Kraków. Papież Franciszek otworzy park Jalu Kurka? Radny pisze list do Watykanu

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Park Jalu Kurka od lat jest zamknięty. W grudniu pojawił się tam ciężki sprzęt, zrównano z ziemią stary amfiteatr Andrzej Banas
Radny miejski Łukasz Maślona pisze list do papieża Franciszka, w którym opisuje sytuację związaną z krakowskim parkiem Jalu Kurka. Zielony teren przy ul. Szlak należy do zakonu salwatorianów. Od lat jest on zamknięty dla mieszkańców. Rozmowy miasta z zakonnikami na temat jego otwarcia od lat nie przynoszą rezultatu. Zakony podlegają bezpośrednio Watykanowi, stąd pomysł, aby apelem do głowy Kościoła spróbować wpłynąć na zakonników.

FLESZ - Zima nie odpuszcza

W grudniu pisaliśmy jako pierwsi, że w parku Jalu Kurka pojawi się parking. Teren należy do zakonu salwatorianów, którzy zrealizują tam swoje zamierzenia inwestycyjne. Duchowni zapewniają, że parking będzie "zielony", a wokół pojawią się nowe nasadzenia. O otwarcie tego terenu od lat apelują mieszkańcy. Salwatorianie nie mogą jednak dojść do porozumienia z miastem. Ostatnio do rozmów co prawda wrócono, ale efektu wciąż nie ma.

Mieszkańcy i aktywiści zbierają aktualnie podpisy pod petycją do władz zakonnych oraz do prezydenta Jacka Majchrowskiego, w której wzywają do podjęcia niezbędnych działań dla otwarcia parku.

"Wzywamy władze zakonu Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, ale też władze miasta Krakowa do natychmiastowego podjęcia rozmów, których celem będzie udostępnienie parku do użytku mieszkańców. Liczymy na postawę opierającą się na dbałości o dobro, jakim jest ludzkie zdrowie i życie, bez względu na to, jakie są osobiste przekonania każdej ze stron tej patowej sytuacji. Z niepokojem obserwujemy trwające już długie lata nieporozumienia na tym tle między zakonem Salwatorian a władzami samorządowymi, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich doniesień lokalnych mediów świadczących o braku umiejętności wypracowania kompromisu" - czytamy w petycji, pod którą podpisało się już ponad 1400 osób.

List do papieża. Czy Franciszek otworzy park Jalu Kurka?

Okazuje się, że w całą sprawę może się włączyć... papież Franciszek. Wszystko przez to, że zakony podlegają bezpośrednio Watykanowi. W związku z tym miasto nie może tutaj rozmawiać o przejęciu parku z kurią krakowską, np. w sprawie zamiany gruntów. Stąd pomysł radnego Łukasza Maślony (klub Kraków dla Mieszkańców), aby o sprawie powiadomić Ojca Świętego.

- Skieruje list do zwierzchnika salwatorian, czyli samego papieża, żeby poinformować, że jest takie miasto, jak Kraków, gdzie zakonnicy zamykają parki za kratami i nie pozwalają korzystać z nich mieszkańcom, pomimo że taka była wola pierwszych właścicieli tego terenu, którzy oddali go krakowianom na cele publiczne - mówi nam radny Maślona. List jest prawie gotowy i na dniach będzie wysłany do papieża Franciszka. W sprawę ma być zaangażowanych kilka osób, tak aby list skutecznie dotarł do papieża.

Podpisy pod wspomnianą petycją mają być zbierane do następnej sesji rady miasta, czyli 17 lutego, kiedy to pod obrady rady trafi plan miejscowy "Kleparz", który swoim zasięgiem obejmuje park Jalu Kurka. W projekcie planu cały teren jest przewidziany pod zieleń.

Salwatorianie burzą parking, chcą budować parking

- Wszelkie działania podejmowane na terenie parku odbywają się z dochowaniem wymogów prawnych, w oparciu o decyzje i uzgodnienia z właściwymi organami. Pochodzący z lat powojennych amfiteatr za budynkiem pałacu został rozebrany zgodnie z decyzją organów nadzoru budowlanego. Teren po jego rozbiórce nie został zabetonowany, ale uporządkowany i zabezpieczony. Amfiteatr był podpiwniczony, więc wykop należało zasypać i zagęścić, aby zapobiec zapadaniu się terenu - mówił nam w grudniu ksiądz Sławomir Noga, członek Zarządu Prowincjalnego Salwatorianów

Co powstanie w jego miejscu? Okazuje się, że parking, choć ks. Noga przekonuje, że teren pozostanie zielony. - Zgodnie z prawomocną decyzją ustalającą warunki zabudowy, pojawią się w jego obrębie miejsca postojowe, przy czym nawierzchnia zostanie wykonana w całości z eko-kraty poprzerastanej trawą. Prowincja planuje na tym terenie także nasadzenia nowych krzewów i zabezpieczenie drzew. Nie przewidujemy budowy budynków kubaturowych - dodaje ks. Sławomir Noga.

Ostatnie zdanie nie oznacza jednak, że budynku pałacu nie czekają zmiany. Dla pałacu urząd miasta Krakowa wydał bowiem decyzją o warunkach zabudowy, która zmienia sposób użytkowania budynku z funkcji biurowej na mieszkalną wielorodzinną z funkcją biurowo-usługową. Jest to ostateczna decyzja z maja 2019 roku. Parking będzie więc służył nowemu budynkowi.

Miasto wraca do rozmów z salwatorianami

Po naszych grudniowych tekstach władze miasta wróciły do rozmów ws. otwarcia parku dla mieszkańców. W rozmowy zaangażował się m.in. dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.

To powrót do rozmów, które przerwały się w roku 2018. Wtedy miasto dokonało wyceny terenu o powierzchni ponad 2 hektarów i zaproponowało salwatorianom 10 mln zł. - Do chwili obecnej nie uzyskaliśmy odpowiedzi na zaproponowane warunki finansowe. Wydział Skarbu Miasta nie posiada aktualnych wycen działek, na których zlokalizowany jest Park Jalu Kurka, wobec czego w chwili obecnej nie jest możliwe podanie wartości przedmiotowego gruntu - mówił nam Dariusz Nowak, rzecznik magistratu.

Nieco inaczej sprawę przedstawiał ks. Noga. - Aktualnie nie są prowadzone rozmowy z Gminą Miejską Kraków na temat sprzedaży tego terenu, ponieważ ze strony władz miasta nie ma żadnego zainteresowania tą sprawą - mówił nam duchowny.

Park Jalu Kurka jest ogrodzony i od lat niszczeje. Swego czasu salwatorianie chcieli za ten teren 14 mln zł. Na początku 2018 roku obniżyli swoje oczekiwania do 11,5 mln zł. W ramach odszkodowania za wywłaszczenie trzeba byłoby zapłacić ponad 10 mln zł. Do porozumienia z miastem jednak nie doszło.

Kraków. Ależ pięknie w tym parku Duchackim. Najnowszym w Kra...

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Papież Franciszek otworzy park Jalu Kurka? Radny pisze list do Watykanu - Gazeta Krakowska

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Franc...owaty jak dopadnie polski kler to wióry się posypią...kiedyś mieliśmy krzyżowców w Prusach..teraz mamy rodzimych

G
Gość

Zabrać sektom majątki. Będzie na emerytury. Nawet w Meksyku się połapali w XIX w to zrobili. A u nas wazeliniarstwo polityczne włazi im sami wiecie gdzie.

Dodaj ogłoszenie