Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pierwszy tom krytycznego wydania dzieł Karola Wojtyły [ZDJĘCIA]

Piotr Subik
Piotr Subik
Ostatnia część serii wydawniczej dzieł Karola Wojtyły ma się ukazać w 2020 r., w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

– Ten człowiek szedł za wezwaniem Boga, szedł wiernie, od najmłodszych lat, a ten tom pokazuje od wewnątrz to, co przeżywał, czego doświadczał, jak wzrastał – mówił wczoraj metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski podczas premiery pierwszej części krytycznego wydania dzieł Jana Pawła II.

Publikacja „Jan Paweł II. Karol Wojtyła. Dzieła literackie i teatralne. Juwenilia (1938-1946)”, jak wskazuje sam tytuł, dotyczy okresu twórczości przyszłego papieża do czasu uzyskania przez niego święceń kapłańskich. Jej premiera odbyła się w Pałacu Biskupim przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie nie tylko dlatego, że Karol Wojtyła mieszkał tam jako biskup krakowski. Także tu rozpoczęła się jego droga na Stolicę Piotrową – w 1942 r., jako alumna tajnego seminarium duchownego.

Jak przypomniał prof. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, szef komitetu naukowego projektu, pomysł krytycznego wydania dzieł Jana Pawła II pojawił się już w latach 90. Ale jego realizację rozpoczęto długo później, w 2015 r. Wtedy wieloletni sekretarz Jana Pawła II, a wówczas metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zgodził się do badaczy, by zajęli się archiwaliami złożonymi w krakowskiej kurii.

– To było żmudne porównywanie kolejnych wydań utworów i tego, co znajdowało się w archiwach: rękopisów, maszynopisów, bo przecież Karol Wojtyła wielokrotnie przepisywał je, żeby wysłać przyjaciołom – mówi prof. Jacek Popiel.

– Nareszcie mamy kanoniczny zbiór dzieł Jana Pawła II, być może nie zamknięty, bo prof. Popiel nie ukrywa, że jeszcze jakiś dzieła odnajdą się, wypłynął z archiwów prywatnych lub kościelnych – dodał Henryk Woźniakowski, prezes Wydawnictwa Znak, które wydało publikację we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie i krakowskim Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

Przykładem na to, że po latach odnaleźć można nieznane dzieła Karola Wojtyły jest opublikowany w tym tomie tekst poematu miłosnego „Ciągle jestem na tym samym brzegu rzeki”, który opowiada o dylemacie wyboru pomiędzy miłością do kobiety a miłością do Boga. Natrafiła na niego w archiwum krakowskiej kurii metropolitalnej w listopadzie 2015 r. dr Anna Karoń-Ostrowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski