Kraków. Park przy Karmelickiej. Jest pomysł na ogród biblioteki

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Udostępnij:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie przystępuje do zagospodarowania terenu na swoim zapleczu. Może to być część planowanego od lat parku przy Karmelickiej. Do biblioteki wchodzi się oczywiście od ul. Rajskiej, ale na jej tyłach jest skrawek terenu, który można wykorzystać dla mieszkańców i czytelników. Zobaczcie jak...

FLESZ - Pokolenie Z. Dobry, ale szybki klient

Już wkrótce przy ul. Rajskiej rozpocznie się budowa nowego Informatorium, którego celem będzie zwiększenie zakresu działalności informacyjnej biblioteki. To miejsce gdzie każdy czytelnik, a w szczególności ten pierwszorazowy, będzie mógł uzyskać porady jak poruszać się po bibliotece i jej zbiorach. Informatorium będzie w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami oraz ze szczególnymi potrzebami.

Zmianie ulegnie też przestrzeń wokół Informatorium. Powstanie tu ogród książki – bezpieczne, powszechnie dostępne miejsce spotkań, kontaktu z literaturą, historią, miejsce pracy i odpoczynku w którym można przebywać nawet cały dzień.

- Obserwacje zachowań naszych użytkowników licznie korzystających z obecnie dostępnej powierzchni zielonej, wskazują, że ogród książki będzie przestrzenią w pełni wykorzystaną i oczekiwaną. Mamy też nadzieję, że wkrótce kompleks zielonej przestrzeni powiększy się i nasza Zielona Czytelnia wraz z Parkiem Przy Karmelickiej stworzą oryginalną, przyjazną, spokojną oazę w centrum miasta - mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie.

Przypomnijmy, że teren objęty zakresem projektu znajduje się na zapleczu budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej, wzdłuż jego północnej i zachodniej elewacji. Budynek (wraz z otoczeniem) po dawnych koszarach wojskowych im. Franciszka Józefa I jest obiektem zabytkowym wpisanym do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Otoczenie budynku nigdy, od czasów przejęcia obiektu od wojska w latach '90 nie przeszło kompleksowej modernizacji i nie zostało docelowo zagospodarowane, w kolejnych latach ulegając postępującej degradacji. Dzięki realizacji projektu zapobiegnie się jej pogłębianiu, a zabytkowy teren zyska nową odsłonę nawiązującą do historii.

Zakres rzeczowy projektu obejmuje:
•budowę Informatorium – na osi holu głównego Biblioteki, obiekt o powierzchni zabudowy 107,73 m2 i kubaturze 655,27 m3;
•utworzenie Ogrodu książki - Zielona Czytelnia z alejkami, rzeźbą historycznego premiera Węgier Pàla Telekiego i małą architekturą, dostępnego dla użytkowników Biblioteki umiejscowionego pomiędzy dwoma ryzalitami wschodnim i zachodnim;
•zagospodarowanie strefy zaplecza logistycznego od ryzalitu zachodniego do wjazdu na teren Biblioteki;
•zagospodarowanie strefy od ryzalitu wschodniego do granicy działki przy ulicy Karmelickiej tworząc Ogród Sekretny z meblami miejskimi do leżenia, siedzenia i czytania (zakupionymi w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego).
Zadanie finansowane z budżetu Województwa Małopolskiego. Całkowity koszt budowy: 4 390 363,72 zł brutto. Powierzchnia inwestycji - 3.281 m2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Park przy Karmelickiej. Jest pomysł na ogród biblioteki - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lukasz
dobry pomysl z ogrodem biliotecznym. W zwyklym parku tylko żule beda zalegac. bravo!
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie