Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Park Bednarskiego otwarty hucznie. Zabawa na pikniku

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
od 16 lat
W wyremontowanym parku Bednarskiego odbył się Piknik Retro. Tak kończy się burzliwa historia przebudowy tego miejsca, w której mieszkańcy ostro sprzeciwili się wizji urzędników zmian w parku, a następnie w drodze negocjacji wypracowali taki zakres inwestycji jaki chcieli. W końcu park ma służyć właśnie im.

W czasie pikniku można było posłuchać muzyki na żywo w altanie, wziąć udział w grach z epoki, podpatrzyć z bliska aktorów odgrywających scenki historyczne oraz spotkać kataryniarza.

Ponadto na mieszkańców czekały pyszne przekąski, przygotowane przez uczniów szkoły gastronomicznej. Sadzono też pamiątkowe drzewo – tulipanowca. Ponadto rozdawano nasiona trwa. Była wystawa plenerowa i możliwość tworzenia własnych dzieł artystycznych.

Natomiast w piątek, 28 kwietnia, o godz. 18.00, spod bramy od strony ul. Parkowej ruszy spacer po Podgórzu szlakiem Wojciecha Bednarskiego. Dla najmłodszych przygotowano natomiast spektakl plenerowy „Dobranocka”, który rozpocznie się o godz. 19.00 w altanie widokowej.

Nowy park Bednarskiego

Zieleń w parku zaprojektowano w oparciu o przeprowadzone analizy historyczne oraz kompozycyjne. Głównym założeniem projektowym jest dobór roślinności odpowiadający romantycznemu charakterowi parku z wykorzystaniem rodzimych gatunków właściwych dla założeń naturalistycznych.

W parku zostało posadzonych ponad 50 sztuk drzew, m.in. klony pospolite, kasztanowce, buki pospolite oraz lipy. Nie zabrakło również zieleni niższej, pojawi się 7 tys. krzewów, 90 tys. bylin oraz 28 tys. roślin cebulowych. Dla najmniejszych mieszkańców parku pojawiły się specjalnie przygotowane: domki dla jeży oraz budki dla ptaków, nietoperzy i wiewiórek.

Plac zabaw zlokalizowano pomiędzy wgłębnikiem i polaną. Jest podzielony na dwie części: dla dzieci starszych i młodszych. Elementem łączącym place zabaw jest drewniana ścieżka dydaktyczna. Wzdłuż ścieżki zaprojektowane zostały elementy związane z legendą o Panu Twardowskim. Po prawej stronie ukryta w drzewach jest huśtawka typu bocianie gniazdo, a po lewej stronie przestrzeń placu dla starszych dzieci z zestawem wież, zjeżdżalni i mostów. Dalsza część placu zabaw po drugiej stronie ścieżki to zlokalizowane pod drzewami urządzenia przeznaczone dla najmłodszych – piaskownica w kształcie księżyca i kogut Pana Twardowskiego. Odpoczynek zarówno dla małych i dużych zapewnią ławki parkowe oraz ławki wokół drzew. Zaprojektowane urządzenia wykonane są głównie z materiałów naturalnych, wkomponowanych w otocznie parku.

W domku ogrodnika zlokalizowana została toaleta publiczna oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Budynek jest licowany cegłą o dwóch kolorach, dach dwuspadowy kryty dachówką, okapniki boczne podbite deskami, wiatrownice drewniane, rynny metalowe malowane, stolarka drewniana. Narożniki budynku zostały podkreślone poprzez projektowane podpory na pnące rośliny – róże.

Altanę zlokalizowano w domniemanym miejscu dawnej platformy widokowej z najstarszej fazy parku, nad schodami prowadzącymi z Placu Niepodległości. Obiekt jest wyposażony w dyskretne oświetlenie. Nawiązuje do formy altany, która stała kiedyś w „Szkole Twardowskiego”. Jej wymiary nawiązują do zachowanego szkicu polowego, a wygląd do fotografii z 1903 r. Konstrukcja altany wykonana jest z drewna, balustradę stanowią ozdobnie wycinane drewniane deski.

W skład siłowni zewnętrznej wchodzą urządzenia, które wpływają na koordynację ruchową, rozwijanie i wzmacnianie mięśni ciała, poprawę układu krążenia oraz układu oddechowego. Zaprojektowano urządzenia z myślą o wzmacnianiu każdej części ciała, takie jak: drabinka, stepper twist, ławka prosta/prostownik pleców, narciarz, prasa nożna, prasa ręczna/wyciąg górny, biegacz oraz wioślarz.

Glorieta odzyskała dawny blask. Jest to autentyczny obiekt, jedyny z obiektów kubaturowych w parku, który zachował swój pierwotny wygląd i zaświadcza o epoce, w której powstał. Budynek będzie miał funkcję zaplecza dla polany „Plac Sokoli”, na której będą przewidziane miejsca do leżakowania.

Wzrósł koszt produkcji wędlin

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Park Bednarskiego otwarty hucznie. Zabawa na pikniku - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski