Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Odmrażanie restauracji i zakładów fryzjerskich. Przygotowania idą pełną parą

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Restauracje i zakłady fryzjerskie w Krakowie przygotowują się na ponowne otwarcie. Będą tam obowiązywać rygorystyczne zasady bezpieczeństwa. W restauracjach po każdym kliencie personel będzie musiał dezynfekować stolik. Fryzjerzy z kolei wyposażają się nawet w specjalne hełmy ochronne. Zobacz w galerii, jak idzie "odmrażanie" krakowskich lokali i usług.

FLESZ - Co posadzić, by nie podlewać

od 16 lat

Już od najbliższego poniedziałku (18 maja) będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Przedsiębiorcy szykują się na nowe otwarcie, prace idą pełną parą.

- Właśnie rozstawiamy ogródek, w poniedziałek ruszamy na pełnych obrotach - mówi nam Maciej z restauracji Szara w Krakowie. Przypomina, że na sali i w ogródku gastronomicznym klienci będą musieli zachować między sobą odpowiednie odległości. Ponadto personel będzie wyposażony w rękawiczki oraz maseczki.

Obsługa w restauracjach będzie miała pełne ręce pracy. Zgodnie z rządowymi wytycznymi trzeba będzie dezynfekować stoliki po każdym kliencie. Między stolikami trzeba zachować dwa metry odległości. Goście restauracji będą mogli zdjąć maseczki w momencie, kiedy usiądą już przy stolikach.

Do otwarcia szykują się też salony fryzjerskie. Aranżują w nich wnętrza tak, by zostały spełnione wymogi sanitarne. - Usunęliśmy jeden z foteli i zmniejszyliśmy liczbę stanowisk do czterech, by zapewnić dwumetrowe odstępy. Wszyscy fryzjerzy będą w rękawiczkach i maseczkach, zamówiliśmy hełmy ochronne, a dla klientów mamy jednorazowe peleryny - mówi Duszan Radaković z Barber House przy ul. św. Tomasza.

Klienci na wizytę muszą się umawiać, nie można przychodzić z osobami towarzyszącymi. Będzie mierzona temperatura, przed każdą usługą obowiązkowa dezynfekcja. W przypadku strzyżenia włosów, klient też musi mieć założoną maseczkę, ale gumki nie będą osadzone na uszach, fryzjer ma je spinać specjalnym klipsem na karku, tak by nie przeszkadzało to w strzyżeniu.

- Jeżeli chodzi o strzyżenie brody, to klient będzie musiał zdjąć maseczkę, ale nie może wtedy nic mówić. W związku z sytuacją zrezygnowaliśmy z takich usług jak golenie brody, bowiem taka usługa wiązałaby się z tym, że fryzjer musiałby stać znacznie bliżej klienta. Byłoby to zbyt ryzykowne. Wyeliminowaliśmy wszelkie zabiegi z użyciem brzytwy - wyjaśnia Duszan Radaković.

Tymczasem miejscy urzędnicy z Krakowa twierdzą, że pomagają lokalnym przedsiębiorcom, by podźwignęli się z trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się po wybuchu epidemii koronawirusa.

Ostatnio prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zdecydował o czasowym obniżeniu opłat za udostępnienie gminnych terenów pod ogródki gastronomiczne. Nowe stawki będą o 80 proc. niższe niż dotychczas. Przykład? Na Rynku Głównym taka opłata wynosi teraz 2,50 zł dziennie za metr kwadratowych - po obniżce, od 18 maja do 30 czerwca, przedsiębiorcy zapłacą 50 groszy.

Miasto zezwoli na otwarcie ogródków gastronomicznych już od najbliższego poniedziałku.

Kazimierz nocą: przed i w trakcie epidemii

Kraków. Kazimierz opustoszał z powodu pandemii koronawirusa....

Krakowski magistrat zapewnia, że Jacek Majchrowski od początku stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce jest w stałym kontakcie z krakowskimi przedsiębiorcami. Mając na względzie problematyczną sytuację właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych czy przewoźników, prezydent podjął kroki, które mają ułatwić im działanie w tym trudnym czasie. Efektem był m.in. program Pauza, z którego do tej pory skorzystało m.in. blisko 80 restauratorów, w tym 55 z centrum miasta.

Na pomoc mogli liczyć m.in. przedsiębiorcy, którzy podpisali umowy na ogródki gastronomiczne na cały sezon, czyli do 30 listopada. Ale po wybuchu epidemii musiały zawiesić działalność. - Program Pauza pozwolił na rozwiązania tych umów od dnia 16 marca, aby restauratorzy nie musieli ponosić dalszych opłat - tłumaczy Dariusz Nowak z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Wciąż nie wiadomo natomiast, kiedy zostaną otwarte krakowskie kluby nocne i dyskoteki. - Podejrzewamy, że do końca roku nie uda nam się ruszyć na pełnych obrotach - słyszymy od Magdaleny, menagera Baccarat Music Club. Dotychczasowe etapy odmrażania gospodarki nie zakładały otwarcia klubów i dyskotek. W Ministerstwie Rozwoju poinformowano nas, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o wznowieniu działalności takich miejsc.

Kraków. Gdzie się podziały tamte imprezy... Przez koronawiru...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Odmrażanie restauracji i zakładów fryzjerskich. Przygotowania idą pełną parą - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski