Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Opozycyjny protest przeciw ideologizacji edukacji i nauki przed Muzeum Narodowym. Ostre słowa na demonstracji

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
W Krakowie odbył się protest organizacji pozarządowych i środowisk opozycyjnych przeciwko zmianom, jakie planuje ministerstwo edukacji
W Krakowie odbył się protest organizacji pozarządowych i środowisk opozycyjnych przeciwko zmianom, jakie planuje ministerstwo edukacji Andrzej Banaś
"Ciemność widzę… Przeciwko ideologizacji edukacji i nauki" - pod takim hasłem odbył się w czwartek 17 czerwca w Krakowie protest organizacji pozarządowych i środowisk opozycyjnych przeciwko zmianom, jakie planuje ministerstwo edukacji. Protestujący odnoszą się także do wydarzeń, jakie ostatnio dzieją się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Podczas demonstracji padły ostre słowa m.in. pod adresem małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak.

"Demonstrujemy przeciw wprowadzaniu przez władze Ministerstwa Edukacji i Nauki w mury szkół i uczelni treści nie opartych na wiedzy naukowej, przeciw naciskom na naukowców i edukatorów, przeciw próbom przejmowania uczelni i tworzeniu nowych, ideologicznych szkół. W ostatnich miesiącach nabiera rozpędu rządowy program wytwarzania nowych, skrajnie konserwatywnych i sprzyjających obecnej władzy elit. Powoływane są nowe uczelnie (np. Collegium Intermarium pod patronatem Ordo Iuris), a w wielu już działających mają miejsce próby ich przejmowania i pozbywania się niewygodnych pracowników. Najbardziej znane wydarzenia tego typu mają miejsce na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Zastraszanie niepokornych intelektualistów stało się na tej uczelni normą" - głosili organizatorzy protestu.

Krytyka pod adresem władz UP. "Odchodzą najlepsi, zostają gorsi"

Demonstranci najwięcej uwagi poświęcili sytuacji właśnie wokół Uniwersytetu Pedagogicznego, gdzie dochodzi do rewolucji kadrowej. Głos zabrał m.in. prof. Janusz Majcherek, który niedawno został zwolniony z uczelni. Jak sam przekonywał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", zwalniani na uczelni są ci, którym nie jest po drodze z "dobrą zmianą", czyli rządami PiS.

Podczas czwartkowej demonstracji prof. Majcherek zachęcał do protestowania przeciwko zmianom na uczelniach i w edukacji. - Jeżeli opór nie jest dostateczny silny, to walec zmian jedzie dalej – mówił profesor.

Głos zabrała także prof. Nina Pluta-Podleszańska z Inicjatywy Pracowniczej UP. - Wolna nauka, jakość kształcenie, wolne myślenie - pod tym możemy się zjednoczyć, ale na UP władze się sprzeniewierzają tym wartościom, dlatego pojawiła się nasza inicjatywa, aby bronić się przeciwko zwolnieniom na UP – mówiła prof. Podleszańska.

- Nasze żale narastają od wielu miesięcy. Odchodzą najlepsi, zostają gorsi. Choć to nie jest reguła w 100 proc, ale w 80-90 proc. Chcemy pracować na Uniwersytecie Pedagogicznym, a nie na czymś, co będzie jego bladą kopią, czy atrapą – dodała prof. Podleszańska, a tłum skandował "nie oddamy wam uczelni".

Na demonstracji pojawił się również prof. Tadeusz Gadacz z AGH, choć jak sam mówił, wystąpił jako radny Koalicji Obywatelskiej w sejmiku wojewódzkim. Przypomniał, że był dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii UP.

- Są trzy bezpieczniki demokracji - wolne media, niezawisłe sądy i autonomiczne uczelnie oraz szkoły. Media już są w dużej mierze niewolne. Instytucje prawne nie są niezawisłe, zwłaszcza prokuratura. Teraz czas na uczelnie wyższe, na edukację – mówił prof. Gadacz.

Ostre słowa pod adresem kurator Barbary Nowak

Mocne słowa padły ze strony prof. Magdaleny Smoczyńskiej, psycholożki z UJ, która odniosła się do ostatniej wypowiedzi na Twitterze małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. - Pani Nowak jest kuratorem ciemnoty, tej pani się wszystko z seksem kojarzy – powiedziała prof. Smoczyńska.

Przypomnijmy, Barbara Nowak na Twitterze zamieściła wpis: "Szok! Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską! Przygotowuje ofertę wg płci kulturowych. Pierwsza polska wyższa uczelnia, z historią od 1364 r. stosuje segregację studentów po neomarksistowsku".

Rektor UJ prof. Jacek Popiel, w odpowiedzi wystosował list, w którym zaznaczył m.in.: "Słowa, wypowiedziane przez panią kurator nie są zawieszone w próżni. Dotykają istnień ludzkich, nieraz kruchych i przepełnionych obawami, dla których każda kolejna publiczna wypowiedź może stać się tą, która doprowadzi do tragicznych konsekwencji". Poszło o ankietę, gdzie w pytaniu o płeć można była zaznaczyć (poza kobietą i mężczyzną) m.in. transkobieta, transmężczyzna, czy niebinarny. UJ wyjaśnia, że pytanie o płeć jest jednym z elementów badania poczucia bezpieczeństwa i równego traktowania na UJ w roku akademickim 2020/2021. Badanie prowadzone jest przez Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ.

Na czwartkowej demonstracji zabrał także głos senator KO Bogdan Klich, który nie przebierał w słowach o rządach PiS oraz o kurator Nowak, choć nazwiska tej ostatniej nie mógł sobie przypomnieć.

- Poradziliśmy sobie z tamtym reżimem, poradzimy i z tym. Wszelkie próby narzucania jednej ideologii, to historia, a ci, którzy to robią, odejdą do historii i wszyscy o nich zapomną. Ten reżim nie będzie trwał wiecznie. Tacy ludzie jak Czarnek, jak Nowak (tu senator Klich pytał się, jak nazywa się "ta kuratorka" - red.) doskonale o tym wiedzą, że ich czas przemija, że nie pozwolimy sobie, żeby ktoś nazywał nasz uniwersytet bur..... – mówił senator Klich. - Nie uda się wam podporządkować uczelni i szkół waszej nieograniczonej potrzebie sprawowania władzy - dodał.

Organizacje pozarządowe i opozycja protestują przeciwko zmianom w edukacji, których chce MEiN

Wśród organizatorów demonstracji pod Muzeum Narodowym są m.in. Inicjatywa Wolna Nauka, Komitet Obrony Demokracji, Protest z wykrzyknikiem, Akademicki Komitet Protestacyjny, Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna, Inicjatywa Pracownicza UP, Inicjatywa Pracownicza UJ, Akcja Europa, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Platforma Obywatelska, Zieloni, Inicjatywa Polska, Nowa Lewica, Razem, Polska 2050, PPS.

Według organizatorów protestu "celem działań podejmowanych przez władzę MEiN jest budowanie alternatywnego, narodowo-katolickiego, wykluczającego świata nauki i edukacji. Narzędziem do realizacji tego celu jest właśnie powoływanie nowych, ideologicznych uczelni czy instytucji badawczych takich jak Narodowy Program Kopernikański, który ma stanowić przeciwwagę dla Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Opozycyjny protest przeciw ideologizacji edukacji i nauki przed Muzeum Narodowym. Ostre słowa na demonstracji - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski