Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ostatnie pożegnanie generała i żołnierza Armii Krajowej Tadeusza Bieńkowicza. W pogrzebie uczestniczył prezydent Andrzej Duda

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Państwowe uroczystości pogrzebowe śp. gen. bryg. Tadeusza Bieńkowicza, żołnierza Armii Krajowej, odbyły się w sobotę w Krakowie. Bieńkowicz jest uważany za symbol etosu walki niepodległościowej. Był jednym z ostatnich żyjących kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W ostatnim pożegnaniu generała „Rączego” oprócz rodziny, kombatantów, żołnierzy Wojska Polskiego oraz licznych przyjaciół i wychowanków Weterana, wzięli udział przedstawiciele najwyższych polskich władz państwowych, w tym prezydent RP Andrzej Duda oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Msza św. żałobna została odprawiona w południe w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Klasztor Karmelitów Bosych) przy ul. Rakowickiej w Krakowie. Po nabożeństwie głos zabrali m.in. prezydent RP i szef UdSKiOR. Następnie kondukt pogrzebowy przeszedł na Cmentarz Rakowicki, gdzie złożona została trumna z ciałem żołnierza. Uroczystość z udziałem honorowej asysty wojskowej zakończyła salwa honorowa oraz ceremonia złożenia wieńców.

Sylwetka:

Generał brygady Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy” urodził 15 kwietnia 1923 roku w Lidzie. We wrześniu 1939 roku był ochotnikiem w lidzkim baonie frontowym harcerzy. Od maja 1943 roku uczestniczył w akcjach bojowych Oddziału Partyzanckiego „Krysi” w Nowogródzkim Okręgu Armii Krajowej.

18 stycznia 1944 roku dowodził grupą szturmową podczas akcji odbicia więźniów w Lidzie. W Akcji „Burza” służył w 2. batalionie 77. Pułku Piechoty AK. Od stycznia 1945 roku był żołnierzem Ruchu Oporu Armii Krajowej. W czerwcu 1950 roku został aresztowany, następnie poddany wielomiesięcznym torturom i skazany za działalność antykomunistyczną na karę dożywotniego więzienia. W maju 1956 roku został zwolniony na mocy amnestii.

Był założycielem i Prezesem Polskiego Związku Więźniów Komunizmu, Wiceprezesem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Sekretarzem Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Generał Tadeusz Bieńkowicz był wybitnie zasłużony w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski.

Dbał szczególnie o to, aby młode pokolenie było kontynuatorem tradycji niepodległościowej Jego pokolenia. Odbywał setki spotkań z młodzieżą szkolną, harcerzami, strzelcami, żołnierzami Wojska Polskiego. Został uhonorowany Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz wieloma innymi odznaczeniami. W 2018 roku został mianowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę na stopień generała brygady. Zmarł 13 grudnia w wieku 96 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ostatnie pożegnanie generała i żołnierza Armii Krajowej Tadeusza Bieńkowicza. W pogrzebie uczestniczył prezydent Andrzej Duda - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski