Kraków. Od piątku na Kazimierz wraca Strefa Ograniczonego Ruchu. Przedsiębiorcy protestują

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Udostępnij:
Od piątku, 28 sierpnia, na krakowski Kazimierz powraca Strefa Ograniczonego Ruchu. Przeciwko takim zmianom protestują przedsiębiorcy z tego obszaru.

FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?

- Nasz wykonawca potwierdza, że będzie w stanie wprowadzić projekt nowej organizacji ruchu na Kazimierzu od piątku rano. W związku z tym zmiany zaplanowane przez miejskiego inżyniera ruchu od tego dnia wchodzą w życie - przyznają w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

Krakowski urząd uzasadnia, że SOR Na Kazimierzu zostaje przywrócona, by zachować równowagę we wspólnej przestrzeni dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów oraz odpowiadając na wnioski w tej sprawie Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

- Przeprowadzona analiza wykazała, że samo funkcjonowanie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania nie rozwiązało problemu nadmiernego ruchu samochodowego na Kazimierzu. Należy pamiętać, że jest to miejsce o wzmożonej aktywności pieszych, co również potwierdziła przeprowadzona analiza - wyjaśniają w urzędzie.

Przeciwko SOR protestują przedsiębiorcy z terenu Kazimierza, do których dołączyli również mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz korporacje taksówkowe z innych dzielnic Krakowa. W ramach protestu w środę (26 sierpnia) przeprowadzili pikietę przed magistratem. "Urząd swoją decyzją o stworzeniu na Kazimierzu Strefy Ograniczonego Ruchu, przyczynia się do upadku, bądź też pogorszenia się, już i tak fatalnej sytuacji finansowej naszych firm. Polityka miasta prowadzi również do wyludniania centrum Krakowa" - przekonują protestujący.

Zwracają też uwagę, że w okresie pandemii koronawiursa, kiedy znacznie pogorszyła się sytuacja finansowa miasta, wprowadzenie SOR spowoduje utratę sporej części dochodów do budżetu z tytułu opłat w strefie parkowania, którą Kazimierz jest objęty.

Przywracana SOR będzie pokrywać się z obszarem, w którym ograniczenia obowiązywały od 2017 r. SOR obejmie plac Nowy i okoliczne ulice, m.in. Bożego Ciała, Józefa, Estery, Kupa, Jakuba, Wąską. - Dodatkowo, z uwagi na liczne skargi mieszkańców na zakłócanie porządku i niebezpieczne zachowania niektórych kierowców, na części ul. Miodowej pilotażowo zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu, obowiązujące tylko w weekendy, kiedy przez większość czasu nie funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Rozwiązanie to może jednak ulec zmianie, kiedy w te dni zostanie wprowadzona strefa płatnego parkowania - informują w magistracie.

Dopuszczenia dotyczące wjazdu do SOR pozostają bez zmian. Do tej strefy będą mogły wjeżdżać pojazdy: z abonamentem postojowym typu K na sektor A13 oraz z abonamentem postojowym typu E; w godzinach 6-11 i 16-20 wyłącznie dla i na czas wykonywania czynności ładunkowych oraz obsługi technicznej; z silnikiem elektrycznym bez przyczepy; rowery; taksówki; służby specjalne, służby miejskie, oznakowana pomoc medyczna; dojeżdżający na teren posesji, garażu lub wykupionego miejsca zastrzeżonego; z pocztą; konwojów pieniężnych do banków w strefie; z zezwoleniem zarządcy drogi.

- Pragniemy zaznaczyć, że obserwowane zmiany w natężeniach ruchu i sytuacji epidemiologicznej mogą spowodować zmianę w funkcjonowaniu Strefy Ograniczonego Ruchu - podkreślają w urzędzie.

Protest na placu Wszystkich Świętych

Protest przeciwko zmianom w ruchu w mieście. "Dość ucisku mieszkańców"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Od piątku na Kazimierz wraca Strefa Ograniczonego Ruchu. Przedsiębiorcy protestują - Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
27 sierpnia, 21:47, grzeg:

Żadnych złudzeń! Rządzący Krakowem urzędnicy są gotowi w swej arogancji władzy przeprowadzić każde uderzenie w normalnych, starających mieszkańców, w ich ludzkie życiowe sprawy. Rządzą nami po części fanatycy, po części osobnicy zachłyśnięci tą swoją "wadzą". Będzie coraz gorzej.

Mają zezwolenia, jezdza autami gdizie chca a mieszkaj pod Krakowem z dziada pradziada i beton to ich kanon estetyki, a mieszkanców Krakowa traktują z pogardą

G
Gość

Ktoremu VIPowi zamieszkałemu na Kazimierzu wadzą samochody? Wie ktoś?

g
grzeg

Żadnych złudzeń! Rządzący Krakowem urzędnicy są gotowi w swej arogancji władzy przeprowadzić każde uderzenie w normalnych, starających mieszkańców, w ich ludzkie życiowe sprawy. Rządzą nami po części fanatycy, po części osobnicy zachłyśnięci tą swoją "wadzą". Będzie coraz gorzej.

U
Urzędnik miejski

Rowerami macie popylać, wy nienowoczesne buraki! Już ja was nauczę!

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie