Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Od lat stanowią element tożsamości Nowej Huty. Teraz "Dziewczynka", "Małe organy", "Ptaki" i "Spirala Kosmiczna" przejdą renowację

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
"Spirala kosmiczna"
"Spirala kosmiczna" Emka57, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
"Spirala Kosmiczna" Antoniego Hajdeckiego, "Ptaki" i Małe organy" prof. Lucjana Orzecha oraz "Dziewczynka" nieznanego autora to cztery nowohuckie rzeźby, które w tym roku przejdą gruntowną renowację. Pomogą w tym środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"W ramach konkursu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” 2023, cztery rzeźby, wchodzące w skład szlaku plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich uzyskały dofinansowanie. Radość tym większa, ponieważ spośród 106 złożonych wniosków tylko 27 uzyskało dofinansowanie!" - pisze Zarząd Zieleni Miejskiej.

Renowację przejdzie między innymi rzeźba „Dziewczynka” znana też jako "Przedszkolak" lub "Ania", nieznanego autora, wykonana ze sztucznego kamienia w latach 60/70 XX w., którą znajdziemy pod adresem os. Na Skarpie 46, w pobliżu przedszkola. Według lokalnej anegdoty jest to dziecko, którego rodzice nie odebrali na czas z placówki.

Dawny blask odzyskają ponadto dwie rzeźby z metalu, autorstwa prof. Lucjana Orzecha. Pierwsza to "Ptaki" potocznie zwane "Choinką" wykonane w 1978 r., którą znajdziemy na os. Willowym, a druga to "Małe organy", również z 1978 r., które mozna zobaczyć na os. Wandy. Ostatnie dzieło, które przejdzie renowację to rzeźba obrazująca "Spiralę Kosmiczną", autorstwa Antoniego Hajdeckiego, wykonana z metalu w 1974 r. Ją możemy podziwiać na os. Tysiąclecia. Rzeźba symbolizuje popularny w latach 70. XX w. temat podboju kosmosu.

Koszt renowacji rzeźb opiewa na kwotę ok. 125 tys. złotych, z czego dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa wyniosło 112,5 tys. złotych. Taka kwota wsparcia pozwoli na dokonanie nie tylko dogłębnej konserwacji rzeźb, ale też pozwoli odpowiednio zagospodarować teren wokół nich.

Rzeźby wchodzące w skład szlaku powstały w latach 60/70 XX w. i były efektem współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik" z Zarządem Okręgu ZPAP oraz Stowarzyszeniem Twórczym "Nowa Huta". Rzeźby, mające zdobić osiedla i upowszechniać sztukę współczesną, stanowią element tożsamości lokalnej Nowej Huty, który wymaga ochrony przed dotykającym go zębem czasu. "Ochrona lokalnego dziedzictwa historyczno-kulturowego, jak również popularyzacja sztuki plenerowej – to bardzo istotne działania w przestrzeni publicznej" - komentuje ZZM.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski