Kraków. Obchody 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu...

Kraków. Obchody 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu [ZDJĘCIA]

Kamila Banak

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kraków. Obchody 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu [ZDJĘCIA]
1/14
przejdź do galerii
W dniu 11 lipca br. w Krakowie rozpoczęły się rocznicowe obchody poświęcone ofiarom ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich. Wybór dnia nie jest przypadkowy, bowiem 75 lat temu – w niedzielę 11 lipca 1943 roku – nastąpił punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, przeprowadzanej na ludności polskiej przez ukraińskich banderowców oraz siekierników, czyli uzbrojoną w siekiery ukraińską ludność cywilną. W Krwawą Niedzielę oddziały UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości. IPN oblicza, że tylko tego jednego dnia zamordowane zostało około 8 tys. ludzi – głownie kobiet, dzieci i starców. Powszechnie przyjęte zostało, że rocznica zbrodni wołyńskiej symbolicznie obchodzona jest właśnie tego dnia. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje, aby dzisiaj wywiesić polską flagę z kirem oraz zapalić wieczorem w oknie Znicz Pamięci.
Program upamiętniający ofiary rozpoczął się mszą o 9:30 w kościele oo. Karmelitów Bosych na ulicy Rakowickiej. O godzinie 11 uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz Rakowicki. Pod pomnikiem ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez o. Jerzego Pająka została poprowadzona modlitwa w intencji pomordowanych kresowian.

Wysłuchać można też było okolicznościowych pieśni i przemówień, które wygłosili dyrektor oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał, wicewojewoda małopolski Józef Gawron oraz Maciej Wojciechowski.
Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty, a obok zaaranżowana mała, ale bardzo wymowna wystawa złożona z porozrzucanych części odzieży oraz ze zdjęć przedstawiających skalę terroru i okrucieństwa rzezi.

Organizatorem tego wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Krakowie, Miasto Kraków oraz Muzeum Armii Krajowej pod patronatem – między innymi – Dziennika Polskiego. O godzinie 13, na placu Szczepańskim, otwarta zostanie wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, którą będzie można zobaczyć do dnia 26 lipca.

O godzinie 18 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12) zaprezentowana zostanie wystawa „Rzeź wołyńska” oraz zostanie wygłoszony wykład „Samoobrony polskie na Wołyniu” przez dr Pawła Naleźniaka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Na zakończenie zostanie wyświetlony głośny film „Wołyń” reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Jak podaje IPN, celem organizowania tych wydarzeń jest godne upamiętnienie ofiar ludobójstwa oraz edukacja na temat rzezi wołyńskiej. Jak powiedział prezes IPN, Jarosław Szarek, 75. rocznica ludobójstwa na Wołyniu to ostatni moment, kiedy świadkowie tych dramatycznych wydarzeń mogą wziąć udział w obchodach.


ZOBACZ KONIECZNIE:Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI Oceń rządy włodarzy i radnych w kończącej się kadencji samorządu

SAMORZĄDOWIEC MAŁOPOLSKI Oceń rządy włodarzy i radnych w kończącej się kadencji samorządu

W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne

W świecie iWizji… Przełomowe, niezawodne, funkcjonalne i piękne