Kraków. Park kulturowy na Kazimierzu musi czekać, pierwsza...

Kraków. Park kulturowy na Kazimierzu musi czekać, pierwsza będzie Nowa Huta

Zdjęcie autora materiału
Bartosz Dybała

, Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kraków. Park kulturowy na Kazimierzu musi czekać, pierwsza będzie Nowa Huta
1/17
przejdź do galerii
Radni domagają się utworzenia na Kazimierzu parku kulturowego, który pomógłby uporządkować m.in. chaos reklamowy. Powstanie parku już sześć lat temu obiecywała wiceprezydent Elżbieta Koterba. Problemem był brak planu zagospodarowania dla tej części Starego Miasta, ale w końcu został uchwalony w ubiegłym roku. Władze miasta zapowiadają, że park kulturowy „Kazimierz” powstanie, ale nie podają konkretnego terminu. Najpierw doczeka się go m.in. Nowa Huta.
- Jeżeli od połowy przyszłego roku będzie obowiązywać studium zagospodarowania Krakowa, to zaczniemy przystępować do tworzenia kolejnych planów zagospodarowania. Chciałabym, aby Kazimierz był na pierwszym miejscu. W ślad za uchwaleniem planu poszłoby utworzenie na tym terenie parku kulturowego - mówiła w 2012 r. wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba.

Minęło sześć lat, ostatnie studium zagospodarowania, czyli nadrzędny dokument planistyczny miasta, zostało uchwalone w 2014 r., a miasto pracuje już nad nowym. Z kolei zapisy planu ochronnego dla Kazimierza wprowadzono pod koniec ubiegłego roku. Radni dzielnicowi ze Starego Miasta domagają się więc, aby urzędnicy w końcu rozpoczęli prace nad utworzeniem parku. Przegłosowali uchwałę w tej sprawie.

„Kazimierz, podobnie jak ścisłe centrum Krakowa (Rynek Główny), stanowi perłę architektury i pomnik historii. Od 1978 r. jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO” - przypominają radni. Kazimierz to również liczne zabytkowe synagogi, kościoły oraz kamienice. Dlatego zdaniem radnych trzeba chronić go przed „nadmierną ekspansją reklam”. Wśród niektórych radnych dzielnicowych wątpliwości wzbudza jednak zakres restrykcji, jakie ewentualnie mogłyby obowiązywać w parku kulturowym „Kazimierz”. - Zapisy głównie powinny ograniczyć liczbę reklam, których jest za dużo - podkreśla radny Witold Jan Kajstura. Jego zdaniem na Kazimierzu nie potrzeba jednak np. tak restrykcyjnych ograniczeń w poruszaniu się meleksów, jakie wprowadzono na terenie parku kulturowego „Stare Miasto”.

Park obowiązuje tam od 2012 r., a w marcu tego roku wprowadzono w jego obszarze bardziej rygorystyczne przepisy. Ograniczona została m.in. liczba meleksów, które otrzymały specjalne identyfikatory, zezwalające na wjazd do ścisłego centrum. Wydano ich tylko 70. - Boję się, że takie restrykcje przeniosą się na Kazimierz. Są niepotrzebne - mówi Kajstura. Przypomina, że z jednej strony w Krakowie toczy się walka o to, aby po mieście jeździło jak najwięcej pojazdów, które nie przyczyniają się do powstawania smogu, a z drugiej są dla nich wprowadzane ograniczenia, jak właśnie stało się na Starym Mieście w przypadku meleksów. Zapytaliśmy urzędników Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu czy są obecnie jakieś przepisy, które ograniczają ruch tych pojazdów po Kazimierzu. „Muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego” - ucinają w ZIKiT.

Przypomnijmy, że sama wiceprezydent Koterba podkreślała, że park kulturowy na Kazimierzu potrzebny jest z innych względów niż ten obejmujący Stare Miasto. - Przede wszystkim dla uporządkowania zasad pomiędzy liczbą usług a mieszkań - mówiła. Park kulturowy mógłby też ograniczyć m.in. liczbę lokali gastronomicznych i muzycznych.

Jacek Balcewicz, radny dzielnicowy ze Starego Miasta, proponuje już granice nowego parku. Powinny zostać wyznaczone wokół terenu najbardziej uczęszczanego przez turystów, czyli między ul. Miodową, Starowiślną, św. Wawrzyńca i Krakowską.- Gdy wprowadzano park kulturowy w Starym Mieście, to mówiło się, że kolejny będzie Kazimierz. Np. z tego powodu, że tak jak Śródmieście jest wpisany na listę UNESCO. Przeszkodą był brak planu miejscowego - mówi. Teraz jest, a parku nadal nie ma.

Co na to urzędnicy? - Magistrat podejmie prace nad utworzeniem tego parku. Rozpoczną się po skutecznym wdrożeniu przepisów na terenie parku kulturowego Stare Miasto, w szczególności nowych regulacji, wprowadzonych w ostatnich miesiącach - zapewnia Dariusz Nowak, rzecznik prasowy UMK. Urzędnicy będą obserwować, jak sprawdzają się nowe przepisy oraz czy są skutecznie egzekwowane. - Pozwoli to na uniknięcie potencjalnych błędów i przygotowanie jak najlepszych rozwiązań dedykowanych dla Kazimierza - mówi Nowak.
Klarnet bosy, czyli czy umiesz kląć po krakosku [cz. II]

Nie tylko radni i mieszkańcy Kazimierza czekają na utworzenie parku kulturowego. Podobny ma objąć też teren m.in. Nowej Huty. - Trwają już prace nad sporządzeniem projektu uchwały w sprawie utworzenia tego parku - przekonuje Dariusz Nowak. Zapewnia, że uwagi i pomysły, jakie zgłosili mieszkańcy podczas konsultacji społecznych, dotyczących parku, są brane teraz pod uwagę. Konsultacje przeprowadzono w ubiegłym roku. Nowohucianie wylali wtedy swoje żale, które zebrano w ponad 50-stronicowy raport z uwagami, sugestiami, ale i wskazaną przez mieszkańców listą zaniedbań urzędników, przez które od lat pogarszają się warunki życia w dzielnicy. Sprzeciwu wobec parku nie było, ale wiele osób miało obawy, czy jego utworzenie nie zamieni Nowej Huty w skansen. Padły też propozycje, by odświeżać stare i montować nowe neony - jako kultową formę reklamy, poprzestać na stonowanych kolorach budynków czy zrewitalizować tablice z planami osiedli.

Urzędnicy podkreślają, że gdy prace nad projektem uchwały w sprawie utworzenia parku się zakończą, zostanie on upubliczniony i poddany ocenie mieszkańców.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!Komentarze (15)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Podpisy pod zdjęciami

Krysia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Ciekawe zdjęcia , ale wolałabym wiedzieć co oglądam. Taki krociutki komentarz byłby bardzo mile widziany

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Precz od NH ! Nieudaczniki!

Wojtek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Mielismy piekne zeliwne lampy w Centrum NH. Wymienili na betonowe szpetne pokraki ! Pytam sie gdzie sa te zabytkowe lampy ?! Zamiast ciemnozielonych stylizowanych przystankow jak jak w starym...rozwiń całość

Mielismy piekne zeliwne lampy w Centrum NH. Wymienili na betonowe szpetne pokraki ! Pytam sie gdzie sa te zabytkowe lampy ?! Zamiast ciemnozielonych stylizowanych przystankow jak jak w starym miescie wsadzili nam jasnoniebieskie plastyki ! Konserwatow zabytkow tak kazal !? NH jest dobra Ela Majchrowskiego jak idzie o branie podatkow z AcelorMittal . NH musi byc odrebna gmina dosc wyzysku i szkodzenia tej dzielnicy !zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Budy

Hk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Na kazimierzu jest totalny chaos, nastawiali sporo bud I kontenerow, wyglada to potwornie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Majchrowski nic nie zrobił dla NH przez cztery kadencje, a Mittal podatki miastu płaci. Wstydu dziad

Hutnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

Ostatnie inwestycje to Szpital i NCK - lata 80te.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przypomniano sobie o Nowej Hucie

po wyborach (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

jak zawsze szynko się to skończy...


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szybko

przepraszam za literówkę. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

SZYBKO się skończy. Nowa Huta liczy się tylko przed wyborami. I to na krótko.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Precz od Nowej Huty

Tsdeeek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

Zostawcie nas w spokoju pisowkie chooje.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
?

derkacz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Jesteś UBekiem byłym ??

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Majchrowski nie jest w PiSie.

Maczeta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Jesteś słabo doinformowany.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co wybory to bajki opowiadają.

Grin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14

Mieszkam w centrum, co wybory obiecuje się nam złote góry, a po wyborach rucha się mieszkańców ile wlezie. Czasami zastanawiam się czy jest to jakiś eksperyment, badający ile damy radę znieść.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dokładnie tak jest

woytas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

O tych reklamach to już słyszałem przed aktualną kadencją Majchlowskiego. Mam nadzieję, że ten głupi naród nie zagłosuje na niego jeszcze raz. Przez ostatnie lata NIC dobrego nie wydarzyło się w...rozwiń całość

O tych reklamach to już słyszałem przed aktualną kadencją Majchlowskiego. Mam nadzieję, że ten głupi naród nie zagłosuje na niego jeszcze raz. Przez ostatnie lata NIC dobrego nie wydarzyło się w mieście. Co raz mniej imprez kulturalnych, drogi, kolej zaniedbane. Nic tylko betonzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nowa Huta- powinna być przynajmniej odrębną gminą.

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

Nowa Huta zasługuje na to, by stać się odrębnym miastem (taki był pierwotny projekt, ale nie zrealizowany), a przynajmniej odrębną gminą. Kraków jest za duży.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Chyba zartujesz!

Abaqus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

Najwieksze po stolicy miasto w jednym z wiekszych krajow Europy, nie ma nawet miliona mieszkancow a ty mowisz ze za duze?!? Za male! Krakow powinien byc ze 2 razy wiekszy. Niczym hiezpanska...rozwiń całość

Najwieksze po stolicy miasto w jednym z wiekszych krajow Europy, nie ma nawet miliona mieszkancow a ty mowisz ze za duze?!? Za male! Krakow powinien byc ze 2 razy wiekszy. Niczym hiezpanska Barfelona, ponad 1,5 mln mieszkancow a nie miasteczko jak na Syberii.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Smietnik Europy

Zagraniczne korpo ciągną kasę a my żyjemy w syfie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

A to nie miał być park kulturowy dla całego krakowa? Mam chodzić po Zwierzyńcu (Salwatorze) i oglądać te płachty na budynkach i między drzewami? Śmietnik Europy zrobili. Majchrowszczyki.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przed wyborami cuda na kiju!

św.NH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14

Po wyborach hokus pokus i nic się nie dało!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?