Kraków. Piszesz wiersze do szuflady? Weź udział w konkursie i wydaj książkę

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Weź udział w 8. edycji konkursu na najlepszy zestaw wierszy 2021 roku, nagrodą wydanie debiutanckiego tomiku
Weź udział w 8. edycji konkursu na najlepszy zestaw wierszy 2021 roku, nagrodą wydanie debiutanckiego tomiku Pixabay
Po raz ósmy debiutanci marzący o tomie poezji z własnym nazwiskiem na okładce mają szansę spełnić marzenie, biorąc udział w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej. Nagrodą dla zwycięzcy jest wydanie wybranego przez jury tomu poezji, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej Nocy Poezji. Wiersze można zgłaszać do do 30 kwietnia.

FLESZ - Polska zainwestuje w produkcję szczepionek

Ideą konkursu, zainicjowanego w 2014 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, jest promocja debiutów poetyckich poprzez wsparcie autorów u progu kariery zawodowej. Patronką konkursu, począwszy od 2. edycji zorganizowanej w 2015 r., jest Anna Świrszczyńska (1909-1984) - wybitna polska poetka, autorka m.in. słynnego tomu „Jestem baba" (1972), której przypisuje się dokonanie swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści.

Czesław Miłosz, w książce jej poświęconej napisał, że Anna Świrszczyńska pod wieloma względami „wyprzedziła swój czas”. Jako córka malarza Świrszczyńska swobodnie poruszała się „wśród znaków całego kulturalnego dziedzictwa”. O sprawach codziennego życia, pisała tak „jak żadna poetka polska się nie odważyła”. Już jej wczesne wiersze były „stylizowane, intertekstowe, jak się dziś mówi, naśladują, udają parodiują, igrają, czyli stosują sposoby, które stały się modne dopiero przy końcu stulecia”.

W Konkursie im. Anny Świrszczyńkskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2021 mogą wziąć udział wszyscy autorzy, którzy nie wydali wcześniej samodzielnej książki poetyckiej. Warunkiem udziału jest nadesłanie zestawu niepublikowanych w formie książkowej wierszy, stanowiących artystyczną całość i opatrzonych tytułem oraz hasłem/godłem (czyli indywidualnym oznaczeniem - pseudonimem stworzonym na potrzeby konkursu, takim jak np. kod cyfrowy, literowy lub dowolna kombinacja liter i cyfr).

Konkursowe zgłoszenie powinno zawierać: zestaw wierszy w dwóch jednakowych egzemplarzach (w postaci wydruków w formacie A4, bez projektu okładki i stron redakcyjnych), dane autora (imię i nazwisko, adres, telefon kontaktowy, adres e-mail oraz krótka nota biograficzna) zawarte w osobnej zaklejonej kopercie, dołączonej do zestawu i opatrzonej tym samym hasłem/godłem co zestaw wierszy, a także wersję elektroniczną zestawu wierszy (jeden egzemplarz na nośniku: CD lub pendrive, ewentualnie przesłany drogą mailową na adres: edukacja.kulturowa@um.krakow.pl, z dopiskiem w temacie wiadomości: Książkowy Debiut Poetycki 2021) wraz z godłem/hasłem.

Zgłoszenia należy nadesłać do 30 kwietnia (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, ul. Krzyża 1, 30-028 Kraków z dopiskiem: Konkurs: Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej 2021.

Tematyka prac jest dowolna, a liczba i układ wierszy zależą wyłącznie od koncepcji autora. Powołane przez organizatora jury konkursowe przyzna jedną nagrodę, może też dodatkowo wyróżnić wybrane prace. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 czerwca 2021 r.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 12 616 1917 w godzinach od 8.00 do 15.00 (od poniedziałku do piątku).

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Piszesz wiersze do szuflady? Weź udział w konkursie i wydaj książkę - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie