbierały od rodziców podpisane oświadczenia, w których określali oni, kiedy chcą posyłać swoje dzieci do przedszkoli - mówi.

Dariusz Nowak z biura prasowego krakowskiego magistratu przekazuje z kolei, że grupy przedszkolne w pracujących podczas wakacji placówkach są uruchamiane zależnie od zapotrzebowania. - Urząd Miasta nie otrzymał od rodziców żadnych zgłoszeń o poszukiwaniu przedszkola, a sytuację oceniamy jako podobną do tej z zeszłego roku - przekazał też przedstawiciel urzędu.

Dowiadujemy się, że nie ma możliwości prowadzenia centralnej rekrutacji, bo to dyrektor przedszkola decyduje o kryteriach i terminach przyjmowania dzieci w okresie wakacji.

Zdaniem krakowskich urzędników przepisy co do przerw nie uległy znaczącej zmianie. „Regulacja prawna powiela obowiązujące wcześniej zapisy, że przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole (…). W Krakowie od 2015 roku w okresie wakacji pracują wszystkie samorządowe przedszkola. Wyjątkiem od tej zasady są przedszkola, w których zaplanowane zostały prace remontowo-inwestycyjne, a których zakres uniemożliwia jednoczesne realizowanie przez przedszkola ich zadań statutowych (np. remont kuchni)” - czytamy w odpowiedzi magistratu.

* A W Radomiu widać zmianę
Walcząca o lepszą organizację kwestii wakacji w przedszkolach krakowianka przywołuje przykład Radomia. Spytaliśmy Urząd Miejski w Radomiu, jak to robią. W mieście tym są 22 przedszkola i nieco ponad 5 tys. przedszkolaków. W poprzednich latach dyżurowało po 3-6 przedszkoli w każdym z wakacyjnych miesięcy. Teraz w lipcu pracuje... 18 placówek, a w sierpniu będzie ich 13. Rok temu lipiec spędziło w przedszkolach 890 dzieci, a sierpień 650. W tym roku liczby zapisanych dzieci są większe: lipiec - 1081, sierpień - 944 maluchów. - W każdej placówce przerwa wakacyjna jest uzgodniona z rodzicami. Przerwy są w placówkach, w których prowadzone są remonty oraz w tych, w których zainteresowanie rodziców było minimalne - mówi Janusz Kalinowski z biura prasowego UM w Radomiu. - Żadne dziecko nie zostaje w wakacje na lodzie, nie jest pozbawione opieki - dodaje. (MM)

ZOBACZ KONIECZNIE:Komentarze (35)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
czyli polskie rozumienie prawa

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Pani Olga walczy o REALIZOWANIE W KRAKOWIE PRAWA określonego rozporządzeniem ministra. Przedszkola nie powinny być zamykane na dwa miesiące. Pani Olga podaje przykłady z innych miast, że jest...rozwiń całość

Pani Olga walczy o REALIZOWANIE W KRAKOWIE PRAWA określonego rozporządzeniem ministra. Przedszkola nie powinny być zamykane na dwa miesiące. Pani Olga podaje przykłady z innych miast, że jest możliwa taka organizacja systemu, przy której wszyscy zyskują i nauczyciele i rodzice. Ale w KRAKOWIE najlepiej popsioczyć na rodziców, którzy się domagają realizacji prawa i jeszcze napisać, że biedne przedszkolanki nie mają możliwości wyboru terminu zajęć. A jak się rozejrzeć po sposobach organizacji przedszkoli poza miedzę, to się okaże że da się tak to zorganizować, aby i przedszkolni pracownicy mieli urlopy w innych terminach i nie wszyscy na raz. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wakacje

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Tego jeszcze nie było, żeby rodzic organizował urlop nauczycielowi. Może jeszcze niech rozplanuje czas wolny po zajęciach, weekendy. Najlepiej gdyby przedszkola były otwarte 7 dni w tygodniu, 24h...rozwiń całość

Tego jeszcze nie było, żeby rodzic organizował urlop nauczycielowi. Może jeszcze niech rozplanuje czas wolny po zajęciach, weekendy. Najlepiej gdyby przedszkola były otwarte 7 dni w tygodniu, 24h na dobę, we wszystkie święta, na pewno rodzice byliby bardzo szczęśliwi, gdyby w Sylwestra i Nowy Rok mogli bez problemu pobalować, podczas gdy nauczyciel zasuwałby z tymi biednymi dziećmi... W końcu osoby pracujące w oświacie nie mają rodzin, są samotne, nie mają życia prywatnego więc po co im wolne...zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odpowiedź na Wakacje

Danusia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Drogi gościu, kompletnie, ale to kompletnie NIC nie zrozumiałeś z artykułu. Przeczytaj jeszcze ze dwa razy i dopiero potem skomentuj.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Problem istnieje czy się to komuś podoba czy nie

Magdalena Jędrzejczyk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Pani Olgo, gratuluję działania. W życiu by mi nie przyszło, że należy zgłosić zapotrzebowanie Urzędowi i to jeszcze Miasta, że ma się problem w znalezieniu opieki- a tak wynika z komentarza biura...rozwiń całość

Pani Olgo, gratuluję działania. W życiu by mi nie przyszło, że należy zgłosić zapotrzebowanie Urzędowi i to jeszcze Miasta, że ma się problem w znalezieniu opieki- a tak wynika z komentarza biura prasowego UM. Czy myślała Pani o zorganizowaniu petycji? Również uważam, że system jest zły i nie przystoi do naszych czasów. Analogiczny problem mam ze żłobkiem. I z rozmów z dyrektorami placówek dyżurujących, już w kwietniu dowiedziałam się, że dyżury to de facto fikcja: mają średnio po wolne 3 miejsca (bo właściwie cały dyżur zapełniają dzieci uczęszczające już do danej placówki), na które pierwszeństwo mają dzieci z kartą 3+. I takie zostają przyjęte.

Nikt również nie odbiera prawa urlopu nauczycielom, ale powiedźmy sobie szczerze: nie znam innego zakładu pracy, który byłby zamknięty przez taką ilość czasu ciągiem- nie zależnie czy jest to prywatna firma, urząd czy szpital. Nie rozumiem, również dlaczego wszystkie opiekunki muszą iść na urlop w tym samym czasie: skoro w każdej innej instytucji da się zorganizować harmonogramy urlopowe, to nie rozumiem, dlaczego w żłobkach i przedszkolach miało by być inaczej.
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Petycja

Olga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Pani Magdo, dziękuję za te słowa. Wiem, że nie jestem jedyna z problemem i że nie jest to fanaberia, że chciałabym mieć zagospodarowany choć jeden miesiąc w przedszkolu. Poza tym podkreślę znów, że...rozwiń całość

Pani Magdo, dziękuję za te słowa. Wiem, że nie jestem jedyna z problemem i że nie jest to fanaberia, że chciałabym mieć zagospodarowany choć jeden miesiąc w przedszkolu. Poza tym podkreślę znów, że chodzi o działania, zgodne z prawem. Jak najbardziej planuję petycję, żeby UMK dowiedział się o problemie (skoro pan rzecznik twierdzi, że go nie ma). Będzie to w sierpniu lub we wrześniu - proszę zaglądać na FB MamaTon Klub Mam lub mój profil na FB (lub pisać tam), będę oczywiście też wrzucać w różnych grupach mam/rodziców krakowskich. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rewelacja

Kinga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Super dla jednego dziecka przyjdzie kucharka, woźny, pomoc, sprzątacza i 2 nauczycieli bo mamusia weźmie urlop w maju lub wrześniu bo wtedy jest taniej!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Drodzy rodzice

Emi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Ciekawa jestem co zrobi pani Olga jak dziecko pójdzie do 1 klasy,czy też zarząda dyżuru?Wakacje powinny być dla młodszych i dla starszych dzieci!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zgodnie z prawem

Olga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Tak - będę oczekiwać, że gmina będzie działać zgodnie z prawem.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szkoły są otwarte

mamaucznia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Pani Olgo już są. http://krakow.pl/aktualnosci/220934,1878,komunikat,akcja__lato_w_szkole__2018.html

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zastepstwo

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Tyle, że zatrudnienie dodatkowych osób na zastępstwo kosztuje, a jak wiadomo gmin nigdy nie stać na dodatkowe osoby i wypłacanie pensji.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

Sandra (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

No tak rodzic chciałby zdecydować kiedy chce urlop, a nauczyciel takiej możliwości nie ma. To czy osoba która pracuje w przedszkolu nie ma prawa na odpoczynek, tylko orka 12 miesięcy non stop, bo w...rozwiń całość

No tak rodzic chciałby zdecydować kiedy chce urlop, a nauczyciel takiej możliwości nie ma. To czy osoba która pracuje w przedszkolu nie ma prawa na odpoczynek, tylko orka 12 miesięcy non stop, bo w ciągu roku szkolnego tak jak jedna z Pań wspominała, nie ma możliwości wybrania urlopu, bo dyrekcja to po prostu nie da. Więc jeśli nie w wakacje to kiedy?? Dawniej rodzice również pracowali i nie było afery, że przedszkole zamknięte, niestety wydaje mi się, że obecnie wszystko ma być dla rodziców, oni chcą, wymagają, mają pretensje, a czasem nawet słowa podziękowania się nie usłyszy tylko skargi i pretensje. Mam wrażenie, że dzieci posiada się bo tak wypada, a gdy dorastają i potrzebują więcej uwagi staja się piątym kołem u wozu....zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Do Sandra

Pant (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Nie rodzice nie biorą urlopu, kiedy chcą: Po pierwsze: na urlop w danym terminu musi wyrazić zgodę pracodawca, po drugie skoro przedszkole zamknięte, to urlop muszą wziąć w danym okresie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przerwa

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

To nie są pretensje do nauczycieli, nikt nie robi afery. Po prostu system powinien być inaczej zorganizowany - może jakieś dodatkowe osoby na zastępstwo? Zresztą brak przerwy jest zgodny z prawem,...rozwiń całość

To nie są pretensje do nauczycieli, nikt nie robi afery. Po prostu system powinien być inaczej zorganizowany - może jakieś dodatkowe osoby na zastępstwo? Zresztą brak przerwy jest zgodny z prawem, więc czemu ma być to nieprzestrzegane? Gdyby przerwa trwała trzy tygodnie - OK, ale jeśli trwa dwa miesiące, trudno ją zagospodarować. Poza tym rada rodziców powinna współdecydować, kiedy ma być taka przerwa, uwzględniając potrzeby rodziców. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wakacje w przedszkolu

Aga (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

A co rodzice zrobią z dziećmi jak pójdą do szkoły, gdzie jest 2 miesiące wakacji, 2 tygodnie ferii zimowych, przerwy międzyświąteczne. Ludzie, nauczycielą w przedszkolu też należy się urlop....rozwiń całość

A co rodzice zrobią z dziećmi jak pójdą do szkoły, gdzie jest 2 miesiące wakacji, 2 tygodnie ferii zimowych, przerwy międzyświąteczne. Ludzie, nauczycielą w przedszkolu też należy się urlop. Przedszkole to nie przechowalnia. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Serio...?

Mirabelka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Aga, ale Ty zdajesz sobie sprawę, że żłobkowoprzedszkolny 3-5latek to nie to samo co chodzący do szkoły 7-10latek? Że są na innym etapie rozwoju, inne rzeczy potrafią i z innymi rzeczami (takimi...rozwiń całość

Aga, ale Ty zdajesz sobie sprawę, że żłobkowoprzedszkolny 3-5latek to nie to samo co chodzący do szkoły 7-10latek? Że są na innym etapie rozwoju, inne rzeczy potrafią i z innymi rzeczami (takimi jak zostanie w domu z klucze lm na szyi) można im zaufać?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Starsze dziecko

Gość2 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Starsze dzieci są bardziej samodzielne, w tym sensie jest łatwiej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ale czemu dwa miesiące?

Gość2 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Wszystko dobrze, tylko co ma począć rodzić, który pracuje z dwoma miesiącami wakacji? Poza tym rozporządzenie określa, że przedszkola działają przez cały rok i chodzi o to, żeby to rodzic...rozwiń całość

Wszystko dobrze, tylko co ma począć rodzić, który pracuje z dwoma miesiącami wakacji? Poza tym rozporządzenie określa, że przedszkola działają przez cały rok i chodzi o to, żeby to rodzic decydował, kiedy bierze urlop. Rozumiem, że nauczyciele mają prawo, żeby realizować swoje urlopy, ale z pewnością można opracować system, który jest satysfakcjonujący dla wszystkich. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

Sandra (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Szkoda, że najczęstszymi bywalcami na dyżurach są dzieci, których mamy nie pracują, a spędzić cały tydzień dzień w dzień z dzieckiem to taka trauma dla rodzica, że lepiej posłać do przedszkola i...rozwiń całość

Szkoda, że najczęstszymi bywalcami na dyżurach są dzieci, których mamy nie pracują, a spędzić cały tydzień dzień w dzień z dzieckiem to taka trauma dla rodzica, że lepiej posłać do przedszkola i pozbyć się tego jakże uciążliwego problemu... Ciekawe jak dziecko pójdzie do 1 klasy, co wtedy rodzic zrobi, przecież szkoły podstawowe są zamknięte bite 2 miesiące i jakoś nikt problemu z tego nie robi, a pierwszoklasista chyba nie jest, aż na tyle samodzielny żeby spędzać czas samotnie w domu, ale jakoś rodzice potrafią zorganizować opiekę. A poza tym osoby, które pracują w firmach, sklepach itd. mogą wybrać urlop w ciągu roku, a taka Pani "przedszkolanka" jedyną okazję ma żeby ten urlop wykorzystać, tylko w wakacje, ale jak widać też nie może, bo nie każdemu się to podoba. Jak ktoś uważa, że praca w oświacie jest taka cudowna, niech sam idzie chociaż na rok i zobaczy, jak czasem bywa kolorowo i lekko. Tyle, że uśmiech dziecka wszystko wynagrodzi zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szkoły są otwarte

mamaucznia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Szanowna Pani, primo dzieci szkolne mają spory wybór półkolonii ( domy kultury, muzea, firmy prywatne) secundo od 3 lat w końcu egzekwowany jest przepis że szkoła podczas ferii/dni wolnych/czy...rozwiń całość

Szanowna Pani, primo dzieci szkolne mają spory wybór półkolonii ( domy kultury, muzea, firmy prywatne) secundo od 3 lat w końcu egzekwowany jest przepis że szkoła podczas ferii/dni wolnych/czy wakacji organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - są szkoły, które robią to przez całe wakacje, są takie że przez kilka tygodni. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dowód

mamaucznia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

a tu czarno na białym jak to wygląda - z wykazem szkół
http://krakow.pl/aktualnosci/220934,1878,komunikat,akcja__lato_w_szkole__2018.html

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odpowiedź

Przedszkolanka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Święte słowa. Ileż razy byłam świadkiem, kiedy to rodzić wybierał urlop w czerwcu lub wrześniu, bo wiadomo, że wtedy oferty wczasów zagranicznych są w tańsze, a na wakacje zapisywał dziecko do...rozwiń całość

Święte słowa. Ileż razy byłam świadkiem, kiedy to rodzić wybierał urlop w czerwcu lub wrześniu, bo wiadomo, że wtedy oferty wczasów zagranicznych są w tańsze, a na wakacje zapisywał dziecko do przedszkola. Ja takiej możliwości nie mam. W czerwcu, choć jesteśmy placówką nieferyjną, urlopu nie dostanę bo dzień rodziny, bo zakończenie roku itp. We wrześniu też nie, bo rozpoczęcie, bo adaptacja itd. Więc grzecznie pytam, czy jako nauczyciel mam prawo odpocząć? Jestem człowiekiem, a nie robotem, kiedy oryginalny zasuwa 24h/dobę.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Matka w domu dziecko w przedszkolu

Marikon (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Miejsca w przedszkolach by były gdyby podczas wakacji chodzily tylko dzieci obojga pracujących rodzicow. Obecnie pod opieką mam 16 dzieci. Z tego 7 matek niepracujących. Z** mi tych...rozwiń całość

Miejsca w przedszkolach by były gdyby podczas wakacji chodzily tylko dzieci obojga pracujących rodzicow. Obecnie pod opieką mam 16 dzieci. Z tego 7 matek niepracujących. Z** mi tych dzieci...rodzice muszą odpocząć a dziecko nie?!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!