Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Piotruś Pan staje się nastolatkiem. Znana powieść odczytana na nowo na scenie Teatru Ludowego

Julia Kalęba
Julia Kalęba
"Piotruś pan. W cieniu dorosłości" to druga premiera Teatru Ludowego w tym sezonie.
"Piotruś pan. W cieniu dorosłości" to druga premiera Teatru Ludowego w tym sezonie. Andrzej Banas
- Nasz Piotruś przekracza magiczny moment w życiu człowieka – wchodzi w czas nastoletniości. Dedykujemy ten spektakl wszystkim, którzy wchodzą w ten moment, próbując się w tej nowej rzeczywistości poskładać - mówi Mateusz Trzmiel, który wciela się w głównego bohatera spektaklu "Piotruś Pan. W cieniu dorosłości". Premiera 2 października na Scenie pod Ratuszem w Krakowie.

Rusza gazociąg Baltic Pipe

od 16 lat

To historia walki między dzieciństwem a dorosłością. Piotruś Pan staje przed trudną decyzją - musi wybrać, czy pozostanie w świecie fantazji czy też wybierze dojrzałość. Spektakl zespołu Teatru Papahema prezentowany na scenie Teatru Ludowego powstał na podstawie prozy J.M. Barriego i dramatu Łukasza Zaleskiego pt. "Poszukując Piotrusia Pana".

To współczesna próba odczytania klasycznego tekstu Barriego. Opowiadamy historię dorastania, dojrzewania Piotrusia w nieco inny, bardziej współczesny sposób - mówi reżyser Przemysław Jaszczak. - Nie rezygnujemy ze światów magicznych. Piotruś Pan przemierzy Nibylandię, spotykając syreny, piratów i inne niezwykłe postaci, ale w tych światach skryją się również współczesne problemy. Zależało nam, aby zdjąć tę baśniowość z tej historii i zmierzyć się z mitem oraz wiedzą na temat Piotrusia Pana.

W spektaklu Teatru Ludowego kraina wiecznej młodości zaczyna więc tracić swój beztroski charakter. Piotruś pierwszy raz czuje motyle w brzuchu i zaczyna wątpić w to, czy wróżki w ogóle istnieją. Jego dzieciństwo dobiega końca.

- Ten Piotruś jest piękną metaforą przechodzenia w etap dorosłości, brania odpowiedzialności za drugiego człowieka. Piotruś żyje w cieniu dorosłości, mierzy się z widmem przejścia do świata Wendy, do świata dojrzałego, odpowiedzialnego, dorosłego. Ale cały czas pobrzmiewa w nim pamięć o Dzwoneczku, symbolu dzieciństwa, o tym, co najpiękniejsze, najbardziej urocze, ale też dalekie od świata dorosłych - zwraca uwagę aktor Mateusz Trzmiel. - Spektakl dedykowany jest wszystkim, którzy przechodzą w ten moment nastoletniości, mierzą się z wyobrażeniami na temat samego siebie i świata, próbują się jakoś w tej rzeczywistości poskładać i wtargnąć w etap dorosłości pewni siebie, ukonstytuowani - dodaje.

W spektaklu wykorzystane zostały różne środki wyrazu, łącząc dialogi z bogactwem teatru plastycznego.

Korzystamy z elementów teatru lalek, wykorzystujemy teatr cieni, będą układy choreografia, piosenka, układy walk szermierczych. Dużo atrakcji przewidzieliśmy dla widzów, nie będzie to spektakl nudny - zapowiada Przemysław Jaszczak.

Na scenie wystąpią Weronika Kowalska, Paulina Moś, Helena Radzikowska, Robert Ratuszny, Paweł Rutkowski oraz Mateusz Trzmiel. Spektakl dla osób powyżej 10. roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski