Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków Obywatel(sk)i. Nie tylko budżet obywatelski

Sylwia Nowosińska
Przemek Dziewitek przyjechał do Krakowa ze Szczecina. Zanim rozpoczął działalność społeczną, robił w życiu wiele rzeczy. Prowadził nawet klub jazzowy. Spotykał się z artystami i organizował koncerty. Zawsze cieszyła go praca dla ludzi i wśród ludzi.

Choć Przemek nie pochodzi z Krakowa, bardzo dobrze zna miasto. Przyjeżdżał tutaj co roku, podczas wakacji. Nawet jeżeli zaplanował wyjazd na Mazury, to pod koniec lata i tak zawsze kilka dni spędzał w Krakowie.

Jak każdy turysta był zachwycony. - Postrzegałem Kraków jako magiczne miejsce, pełne poetów i kawiarni, w których prowadzi się dysputy filozoficzne. Cieszył mnie ten artystyczny klimat i zderzenie kultur - wspomina.

Gdy miał 27 lat, spakował walizki i na stałe przeprowadził się pod Wawel. Do żony. Dziś przyznaje, że jego sposób postrzegania Krakowa bardzo się zmienił. - Kiedy zainteresowałem się mechanizmami działania miasta i zacząłem dostrzegać bariery, pełen poezji klimat zszedł na drugi plan - mówi.

W Szczecinie skończył pedagogikę, a później pracę socjalną na UJ. Zrozumiał, że chce prowadzić organizację pozarządową, gdy rozpoczął badania potrzebne do pracy magisterskiej. Dotyczyła współpracy organizacji pozarządowych z samorządem. - Badałem,czy odpowiada ona na potrzeby mieszkańców gmin - wyjaśnia Dziewitek. Nie chciał, by jego badania były tylko kolejną pracą magisterską. Wykorzystał je do założenia własnej organizacji.

Pracownię Obywatelską powołał w 2011 r. Z żoną Agnieszką są członkami zarządu stowarzyszenia, a prywatnie rodzicami półtorarocznego Ignasia. Wcześniej pracowali razem w innej organizacji pozarządowej.

- To nasza rodzinna inicjatywa i sposób na życie, nawet to prywatne - dodaje. O sprawach Krakowa rozmawiają cały czas. Nawet w domu, po godzinach pracy.

Kiedy Pracownia Obywatelska zrealizowała pierwszy, bardzo ciekawy projekt, urzędnicy nie byli chętni do współpracy. Ale i tak pod hasłem „Naprawmy to” powstała interaktywna mapa, która miała pokazywać nietrafione inwestycje w mieście. Takie, które trzeba naprawić. Lista błędów została przekazana Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu, ale urzędnicy nie chcieli z niej skorzystać. Tymczasem w innych miastach projekt działa. Tam urzędnicy byli chętni do współpracy.

Pracownia Obywatelska zorganizowała też na próbę budżet obywatelski w trzech krakowskich dzielnicach. Po sukcesie pilotażowego projektu udało się namówić prezydenta Krakowa, by zrobić w mieście prawdziwą rewolucję - budżet obywatelski w wydaniu ogólnomiejskim i dzielnicowym. Do tej pory odbyły się już dwie edycje głosowania. Później wspólnie z urzędnikam Przemek pracował nad zbiorem zasad, którymi powinny kierować się miasta, wdrażając budżety obywatelskie. To przełomowy dokument, z którego będzie mogło skorzystać każde miasto w Polsce.

- Stowarzyszenie pokazuje mieszkańcom, że to, co się dzieje w mieście, zależy od nich. Pomaga odbudować społeczeństwo obywatelskie i więzi między mieszkańcami Krakowa - zwraca uwagę Mateusz Płoskonka, wicedyrektor wydziału spraw społecznych w Urzędzie Miasta Krakowa.

Pracownia Obywatelska daje wskazówki radnym dzielnicowym na temat współpracy z mieszkańcami. Przed wyborami samorządowymi zorganizowała akcję „As Wyborczy”. Uruchomiono wtedy stronę internetową, dzięki której można było sprawdzić każdego kandydata na radnego dzielnicowego. Stowarzyszenie wysłało do wszystkich 1455 kandydatów do rad dzielnic ankiety z pytaniami m.in. o to, jak chcieliby zwiększyć współudział mieszkańców w decyzjach o sprawach lokalnych i jakie zmiany planują wprowadzić w procedurze budżetu obywatelskiego.

Teraz razem z wybranymi samorządami dzielnicowymi Pracownia Obywatelska organizuje projekt „Dzielnice planują”. W jego ramach odbywają się warsztaty dla aktywistów i radnych. Wspólnie z Urzędem Miasta stowarzyszenie prowadziło także warsztaty na rzecz aktywizacji seniorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski