Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków otwiera się na Daleki Wschód [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Nowe skrzydło będzie dostępne dla zwiedzających od 27 czerwca
Nowe skrzydło będzie dostępne dla zwiedzających od 27 czerwca FOT. MICHAŁ GĄCIARZ
Muzea. Półtora roku od rozpoczęcia budowy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha otworzyło nowe skrzydło. Będzie w nim prezentować m.in. sztukę Korei i Chin.

Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, mówi, że kierowana przez nią placówka dotąd skupiała się głównie na zagadnieniach społecznych i kulturalnych dotyczących życia w Japonii, ale nie stroniła od tematyki koreańskiej, chińskiej, tybetańskiej, indonezyjskiej, indyjskiej.

Teraz zyskała nową przestrzeń – Galerię Europa-Daleki Wschód. Jej nazwa w skrócie streszcza cel, któremu ma służyć.

– Teraz, w nowo otwartej galerii sztuka innych daleko-
wschodnich krajów będzie miała swoje właściwe miejsce i może być szerzej prezentowana – mówi Bogna Dziechciaruk-Maj. – Jesteśmy otwarci na to, co przyniesie przyszłość. Dopiero praktyka pokaże, jaka będzie rola nowej placówki w zależności od naszych realnych możliwości, aktywności artystów, muzeów i galerii, z którymi będziemy współpracować – dodała dyrektorka Mangghi.

Zaznaczyła, że w nowej przestrzeni będą prezentowane głównie wystawy sztuki współczesnej, wystawy czasowe; będą także spotkania i dyskusje. W przyszłości może powstać tam nawet stała ekspozycja sztuki Dalekiego Wschodu – także tej tradycyjnej – z kolekcji lokalnych i zagranicznych.

Ciekawe treści...

Na otwarcie przygotowano wystawę „Andrzej Wróblewski oczami Andrzeja Wajdy”. To wybór prac jednego z najbardziej znanych powojennych malarzy polskich, opatrzonych komentarzami znanego reżysera, który wraz z żoną, Krystyną Zachwatowicz, był pomysłodawcą stworzenia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

– Andrzej Wróblewski to jeden z artystów wiecznie niedopasowanych, ale przez to wybitnych – twierdzi Andrzej Wajda. – Gdy jako student Akademii Sztuk Pięknych zobaczyłem jego obraz „Rozstrzelanie nr 1”, wiedziałem, że już nic lepszego nie namaluję. Musiałem znaleźć sobie inne zajęcie. I tak zostałem reżyserem – żartuje.

Poza tym zobaczymy prezentację wideo instalacji współczesnego artysty chińskiego Yang Fudonga „Flutter... Flutter... Jasmine... Jasmine”.

...w oszczędnej formie

Bogna Dziechciaruk-Maj mówi, że budynek od strony architektonicznej od początku był pomyślany jako „oszczędny w formie”. Dzięki temu nie będzie rywalizował z siedzibą Muzeum Manggha, którą ponad 20 lat temu stworzył znany architekt, Arata Isozaki. Dziś ta budowla jest ikoną współczesnej architektury polskiej.

Nowa galeria, której projekt wykonało biuro Ingarden&Evy, ma dwie sale wystawiennicze, z których każda ma powierzchnię ok. 260 m kw. Dodatkowo znalazło się w budynku miejsce na magazyny i pracownie.

Całkowity koszt inwestycji to ok. 27,5 mln zł, z czego
18,5 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

Nową galerię będzie można zwiedzać od 27 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski