Kraków. Pałac Krzysztofory otwiera się dla zwiedzających. Na fasadę powrócił też jego patron [ZDJĘCIA]

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Po remoncie Pałac Krzysztofory otwiera się dla zwiedzających
Po remoncie Pałac Krzysztofory otwiera się dla zwiedzających Anna Kaczmarz
Sale wystaw czasowych i stałych, biblioteka i czytelnia, sale edukacyjne, przestrzeń dla najmłodszych, a także kawiarnia i dostępny dla mieszkańców zielony dziedziniec – Pałac Krzysztofory otwiera po remoncie podwoje dla zwiedzających. A po 230 latach na fasadę powróciła rzeźba św. Krzysztofa.

FLESZ - W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Po kilkuletniej modernizacji Pałac Krzysztofory otwiera się dla zwiedzających. Prace objęły ponad 4000 m2 powierzchni, w zabytkowych wnętrzach powstało nowoczesne muzeum z przestrzeniami wystawienniczymi, biblioteczno-archiwalnymi, edukacyjnymi, administracyjnymi, handlowymi i gastronomicznymi. Na razie w odnowionym pałacu krakowianie nie zobaczą żadnych wystaw, to celowy zabieg, by wyeksponować odkryte podczas remontu polichromie i dawne detale architektoniczne budynku.

- Chcieliśmy pokazać publiczności pałac w takiej postaci, by wystawy nie zasłaniały jego piękna, żeby zwiedzający mogli zobaczyć czystość barokowej formy, spod której w wielu miejscach przebijają nawarstwienia wcześniejszych okresów - wyjaśnia dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. - Otwarcie wystawy zaplanowaliśmy na okres otwarcia wystawy szopek. Do tego czasu pałac będzie służył mieszkańcom Krakowa bez wystaw.

Wyremontowany Pałac Pod Krzysztofory, główna siedziba Muzeum Krakowa, będzie miejscem wystawy stałej i ekspozycji czasowych. Podziemia i pierwsze piętro o powierzchni 1400 m2, to miejsce przeznaczone dla ekspozycji wystawy stałej opowiadającej o dziejach miasta i jego mieszkańcach, na drugim piętrze, na 600 m2 pokazywane będą wystawy czasowe.

W muzeum znajdzie się także pięć Miejsc Żywej Pamięci poświęconych niematerialnemu dziedzictwu i pamięci miasta: sala obrad jury konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską, szatnia Lajkonika, sala pamięci legionistów, galeria kantorowska poświęcona grupie krakowskiej i teatrowi Cricot 2 oraz przedproża jako relikt autentycznej architektury pałacu z XIV wieku.

Na trzecim i czwartym piętrze, gdzie do tej pory znajdowały się przestrzenie biurowe, stanęły regały biblioteczne. Piętra łączy szklany strop. Tu znajduje czytelnia oraz sale konferencyjne.

W piwnicach pałacu, które również przeszły gruntowny remont, wyeksponowano najstarsze relikty pierwotnych murów monumentalnej budowli.

- Przystępując do remontu, nazwaliśmy ten projekt „Muzeum kompletne”. Uznaliśmy, ze dobrze byłoby aby ten pałac stał się miejscem, w którym w sposób kompletny można spędzić czas, żeby muzeum nie było tylko miejscem spotkania ze sztuką, ale też miejscem spędzania czasu – mówi dr Michał Niezabitowski.

Mieszkańcom i zwiedzającym udostępniony zostanie zielony dziedziniec oraz pasaż muzealny, czynne codziennie do godz. 23.00. Wkrótce uruchomiona zostanie także fontanna.

Znajdująca się na terenie muzeum kawiarnia i sklepik będą oferowały wyłącznie krakowskie smaki. Na terenie pałacu zlokalizowany jest także sklep muzealny z pamiątkami, Centrum Obsługi Zwiedzających, w którym będą dostępne bilety do wszystkich oddziałów Muzeum Krakowa.

Trwający kilka lat remont pałacu zrealizowany został w ramach projektu "Krzysztofory od nowa - Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego", jego koszt to ponad 60 mln zł brutto, z czego blisko 30 mln wynosi dotacja z Unii Europejskiej. Pozostała kwota pochodzi z dotacji Gminy Miejskiej Kraków, środków własnych Muzeum oraz dofinansowania przyznanego przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa na konserwację polichromii.

- Jednym z elementów powrotu pałacu dla publiczności jest powrót św. Krzysztofa, który został pod koniec XVIII wieku strącony z fasady przez ówczesnego właściciela pałacu Jacka Kluszewskiego. Kilka lat temu odsłoniliśmy wnękę, a po wielu latach św. Krzysztof ponownie obejmie opiekę nad tą częścią miasta – wyjaśnia dyrektor Muzeum Krakowa.

Figura św. Krzysztofa od kilkunastu dni znajduje się już we wnęce na fasadzie, ale jej uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 23. lipca, o godz. 13.20. Autorem rzeźby jest prof. Aleksander Śliwa.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Pałac Krzysztofory otwiera się dla zwiedzających. Na fasadę powrócił też jego patron [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
Najważniejsza jest ta rzeźba mitycznego św. Krzysztofa który według legend żył około 250 roku , był olbrzymem, miał cztery metry wzrostu i niezwykłą siłę, dzięki której przenosił pielgrzymów przez rzekę. Na popularnych wizerunkach przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus na barkach. Wedle legend Święty zapadł się w dno rzeki pod ciężarem dziecka. Wtedy ono rzekło: Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz pomagając innym. Jacek Kluszewski widać nie wierzył w bajki i zwalił figurkę z fasady budynku. To było ponad 230 lat temu, aż po dwóch stuleciach Polskę opanowali dewoci i przy pomocy rzeźbiarza Śliwy zainstalowano nowy posążek .Ciekawe czyją twarz będzie miał ten św. Krzysztof, bo orginalne fotografie z jego podobizną się nie zachowały. he,he,he.
Dodaj ogłoszenie