Kraków odkupi od Kościoła działkę pod budowę szkoły

Kraków odkupi od Kościoła działkę pod budowę szkoły

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków odkupi od Kościoła działkę pod budowę szkoły

©Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Miasto Kraków porozumiało się z parafią w Bieżanowie w sprawie zakupu działki pod budowę szkoły podstawowej na osiedlu Złocień.
Kraków odkupi od Kościoła działkę pod budowę szkoły

©Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

List intencyjny potwierdzający wolę przeprowadzenia transakcji podpisali w piątek, 12 października, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie Bogdan Markiewicz. Wcześniej przychylne dla miasta stanowisko zajął arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski.

Złocień to osiedle, na którym intensywnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Skutkuje to wzrostem liczby dzieci w okolicznych szkołach podstawowych. Z uwagi na obowiązujące przepisy oświatowe, zmniejszenie liczebności oddziałów szkolnych, a także dążenie do nauki w systemie jednozmianowym, miasto planuje wybudować na osiedlu Złocień nową szkołę podstawową.

Do tej pory przeszkodą był jednak brak gruntu pod budowę szkoły – niewielka działka miejska nie pozwalała na realizację takiego przedsięwzięcie. Urząd informuje, że intensywnie szukano działek, które mogłoby pozyskać w drodze zakupu lub zamiany. Ustalono, że bezpośrednio z niewielką działką gminną sąsiadują działki będące własnością parafii pw. Narodzenia NMP. Prezydent Krakowa wystąpił więc do metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego o wyrażenie zgody na sprzedaż części działki kościelnej. Arcybiskup wyraził troskę o rozwój szkolnictwa i jednocześnie wskazał, że decyzja o zbyciu nieruchomości należy do zarządcy dobra kościelnego. Ostateczną decyzję podejmuje jednak metropolita krakowski.

Przychylne stanowisko arcybiskupa otworzyło drogę do dalszych rozmów – już między miastem a parafią w Bieżanowie. Odbyły się one we wrześniu tego roku. Zwieńczeniem tych uzgodnień jest list intencyjny podpisany w piątek, 12 października. Miasto Kraków deklaruje w nim chęć zakupu, a parafia – chęć sprzedaży części działki. Miasto deklaruje również, że na zakupionym terenie zostanie wybudowana szkoła podstawowa dla mieszkańców osiedla Złocień.

Obecnie wykonywany jest podział geodezyjny wymienionych działek. Kolejny krok to sporządzenie operatu szacunkowego, który będzie stanowił podstawę do określenia ceny zakupu działki.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jaki wstyd i syf !!

Robi ten Bozy kosciol...... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Juz nie pojde do kosciola. Taca odpada i moje milosierdzie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odkupienie dzialki od kosciola.

& (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Czy na pewno to jest wlasnosc kosciola zebysmy placili z naszych podatkow ? We Wloclawku zakonnice, kosciol odebrali mieszkancom wielka czesc parku. Wynajmuja teraz. Czy to nie byla nastepna...rozwiń całość

Czy na pewno to jest wlasnosc kosciola zebysmy placili z naszych podatkow ? We Wloclawku zakonnice, kosciol odebrali mieszkancom wielka czesc parku. Wynajmuja teraz. Czy to nie byla nastepna "reprawytacja" na lewych papierach jak w calej Polsce ?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bonifikata MOCNIEJSZA NIŻ DOBRY SPIRYTUS

MRock (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

mam nadzieję, że Miasto Kraków dostanie taką samą bonifikatę jak KK dostał od Krakowa (Radnych i Prezia) na działki koło Sanktuarium Bożego miłosierdzia. To znaczy mieszkańcy Krakowa oczekują 98%...rozwiń całość

mam nadzieję, że Miasto Kraków dostanie taką samą bonifikatę jak KK dostał od Krakowa (Radnych i Prezia) na działki koło Sanktuarium Bożego miłosierdzia. To znaczy mieszkańcy Krakowa oczekują 98% zniżki.

Ciekawe czy urzędnicy będą mieli jaja.
PS: Park Jalu Kurka - PAMIĘTAMY!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
najwięksi obszarnicy w Krk - to KK - i oczywiście radni chętnie im coś sprzedadzą za kilka % wartośc

smutna prawda (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

jakim cudem tacy radni trafili do RM - myślą że kupują łaski za doczesne dobra nie z ich kieszeni

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo