Kraków. Obchody 104. rocznicy wymarszu z Oleandrów Pierwszej...

Kraków. Obchody 104. rocznicy wymarszu z Oleandrów Pierwszej Kompanii Kadrowej [GALERIA]

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

05.08.2017 krakow kadrowka uroczystosci przygotowania do wymarszu strzelcy przemarsz na wawel fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press
1/171
przejdź do galerii

05.08.2017 krakow
kadrowka uroczystosci przygotowania do wymarszu strzelcy
przemarsz na wawel
fot. anna kaczmarz / dziennik polski / polska press ©Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Od 4 do 6 sierpnia w Krakowie trwały będą uroczystości związane z wymarszem do Kielc LIII (38. pow wojnie) Marszu Śladami Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego.
Unikatowy dokument, jak się okazało, znajduje się w zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie. To pismo Dowództwa Generalnego Okręgu do władz miasta datowane na 28 lipca 1919 r.

– Dotyczy pierwszej świętowanej uroczyście rocznicy wymarszu „Kadrówki” w niepodległej Polsce – mówi nam rzecz­niczka prezydenta Krakowa Monika Chyla­szek.

To właśnie prezydent przekaże oprawione faksymile dokumentu Dioni­zemu Krawczyń­skie­mu, komendantowi LIII (38.po wojnie) Marszu Śladami Pierwszej Kompanii Kadrowej. Jego uczestnicy wyruszą z krakowskich Oleandrów do Kielc w poniedziałek rano. Ale już w sobotę w Krakowie rozpoczyna się cykl wydarzeń związanych z obchodami 104. rocznicy wymarszu do Kongresówki garstki podkomendnych Józefa Piłsudskiego, którzy dali początek Legionom Polskim i w ciągu kilku lat przynieśli upragnioną niepodległość Polsce.

Na sobotę zaplanowano m.in. apel przy Kwaterze Legionowej na cmentarzu Rakowic­kim (godz. 16.30), premierę filmu Macieja Gawlikowskiego „Marsze Niepodległości” w kinie Kijów (godz. 19.30, wstęp wolny), a także złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka.

Z kolei w niedzielę ziemia z krakowskich Oleandrów złożona zostanie w kopcu Józefa Piłsudskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Trafią tam również urny m.in. z ziemią z pól bitewnych pod Rokitną (1915 r.), Jaz­łowcem (1919 r.), a także z lwowskiej Per­sen­kówki (1918 r.). Na Sowińcu znajdzie się też ziemia­ z grobu Anny i Jana Paderewskich (rodziców Ignacego Paderewskiego) na cmentarzu w Ży­to­mierzu; z Bykowni, gdzie pogrzebano Polaków z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej czy z fortu Twierdzy Kraków „Luneta Warszawska”, miejsca kaźni żołnierzy AK i Narodowych Sił Zbrojnych.

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy pierwszy raz od objęcia funkcji głowy państwa. Dla niego będzie to powrót do korzeni, bo w okresie PRL-u był członkiem, a później nawet drużynowym 5. Krakowskiej Drużyny Harcerskiej „Piorun”, która nosiła imię Legionistów 1914 roku.

Z udziałem Andrzeja Dudy odprawiona zostanie w niedzielę (godz. 17) msza święta w katedrze na Wawelu; później prezydent zejdzie do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów (godz. 18), by złożyć kwiaty przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta Lecha Kaczyń­skie­go, który był protektorem marszu.

Kolejnym punktem niedzielnych obchodów będzie wieczorny (godz. 20.30) capstrzyk u stóp kopca Piłsudskiego. W tym samym mniej więcej czasie (godz. 19-20) na Małym Rynku odbywać się będzie 69. Krakowska Lekcja Śpiewania w wykonaniu kabaretu „Loch Camelot”.

Wreszcie w poniedziałek rano (godz. 7) uroczystości przeniosą się na Oleandry, w pobliże Domu im. Józefa Piłsudskiego, okupowanego przez Związek Legionistów Polskich. Stamtąd uczestnicy LIII (38. po wojnie) Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej wyruszą w kierunku Michało­wic, by przez m.in. Miechów, Jędrzejów 12 sierpnia dotrzeć do Kielc.

– Niepodległość, którą wywalczyliśmy w 1918 r. to nie przypadek. Często mówi się, że do Warszawy przyjechał jakiś pociąg, wysiadł z niego jakiś człowiek, i nagle stała się wolność. Głównym architektem niepodległości był komendant Piłsudski i to wszystko być może zaczęło się tu, w Krakowie, być może zaczęło się we Lwowie, kiedy powstały związki strzeleckie. Dla nas tym symbolem będzie 6 sierpnia 1914 r. i wymarsz I Kompanii Kadrowej tu, w Krakowie – mówi Dio­nizy Krawczyński.

Przypomina, że tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem: „Bez 6 sierpnia 1914 r. nie byłoby 11 listopada 1918 r.”

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo