Kraków. Od 1 kwietnia więcej pojemników na odpady. Mogą być też podwyżki

Piotr Tymczak
Od 1 kwietnia krakowianie będą segregować odpady do pięciu pojemników. Osobno zaczniemy wyrzucać papier i bioodpady
Od 1 kwietnia krakowianie będą segregować odpady do pięciu pojemników. Osobno zaczniemy wyrzucać papier i bioodpady Fot. 123rf
Udostępnij:
W ramach nowych przepisów do osobnego pojemnika mieszkańcy będą musieli wyrzucać bioodpady kuchenne.

Krakowian czeka rewolucja w segregacji odpadów. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. Jedną z podstawowych różnic będzie to, że do niebieskiego pojemnika nie będziemy już wrzucać odpadów zmieszanych tylko papier i tekturę.

Dotychczas tego typu odpady składowaliśmy w żółtych kontenerach. Według nowych przepisów mają one służyć do gromadzenia już tylko metalu, tworzyw sztucznych oraz opakowań wielomateriałowych.

Będzie jeszcze jedna ważna nowość, która znacznie zmieni cały system segregacji. Pojemnik niebieski (dotychczas na odpady zmieszane) zastąpią dwa nowe: brązowy - na bioodpady kuchenne z gospodarstw domowych oraz czarny - na odpady zmieszane.

- Nowe zasady są spełnieniem warunków zawartych w rozporządzeniu ministra środowiska z grudnia 2016 r. Zgodnie z nim po wygaśnięciu dotychczasowych umów na odbiór odpadów w danej gminie należy wprowadzić zmiany w zasadach selektywnej zbiórki - wyjaśnia Piotr Odorczuk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Kraków. Od 1 kwietnia nowe zasady zbiórki odpadów. Będzie wi...

Od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2019 r. odpady w Krakowie odbiera konsorcjum czterech firm: SUEZ Małopolska, Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, Remondis, FCC Polska. Na kolejne dwa lata MPO przeprowadziło przetarg. Wpłynęła jedna oferta tego samego konsorcjum, opiewająca na łączną kwotę niespełna 65 mln zł.

Mieszkańcy z dużymi obawami podchodzą do przygotowywanej śmieciowej rewolucji.

- Będę nadal segregował odpady w domu, ale po zmianach będzie trudniej, przybędzie pojemników - ocenia Waldemar Windak, mieszkaniec Podgórza. - Nieraz trzeba się będzie mocno zastanawiać, co wrzucić do pojemnika z odpadami kuchennymi. Poza tym jak je utrzymywać. Tam będą trafiać resztki jedzenia, które będą gnić.

Obecnie np. mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej do jednego worka wrzucają papier i tekturę, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania ze szkła oraz wielomateriałowe. Po wprowadzeniu zmian wspomniane odpady trzeba będzie rozdzielać na trzy worki. Natomiast obierki czy pozostałości po posiłkach dotychczas trafiały do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Od 1 kwietnia trzeba będzie je wyrzucać do brązowego pojemnika z napisem bio. - Pojemniki na nie będą opróżniane raz w tygodniu i myte - zaznacza Piotr Odorczuk.

W związku z nowymi zasadami, osoby segregujące odpady będą musiały pomyśleć o tym, by już w swoich mieszkaniach dodatkowo wydzielić papier i tekturę oraz bioodpady.

W przypadku papieru można go gromadzić np. w siatce albo kartonie i później zanosić go do odpowiedniego, niebieskiego kontenera w altanie śmietnikowej. Na bioodpady można wydzielić osobny kosz, worek. Na rynku są też dostępne kosze na bioodpady z podwójnym dnem. Dzięki systemowi wentylacji odparowują one wilgoć ze składowanych w nim resztek, spowalniając procesy gnilne oraz zapobiegając powstawaniu przykrych zapachów.

Zobacz co trafia do lamusowni w Krakowie [GALERIA]

W altanach śmietnikowych mają się pojawić kontenery w nowych kolorach: brązowym i czarnym. Wzięto jednak pod uwagę, że nie da się od razu tego wprowadzić we wszystkich miejscach, w związku z tym na części pojemników pojawią się naklejki z odpowiednimi kolorami. Do nowego regulaminu kolorystykę pojemników trzeba będzie dostosować do 30 czerwca 2022 r.

Nowe zasady obowiązują tylko tych krakowian, którzy deklarują, że będą segregowali śmieci. Obecnie robi tak ok. 90 proc. mieszkańców. Kto segreguje, ten płaci mniej za odbiór odpadów. Dla przykładu segregująca rodzina z domu jednorodzinnego miesięcznie płaci 56 zł, a niesegregująca - 86 zł.

Stawki za odbiór odpadów na razie nie ulegną zmianie. - Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że większa liczba pojemników będzie oznaczać konieczność zatrudnienia większej liczby ludzi do ich opróżniania i wywozu odpadów. Może być więc tak, że opłaty za wywóz się zmienią, ale np. tak, że osoby niesegregujące będą płacić więcej - wyjaśnia Piotr Odorczuk. Przypomina też o planach wprowadzenia obowiązku segregacji dla wszystkich w całym kraju.

Tak segregujemy od 1 kwietnia

Zabudowa jednorodzinna oraz domki letniskowe:

 • Niebieski worek: papier i tektura
 • Zielony worek: szkło, opakowania ze szkła
 • Żółty worek: metal, tworzywa sztuczne oraz opakowania wielomateriałowe
 • Brązowy pojemnik lub worek: bioodpady kuchenne z gospodarstw domowych
 • Czarny pojemnik: odpady zmieszane

Zabudowa wielorodzinna:

 • Niebieski kontener: papier i tektura

 • Żółty kontener: metal, tworzywa sztuczne oraz opakowania wielomateriałowe

 • Zielony pojemnik: szkło, opakowania ze szkła

 • Brązowy pojemnik : bioodpady kuchenne z gospodarstw domowych

 • Czarny kontener: odpady zmieszane

 • Nieruchomości częściowo zamieszkane; o charakterze rekreacyjnym:

 • Niebieski kontener: papier i tektura

 • Żółty kontener: metal, tworzywa sztuczne oraz opakowania wielomateriałowe

 • Zielony pojemnik: szkło, opakowania ze szkła

 • Brązowy pojemnik : bioodpady kuchenne z gospodarstw domowych

 • Czarny kontener: odpady zmieszane

 • Brązowy owalny pojemnik: bioodpady kuchenne z gastronomii, zakładów (placówek) żywienia

Co będzie można wrzucać, a czego nie do pojemników brązowych:

Wolno wrzucać: resztki jedzenia i odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ekspert
EKO KRETYNIZM w czystej formie
B
Ben
Do jednego miejsca segregacji śmieci należą trzy bloki ok. 90 mieszkań. Wystarczy 10-20%, że będzie nie segregować, reszta będzie płacić po większej cenie. Czy się będzie opłacać segregować?
W
Wrrr
Uzupełnienie: oczywiście jeszcze część będzie sprzedana jako surowce wtórne.
W
Wrrr
Domek jednorodzinny z zarejestrowaną firmą z 1 pracownikiem (no bo gdzie mam zarejestrować działalność, jak nie w domu??) = opłata większa o 100 zł za miesiąc. STO. Nie dość, że przerzucili na mnie swoją robotę (segregowanie), zmusili do inwestycji w kubły (czy zakup, czy wynajem - to jest wydatek), to jeszcze płacę za to WIĘCEJ. No jak się tu nie wściec?
Potem jeszcze sprzedadzą część odpadów do spalarni, która sprzeda wyprodukowaną energię. Proszę, ile osób zarobi na moich śmieciach.
Żeby było jasne: segreguję z przekonania a nie z przymusu i zamierzam to robić nadal. Ale nie lubię być dojną krową, względnie baranem do strzyżenia.
a
ask
Drakońskie opłaty za wynajem pojemników od MPO - rezygnuję z segregacji, taniej mi wyjdzie przy jednym pojemniku
k
k
Trzeba zatrudnić nowe osoby - proszę bardzo. Były Marszałek Jacek Krupa i wicemarszałek W******* Kozak. Niech tam pracują, a nie za pieniądze podatników 10 tysięcy miesięcznie (pan Krupa to nawet już w MPO).
K
K
"Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że większa liczba pojemników będzie oznaczać konieczność zatrudnienia większej liczby ludzi do ich opróżniania i wywozu odpadów." - bardzo proszę zatrudnić do tego pana byłego marszałka Jacka Krupę i wicemarszałka W******** Kozaka. Pan Krupa jest już nawet zatrudniony w MPO, ale na innym stanowisku. To byłoby dobre miejsce dla nich, a nie po 10 tysięcy miesięcznie na specjalnie dla nich utworzonych stanowiskach za pieniądze podatników!
j
jace
Mam takie pytanie jak ja mam segregować odpady jak mieszkamy w mieszkaniu 40m.....
czyli do jednego mam wrzucać obierki z ziemniaków .go drugiego butelki,następmy makulatura .....niech na klatce na każdy. piętrze postawią worki takie na stelażu nie ma problemu wrzucę butelkę czy papier...... a kolega pracuje w mpo i mówi wszystko i tak idzie do jednej smieciary.......
b
blue
Wczoraj, tj. 13 lutego, w Kronice Krakowskiej TVP Kraków o godz. 18,30 nic nie powiedziano, że pojemniki niebieskie będzie można używać do zmieszanych odpadów aż do 30 czerwca 2022 r. Wystarczy tylko pojemniki odpowiednio opisać. Ciekawe dlaczego tego ludziom nie powiedzieli?
l
luke
Koszt 1m2 kuchni z zabudową ~= 20lat dopłaty za niesegregowanie śmieci.
U mnie w bloku to będzie jeszcze kilkanaście tysięcy za rozbudowę altany i kupno gruntu pod nią.
Gdyby jeszcze liczyć czas i wodę na mycie opakowań to nikt by nie segregował.
W Krakowie gdzie mamy sortownię odpadów te pojemniki w ogóle nie mają sensu.
I to uczucie gdy człowiek się stara i porządnie segreguje, idzie wyrzucić i się okazuje przy kontenerach sonsiądy wyrzucają jak leci
m
mam już tego dość
i tak to nic nie da, dalej emeryctwo będzie wyrzucać wszystko do jednego wora, w nosie mają wszystko, a młody człowiek choć kuchnia mała, że jedna osoba tylko może na raz, będzie na workach stał, żeby w przyszłości my, a później nasze dzieci, żyły w choć trochę mniej zanieczyszczonym świecie...
K
KR
wiata na śmieci - idealnie się wpasowuje w zielony trawnik i zadbany domek
a
a22
Na XX Pijarów i Akacjowej pojemniki są notorycznie zastawiane przez sk...nów z pobliskich biurowców
J
Janusz
Jacek dawaj z podwyżkami o co najmniej 200%.Bez krępacji.Następne wybory dopiero za pięć lat ...
F
Fakt
Żarcie w górę do Jacka? Energia też do Jacka? Gaz też do Jacka? Opłaty do paliwa też do Jacka? A jak przyjdą o 6 smutni też do Jacka?
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie